Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.04.2024, 11:40:28 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Darń? Proszę o pomoc  (Przeczytany 15451 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Azazella

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 194
  • Reputacja: 17
Odp: Darń? Proszę o pomoc
« Odpowiedź #15 dnia: 22.06.2008, 10:44:23 am »
Ja na muszki stosuję takie żółte tablice lepowe. Napar z krwawnika postaram się wypróbować, może to być świetny sposób. Ciekawe, czy jakby obsadzić terra krwawnikiem gęsto, to daje to choćby zbliżony efekt...

Jak chodzi o ziemię z dworu - ja jej nie prażę w piekarniku ani nic z takich sterylizacyjnych rzeczy nie robię. Żółw w naturze nie żyje w laboratorium, w terrarium też nie powinien. Zwłaszcza, że na wybiegu i tak jest "natura".
Wszelkie robale przyniesione z dworu nigdy mi się nie rozłażą po domu, więc nie widzę takiej potrzeby.
Natomiast pod względem fizycznych właściwości takie prażenie czy suszenie wydaje mi się o tyle nie właściwe, że potem trzeba znowu doprowadzić ziemię do stanu wilgotnego.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Darń? Proszę o pomoc
« Odpowiedź #16 dnia: 22.06.2008, 10:58:10 am »
Jak chodzi o ziemię z dworu - ja jej nie prażę w piekarniku ani nic z takich sterylizacyjnych rzeczy nie robię. Żółw w naturze nie żyje w laboratorium, w terrarium też nie powinien. Zwłaszcza, że na wybiegu i tak jest "natura".
Wszelkie robale przyniesione z dworu nigdy mi się nie rozłażą po domu, więc nie widzę takiej potrzeby.
Natomiast pod względem fizycznych właściwości takie prażenie czy suszenie wydaje mi się o tyle nie właściwe, że potem trzeba znowu doprowadzić ziemię do stanu wilgotnego.

Masz rację. Ja też jestem zdania że te robale nie szkodzą żółwiowi. Pozbywanie się ich jest wygodne dla nas. Jeśli jest ich plaga bywają okropnie uciążliwe, nieprzyjemne, a terrarium sprawia wrażenie zaniedbanego. W naturze jest nieco inaczej bo się ich liczba sama jakby reguluje, nieograniczona przestrzeń powoduje że są niemal niezauważalne (ja nie widze np muszek ziemiórek na wybiegu) a w takim małym odciętym "ekosystemie" namnażają się w strasznym tempie.
Dopóki ich liczba jest mała nie trzeba z ziemią nic robić i tak też było u mnie ale szybko zorientowałam się że zaczyna być ich coraz więcej i więcej... Zobaczę jak będzie się sprawować ziemia po nawodnieniu jej ponownie, jak późną jesienią wróci do terrarium żółw.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Anna10087

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Reputacja: 0
Odp: Darń? Proszę o pomoc
« Odpowiedź #17 dnia: 24.06.2008, 17:20:29 pm »
Jeszcze jedno pytanko mi się nasuwa...Jak darń podlewać? Moje terrarium własnej budowy jest trochę...mało estetyczne.
Zrobiłam tak :
Wyłożyłam folią, nasypałam jakieś 5-6 cm ziemi ( wyprażyłam w piekarniku, ile to mi czasu zajęło....ta prażona ziemia dziwnie pachnie....mam nadzieję ,że to zniknie) dookoła terrarium obsadziłam wysokimi roślinami z listy. Mam między innymi babeczki, jakieś zwiędłe mleczyki , krwawnik , koniczynki ( choć biała trochę zdechła) i inne takie chwasty. Wiem ,że żółw mi to zje, ale trochę czasu to pożyje. Teraz sieję nasiona ( nagietki, szałwię ,nasturcję i trawki) Jak trawka trochę podrośnie wpuszczę żółwia, bo jakoś nie wydaje mi się ,żeby chodzenie po mokrej , gołej ziemi było fajne. Poczekamy aż zarośnie trawą.
No i jak tak wybiegam myślami w przyszłość to nasuwa się pytanie...Jak podlać te rośliny ,by żółw nie jadł mokrej zieleniny?
Czy należy go wyciągać na czas podlewania? I czekać aż terrarium ( a raczej liście) przeschną?
Terrarium jest wielkości stołu, więc żółw tak szybko mi tego nie stratuje i będę musiała nawadniać roślinki...

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Darń? Proszę o pomoc
« Odpowiedź #18 dnia: 24.06.2008, 18:31:13 pm »
Ziemiórki także można wytepić poprzez zanurzenie całych donic w wodzie na kilka minut. one wypływają i zostają w wodzie. równiez poprzez podlanie wodą z czosnkiem.

Offline Azazella

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 194
  • Reputacja: 17
Odp: Darń? Proszę o pomoc
« Odpowiedź #19 dnia: 25.06.2008, 08:45:07 am »
Ja podlewam to co w terrarium normalnie - znaczy konewką. Żółw może jeść mokrą zieleninę.

Podlewanie czosnkiem - próbowałam, jest dość dobre, tylko potem jakiś czas pokój ma zapach czosnku, i trzeba powtarzać często.

A zanurzanie donic jest OK - tylko mi te robaczki lęgną się w terrarium. Teoretycznie mogłabym zalać całe wodą, ale co na to żółwie ;) Poza tym te muszki latają, więc zanurzanie da efekt tylko na ich larwy (czy co to tam jest to stadium w ziemi).

