Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 23:15:51 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Kilka pytań odnośnie terrarium dla gwiadzistego.  (Przeczytany 7203 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline GrubyKN

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 0
Kilka pytań odnośnie terrarium dla gwiadzistego.
« dnia: 04.10.2018, 11:08:43 am »
Od kilku dni czytam forum, ale niezbyt mogę znaleźć to co potrzebuję, a gdy znajduję nie ma zdjęć w wątkach i nic nie wiem.
To również mój 1 post na forum, więc witam wszystkich i mam nadzieję, że będę tu dłużej niż tylko ten temat.

Ok, wracając do tematu!
Od dłuższego czasu mam w planach zrobić skromne terrarium dla żółwia gwiaździstego, a później go kupić rzecz jasna.

Terrarium miałoby 2x1m, a wysokość? Jaka byłaby odpowiednią?
1) Mam w planach zrobić z 18mm laminowanej meblowej z szybą z przodu - tylko czy utrzymywanie wysokiej wilgotności nie będzie działało destrukcyjnie na te płyty? - coś może na dno i boki wyłożyć? Coś ala gumoleum np? Ewentualnie zwykłą folie : D
2) No i kolejna sprawa to utrzymywanie wilgotności, co przy stepowym, czy greku nie robi różnicy gwiaździsty potrzebuje większej. Szukając w necie nie mogę znaleźć, lub po prostu nie mogę znaleźć fachowej nazwy. Najlepiej gdyby urządzenie było automatyczne i z skromnym wyswietlaczem, który kontroluje poziom wilgotności.
3) Kolejna rzecz to ogrzewanie - czy sama żarówka wystarcza by ogrzać temperaturę do 30+ za dnia, czy trzeba zastosować dodatkowe ogrzewanie? W szczególności, że taka wielka kubatura.
4) I czy ktoś posiada sterownik str-2 do terrarium? Jaki sprzęt można pod niego podłączyć i czy w ogóle warto inwestować w to?
Chciałbym, żeby wszystko było w miarę automatyczne.
By w moim interesie było wymienianie wody oraz karmienie.
Koszta nie grają roli.

Niedługo zacznę budowę terrarium, więc może i utworze dziennik budowy. :))

5) Aaaa i jeszcze jedno, czy są wśród nas jacyś hodowcy gwiaździstych?
6) I czy kupno 'dzis' jednego żółwia, a za 10 lat gdy będę znał jego płeć i dokupienie drugiego będzie dobrym rozwiązaniem, czy się dogadają?
Czy od razu (z dwóch źródeł) w ciemno kupić 2 małe?

Liczę na konkretne odpowiedzi.


Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: Kilka pytań odnośnie terrarium dla gwiadzistego.
« Odpowiedź #1 dnia: 04.10.2018, 14:50:45 pm »
Wysokość terrarium 60-70 cm, kwestia jaka grubość podłoża.
1. Płyta meblowa może być ale w środku dobrze by było ja zabezpieczyć np. Folia w płynie taka jak kupuje się do łazienek. Na dno najlepiej położyć coś w stylu gumoleum, folia raczej odpada bo będzie się łatwo drzec.
2. Moim skromnym zdaniem takie urządzenie jest zbędne utrzymanie wilgotności na poziomie 60% - 70% nie jest trudne, kwestia czy terrarium będzie otwarte czy zamknięte ale sądząc po twoim opisie będzie raczej zamknięte więc wilgotność jest łatwa do utrzymania. Ogólnie można urządzenie typu generator pary wodnej zastosowac podpiąć go pod sterownik lub pompę z wodą oraz dysze, na początku zobaczył bym jak będzie wyglądała sprawa bez tych urządzeń a później ewentualnie zdecydować. Niezapmonij że dasz basen z wodą ja mam go niedaleko metahalogenu i również będzie zwilzał powietrze, z drugiej strony dla wyglądu możesz dać wodospad i również będzie podbijac wilgoć.
3. Zależy gdzie będzie stało terrarium jak w domu to sama lampa metahalogenowa wystarczy, jak w jakiś chłodniejszym miejscu to można dać promiennik ciepła, nie wolno stosować tylko mat grzewczych na spodzie terrarium.
4. Sterowniki są ale tak ja wyżej pisałem....
5. Gdzieś temat widziałem osoby z gwiazdistym ale jakiś stary. Może zapytaj na fb miłośnicy żółwi czy coś takiego sporo osób z forum przeniosło się na ten 'wspanialy' portal.
6. Żółwie są samotnikami więc jeden ci spokojnie wystarczy jakbyś chciał później kupić to trudno powiedzieć nikt tego nie przewodzi czy będą chciały że sobą się dogadać również jak kupisz odrazu dwa. Jak będziesz chciał kupić dwa to kup z jednego źródła, hodowców gwiazdistych w pl nie spotkałem więc zostaje Ci raczej import.
« Ostatnia zmiana: 04.10.2018, 14:57:40 pm wysłana przez heres »
:)

Offline F_lipa11

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 5
Odp: Kilka pytań odnośnie terrarium dla gwiadzistego.
« Odpowiedź #2 dnia: 04.10.2018, 18:35:59 pm »
znalazłem takie ogłoszenie  https://www.terrarium.pl/topic/507487-zolwie-gwiazdziste-geochelone-elegans-polska-hodowla/  ale jest dość stare, może skontaktuj się z tym hodowcą w sprawie żółwi

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Kilka pytań odnośnie terrarium dla gwiadzistego.
« Odpowiedź #3 dnia: 04.10.2018, 19:19:35 pm »
Na fejsie jest osoba która kryje się pod pseudo elegans na Terrarium.pl.
Zadaj pytanie na grupie żółwie. Jeśli jest w w PL to się odezwie.

