Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 12:02:49 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Jakie UVB? - dla greka  (Przeczytany 2767 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline GrubyKN

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 0
Jakie UVB? - dla greka
« dnia: 22.10.2020, 10:34:04 am »
Z racji iż tworzę terr w zabudowie szafy o wymiarach +/- 220x65x40 (gdzie 10cm wysokości odejdzie na podłoże oraz 10cm na sufit więc wyjdzie 60h razem)

Mam dylemat co do wstawienia świetlówek - wstawić dwie 90cm równo tzn jedna kończy się druga zaczyna czy 2x 120 gdzie jedna jest bardziej od tyłu, druga od przodu? Czy wersja nie energooszczedna 4x 90+120 przód tył po dwa rzędy?

Oraz czy 5.0 czy 10.0? Jedni piszą o 5 kolejni o 10, a wszystko sprzed xx lat?

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Jakie UVB? - dla greka
« Odpowiedź #1 dnia: 23.10.2020, 19:49:02 pm »
Generalnie takie świetlówki emitują mało UVB. Lepiej sprawdzi się tutaj metahalogen. Aczkolwiek gdy żółw ma dostęp do światła słonecznego przez znaczną część  roku to nawet świetlówka słabo emitująca promienie UV wystarczy.
Ja bym wybrał tą pierwszą opcję i oczywiście 10.0

Offline GrubyKN

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 0
Odp: Jakie UVB? - dla greka
« Odpowiedź #2 dnia: 01.11.2020, 16:32:43 pm »
A mógłbyś powiedzieć mi jak mam wymierzyć ilość W, oraz ile sztuk bym potrzebował?
Czy rozmieścić co 50cm od gory, czy od boku po przekątnej?
Jestem na etapie planów rysunków więc wszystko jeszcze mogę zmienić.

Właśnie od momentu jak wróciły z dworu obserwuje troszkę miekciejszy plastron i żadna ilość wapna tego nie wyrównuje.

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Jakie UVB? - dla greka
« Odpowiedź #3 dnia: 02.11.2020, 23:12:28 pm »
Ilość W masz podane na opakowaniu świetlówki.  Ja bym wybrał 2 i ustawił je od góry co 50 cm.

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Jakie UVB? - dla greka
« Odpowiedź #4 dnia: 03.11.2020, 19:14:21 pm »
Według mnie pomysł ze świetlówkami to niewypał.
Wydasz mnóstwo kasy a działanie prawie żadne.
Takie świetlówki powinny być max 30-40 cm od pancerza żółwia a nie 60 cm(zresztą dziwne wyliczenia coś żeś podał bo 220x65x40 po odjęciu łącznie 20 cm na sufit i podłoże ni jak z żadnych wymiarów nie wyjdzie 60 cm).
Ile masz tych zwierząt to podstawowe pytanie.

Ja bym do oświetlenia zastosował taśmę LED by całe terra było doświetlone. Jeżeli masz dwa i więcej żółwi to zrobił bym im w jednym miejscu wyspę ciepła złożoną z dwóch MH. (albo więcej jeśli zwierzaków jest dużo).

Pamiętaj że świetlówkę rurową musisz wymienić co 6 miesięcy świecenia. Czyli rocznie wyniesie cię to jakieś 1000 zł przy czym mh w opcji 2 szt wyniesie cię jakieś 300-400 zł co 18 miechów(nie licząc pierwszych kosztów przy zakupie jeszcze oprawek i balasów których nie trzeba później zmieniać). W zasadzie jeśli dziennie będziesz świecił świetlówki w cyklu 8 godzinnym to przez 18 miesięcy muszisz wydać 1500 zł a na mh około 500.