Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 21:12:56 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: czyszczenie terrarium, a odchody żółwia  (Przeczytany 4705 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline oobi89

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: 0
czyszczenie terrarium, a odchody żółwia
« dnia: 18.09.2018, 18:08:03 pm »
Witam,

Dopiero jestem na etapie budowania terrarium, ale zastanawiam się jak to jest z tymi odchodami i czyszczeniem.
Na forum często ludzie piszą, że należy czyścić codziennie, natomiast na innej stronie znalazłem informacje, że żółwie załatwiają się co kilka dni, jak to jest w rzeczywistości ?
Dodatkowo mógłby ktoś zobrazować ilościową ilość kupy i siusków żółwia? np. w porównaniu do niewielkiego psa? i czy np. 20cm żółw zrobi 2 razy więcej niż 10cm ?

Co do podłoża moja znajoma ma dla swojego kota żwirek który praktycznie całkowicie usuwa nieprzyjemne zapachy, myślalem żeby może dno terrarium wysypać czymś takim i wszystko przysypać grubszą warstwą darni - wydaje mi się że teoretycznie siuski które wsiąkną a w razie nie zostały by na czas sprzątnięte zostały by zneutalizowane. Może ktoś coś takiego próbował? co o tym sądzicie?

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: czyszczenie terrarium, a odchody żółwia
« Odpowiedź #1 dnia: 18.09.2018, 21:00:14 pm »
Ciężko powiedzieć z tymi siuskami ogólnie mój sika w basenie z wodą Zadko kiedy zdąży mu się zrobić siku na ziemia. Kupę trzeba upszatnac jak najszybciej to chyba normalne. Mój codziennie nie robi kupy tak co 3 dni średnio, jakby kapal żółwia co dwa trzy dni to prawdopodobnie wcale nie to ból by w terrarium tylko podczas kąpieli.
:)

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: czyszczenie terrarium, a odchody żółwia
« Odpowiedź #2 dnia: 19.09.2018, 14:05:12 pm »
U mnie kupy pojawiają się w zależności od częstotliwości karmienia codziennie lub co kilka dni. Trzeba je po prostu zbierać jak tylko się zauważy.
Ciężko jest porównać wielość odchodów i ilość moczu. Generalnie żółw potrafi zrobić kupę długości samego siebie :D mocz... wsiąka w podłoże, nigdy w ml nie mierzyłam ;)
Żwirek jest złym pomysłem. Po 1 - żółwie kopią w podłożu, a jak dostanie się do niego i zje, to nieszczęście murowane. Nawet gdyby pominąć niebezpieczeństwo zatrucia/zaczopowania żwirkiem to 2 - mocz i tak zatrzyma się w darni. 3 - podłoże musi być wilgotne, więc żwirek też byłby cały mokry i i tak nie spełniałby funkcji.