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Kilka pytań odnośnie terrarium dla gwiadzistego.
« Odpowiedź #4 dnia: 04.10.2018, 19:22:50 pm »
Ewentualnie zapytaj na stronie Hodowli żółwie "Żółwiosfera"  https://www.facebook.com/%C5%BB%C3%B3%C5%82wiosfera-hodowla-%C5%BC%C3%B3%C5%82wi-832477953596922/  Prowadzi ją ta sama osoba. Ale że nie jestem upoważniony do podania imienia i nazwiska to w tej kwestii będę milczał.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Kilka pytań odnośnie terrarium dla gwiadzistego.
« Odpowiedź #5 dnia: 04.10.2018, 21:50:24 pm »
2) No i kolejna sprawa to utrzymywanie wilgotności, co przy stepowym, czy greku nie robi różnicy gwiaździsty potrzebuje większej.
Tu Cię zdziwię, młode greki najlepiej chowają się w wilgotności ok. 70% ;) klimat śródziemnomorski jest ciepły, ale dość wilgotny.

4) I czy ktoś posiada sterownik str-2 do terrarium? Jaki sprzęt można pod niego podłączyć i czy w ogóle warto inwestować w to?

Chodzi Ci pewnie o RT-2. Podstawowy sterownik temperatury, jednak nie można do niego podłączyć żarówki, bo będziesz miał dyskotekę - sterownik będzie odłączał zasilanie jak temperatura przekroczy ustalony poziom, a zaraz potem włączał, bo temperatura spadnie. Nadaje się do mat i kabli, których nie stosuje się u żółwi. Ewentualnie promiennik, o ile będzie potrzebny.

Jeśli chodzi o jednoczesne sterowanie temperaturą i wilgotnością, to raczej potrzebujesz czegoś takiego:
https://allegro.pl/higrostat-i-termostat-inkubator-terrarium-itd-i7550628935.html
a jeśli nie chcesz bawić się w elektryka, to firmy terrarystyczne mają gotowe urządzenia, wystarczy podłączyć wtyczki:
https://allegro.pl/repti-zoo-thc-deluxe-termostat-higrostat-z-program-i7311859559.html
https://allegro.pl/trixie-termostat-higrostat-cyfrowy-dwa-obwody-t-i7560937884.html

Jako urządzenie utrzymujące wilgotność można zamontować system zraszaczy, ale ja w tym nie pomogę - nie bawiłam się w to nigdy, bo nie mam takiej potrzeby, i tak codziennie kontroluję stan żółwi więc i spryskiwałam czy podlewałam terrarium/wybieg.

Offline big_ba7

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Odp: Kilka pytań odnośnie terrarium dla gwiadzistego.
« Odpowiedź #6 dnia: 09.10.2018, 14:17:56 pm »
W sprawie tego gotowego sterowania, mam pytanie.
Jeżeli mam podłączoną lampę grzewczą to czy w momencie osiągnięcia zadanej temperatury nie zostanie ona wyłączona?
Obawiam się, że będzie mimo wszystko dyskoteka.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Kilka pytań odnośnie terrarium dla gwiadzistego.
« Odpowiedź #7 dnia: 09.10.2018, 21:29:11 pm »
Tak, tak właśnie będzie, to właśnie napisałam:
Chodzi Ci pewnie o RT-2. Podstawowy sterownik temperatury, jednak nie można do niego podłączyć żarówki, bo będziesz miał dyskotekę - sterownik będzie odłączał zasilanie jak temperatura przekroczy ustalony poziom, a zaraz potem włączał, bo temperatura spadnie. Nadaje się do mat i kabli, których nie stosuje się u żółwi. Ewentualnie promiennik, o ile będzie potrzebny.

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: Kilka pytań odnośnie terrarium dla gwiadzistego.
« Odpowiedź #8 dnia: 10.10.2018, 08:34:59 am »
Jeśli tak chcesz zrobić to nie kupuj żarówki grzewczej tylko ceramiczny emiter ciepla.
:)

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Kilka pytań odnośnie terrarium dla gwiadzistego.
« Odpowiedź #9 dnia: 10.10.2018, 12:33:16 pm »
Emiter potrzebny jest tylko, jeśli ogólna temperatura w terrarium jest za niska. Nie grzeje tylko punktowo, nagrzewa całe powietrze. Żarówka lepiej skupia ciepło w jeden punkt.

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: Kilka pytań odnośnie terrarium dla gwiadzistego.
« Odpowiedź #10 dnia: 10.10.2018, 20:06:23 pm »
Zgadza się myślałem o podniesieniu temperatury na całość a nie tylko na wyspę więc emiter odpada.
:)