Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 23:11:04 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Dziwny pomysł na wybieg?  (Przeczytany 3525 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Bunia40

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Dziwny pomysł na wybieg?
« dnia: 19.05.2017, 19:42:45 pm »
Witam
Od ok 2 miesięcy jestem szczęśliwą mamą 2 żółwi greckich. Cały czas czytam forum i staram się stworzyć im jak najlepsze warunki. Niestety nie mam ogrodu działki ani nawet balkonu żeby stworzyć im wybieg zewnętrzny i stad moje pytanie co myślicie o skrzynce na parapecie. Pomysł jest taki szersza skrzynka na parapecie ziemia z glina w środku coś żeby stworzyć zacienione miejsce basenik No i świeże zielsko. Od góry zabezpieczone siatką przed ptakami i oczywiście przed ucieczka lokatorów. Żółwiki są maleńkie ok 4 i 5 cm długości. Drugi pomysł to taki specjalny stolik który zawiesza się na barierce balkonu i na tym klatka jak dla świnek morskich. Oczywiście stolik byłby wcześniej sprawdzony pod katem tego jaka wagę utrzyma a klatka dodatkowo i tak by była przymocowana do barierki. W przyszłości jak podrosną a jak kupię mieszkanie to będą miały wybieg najlepiej taki na parterze z ogródkiem albo w ostateczności na balkonie bo marzy mi się adopcja jakiegoś biedaka ale w chwili obecnej jest to nie możliwe. Bardzo zależy mi na waszej opini bo jeden z moich żółwików jest mimo moich starań dość miękki i chorowity drugi jego brat albo siostra jest twardy zdrowy i ładnie rośnie jest trochę zdeformowany o czym pisałam na innym wątku ale pani doktor mówiła ze to wina zaniedbania hodowcy lub sklepu. Zależy mi na ich zdrowiu i dobrym samopoczuciu a wiadomo słoneczko zawsze lepsze od żarówki.

Offline magdag

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 288
  • Reputacja: 10
Odp: Dziwny pomysł na wybieg?
« Odpowiedź #1 dnia: 19.05.2017, 21:52:12 pm »
A nie masz pokoju, gdzie mogłabyś im zrobić terra , gdzie mogłyby przynajmniej kilka godzin dziennie być na słońcu przy otwartym oknie? W jakim wieku są żółwie?

Offline Bunia40

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Odp: Dziwny pomysł na wybieg?
« Odpowiedź #2 dnia: 19.05.2017, 22:28:30 pm »
Żółwie  w kwitach mają napisane ze klucie  było w sierpniu  wiec jeszcze roku nie mają. Mogę im postawić terrarium  w oknie balkonowym tylko ze w domu słońce mam krótko  i to rano jak jest jeszcze chłodno ale już umówiłam się z koleżanką ze zostawię u niej klatkę po świnkach i będzie robić za wybieg jak do niej wpadnę w odwiedziny tylko to jest rozwiązanie raz na jakiś czas tak max raz w tygodniu  a ja szukam czegoś co dalo by im slonce codziennie przynajmniej na 4 moze 5 godz  pozniej lampy może mój pomysł jest dziwny ale staram się w miarę możliwości zapewnić im jak najlepsze warunki zwłaszcza dla tego schorowanego juz 1,5 miesiąca się z nim bujam po lecznicach, co chwile inny problem ale dzięki waszemu forum znalazłam veta od gadów do którego mam w miarę blisko i w przyszłym tygodniu jadę na konsultacje z chorym a ze zdrowym na przegląd techniczny :). Ale niestety on nie rozwiąże problemu z brakiem naturalnego źródła UV

Offline magdag

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 288
  • Reputacja: 10
Odp: Dziwny pomysł na wybieg?
« Odpowiedź #3 dnia: 20.05.2017, 08:32:07 am »
żółw nie potrzebuje cały dzień być n słońcu, szczególnie maluchy trzeba chronić przed nadmiarem słońca, a Twój ma problemy zdrowotne. Poczekałabym z realizacją tych pomysłów aż trochę podrosną:) Te parę godzin rano im wystarczy. Kup OSram ultravitalux, czy sunlux i doświetlisz je na wszelki wypadek.

Offline Bunia40

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Odp: Dziwny pomysł na wybieg?
« Odpowiedź #4 dnia: 20.05.2017, 17:38:35 pm »
Żółwie mają 2 lampy uv bo jak zobaczyłam ze jeden jest miękki dokupiłam drugą. Chyba kupię im tą osram bo dużo ludzi ją poleca. Dzięki za pomoc

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Dziwny pomysł na wybieg?
« Odpowiedź #5 dnia: 23.05.2017, 18:27:05 pm »
W tym wieku jeszcze ma prawo być TROCHĘ miękki :)

Offline Bunia40

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Odp: Dziwny pomysł na wybieg?
« Odpowiedź #6 dnia: 01.06.2017, 18:55:18 pm »
Niestety jest duża różnica w twardości żółwi a oba są z jednego klucia oba jedzą to samo i zyją w jednym terrarium. Dr zalecił słońce i mocniejsze uv czyli te z rodzaju desert. Od przyszłego tygodnia zaczynam kombinować z wybiegiem jak wymyślę coś co się sprawdzi pochwale się może przyda się tym bez balkonu i ogrodu

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Dziwny pomysł na wybieg?
« Odpowiedź #7 dnia: 01.06.2017, 23:33:14 pm »
Pomyśl nad metalohalogenami albo Ultravitaluxem, świetlówki są najsłabszym źródłem UVB.