Offline fantek1-Karolina

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 296
  • Reputacja: 9
Odp: Darń? Proszę o pomoc
« Odpowiedź #20 dnia: 15.08.2008, 14:12:53 pm »
A propos tego wątku. Jak wspomniałam w poprzednim poście kupowałam trawę w rolkach to terrarium i wybiegu. Cięłam,rwałam w dogodne dla siebie wielkości i tak umieszczałam. Wygodna ta trawa w rolkach jest o tyle,ze podnoszę sobie taki kawałek darni i patrzę czy nie jest sucha. Oczywiście pod darnią nasypałam cienką warstwę ziemi-czarnoziem. No i przedobrzyłam. Chciałam zachować dobrze wilgoć i pryskałam za bardzo wodą..Zauważyłam muszki dzisiaj latające pod lampka i się przestraszyłam..mrówki też latają po ziemi..Nic nie zrobią Tuptusiowi tak? a będą jaja składać w ziemi?wczoraj jedną mrówkę znalazłam w łazience:( nie wyprażyłam tej ziemi wcześniej..jak mój chłopak zobaczy,ze mrówki łażą po mieszkaniu to mnie chyba wyrzuci włącznie z terrarium:(
co dać pod tą darń albo jeszcze na to aby ta wilgoć była zrównoważona? i co z tymi muszkami???

Offline nulus

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1218
  • Reputacja: 24
Odp: Darń? Proszę o pomoc
« Odpowiedź #21 dnia: 15.08.2008, 22:31:44 pm »
Mrówki to ja też miałem, ale z czasem znikają - spokojnie.

Co do muszek - kup takie żółte lepy na muchy, i po problemie.
Pozdrawiam, Nulus!

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Darń? Proszę o pomoc
« Odpowiedź #22 dnia: 18.08.2008, 09:40:23 am »
Wydaje mi się że ziemia musiała być zarażona jajami tych muszek. Wystarczy jedna niefortunna sadzona i cała praca z wyprażaniem ziemi idzie na marne, dlatego bezpieczniejsze jest wysiewanie.

Lepy owszem wyłapują dorosłe osobniki i eliminują liczbę latającego robactwa, ale jeśli zdążą one złożyć jaja to muszki się wciąż będą odradzały.

Z mrówkami nie ma problemu, pojedyncze sztuki szybko znikają, bo się na szczęście nie potrafią rozmnażać.  :)
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline fantek1-Karolina

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 296
  • Reputacja: 9
Odp: Darń? Proszę o pomoc
« Odpowiedź #23 dnia: 20.08.2008, 19:23:17 pm »
A mi darń w terrarium padła..psikałam spryskiwaczem, sprawdzałam od spodu..i jak zauważyłam,ze trawka pada to podlewałam z konewki i  za dużo podlałam..przyszłam z pracy,a tam prawie że bagno,to wyciągnęłam kawałki darni i podsuszyłam trochę podłoże..
Na balkonie -na wybiegu mam piękną darń. Ale tam się nie szczypię. Leję wodę z butelki na całą roślinność..Tylko,że naturalne słońce..Zamieniłam kawałek darni z balkonu do terrarium..zostawiłam teraz w terrarium więcej ziemi,bo widzę że żółw najbardziej lubi na niej siedzieć..woli nawet na suchej ziemi spać,która przykładowo jest nagrzana przez lampkę niż w swojej kryjówce,gdzie ma darń i sianko.
Naprawdę nie wiem jak dbać o trawę, spryskiwać raz? podlewać raz? kiedy? rano czy wieczorem? pilnuję wilgotności,więc spryskuję i robi się błędne koło..nie chciałabym tego wyrzucać,ale mam terrarium od 1,5 tygodnia i zrobiłam ciapkę z podłoża:(

Offline nulus

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1218
  • Reputacja: 24
Odp: Darń? Proszę o pomoc
« Odpowiedź #24 dnia: 22.08.2008, 15:08:56 pm »
U moich malców darń utrzymywała się przez około 4 tygodnie, dopóki nie została przekopana. Na błocko uważaj, bo dla roślin co za dużo to też nie zdrowo.

Od czasu do czasu coś tam wymień, i tyle, nie ma chyba jednego dobrego sposobu na utrzymanie darni.
Pozdrawiam, Nulus!

Offline fantek1-Karolina

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 296
  • Reputacja: 9
Odp: Darń? Proszę o pomoc
« Odpowiedź #25 dnia: 30.08.2008, 12:21:44 pm »
Już po darni...znowu mi podgniła..wyrzuciłam,bo nie mam cierpliwości do tego. Tylko muszki mi latają,powieszenie lepa mało dało. Jeszcze raz muszę nowy powiesić.
Teraz Tuptek ma samą ziemie,i sporadycznie sianko. Może potem zdecyduje się na posianie trawy przeznaczonej do zaciemnionych miejsc,bo chyba w terrarium kluczowym czynnikiem był brak naturalnego słońca. Na wybiegu mam piękną trawę.
Kupiłam bazylię,lubczyk i melisę w ziarenkach. Chciałabym je zasadzić w terrarium-czy jest szansa,ze mi to się przyjmie???

Offline fantek1-Karolina

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 296
  • Reputacja: 9
Odp: Darń? Proszę o pomoc
« Odpowiedź #26 dnia: 05.09.2008, 10:29:04 am »
Ziemię wyprażyłam w piekarniku-po muszkach ani śladu! zasadziłam lubczyk, melisę,bazylię-zobaczę jak się przyjmie..żółwiowi chyba średnio podoba się sama ziemia.

Offline nulus

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1218
  • Reputacja: 24
Odp: Darń? Proszę o pomoc
« Odpowiedź #27 dnia: 06.09.2008, 21:09:18 pm »
Pytanie, czy zdąży się przyjąć :D
Pewnie wszystko zostanie zjedzone. Ja maluszkom posadziłem dwie kępki bylin skalnych, i już ich nie ma, minął zaledwie tydzień...

A nie głodzę ich, ale widać, to co rośnie jest atrakcyjniejsze.
Pozdrawiam, Nulus!