Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 21:44:38 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Kształt Terrarim dla lamparta- budowa  (Przeczytany 17943 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Kształt Terrarim dla lamparta- budowa
« Odpowiedź #15 dnia: 25.03.2015, 09:54:55 am »
A po co Ci 2 świetlówki rurowe do terro? Wystarczy Ci UVB - te 90 cm będzie w porządku + grzewcza lustrzanka. Sądzę, że terro o dł. 120 cm nie ma co dodatkowo doświetlać w przypadku zastosowania rurowej UV-ki.
Inna konfiguracja, jaką miałam w terro o wymiarach 120x50 cm - to z jednej strony wisiała grzewcza + kompaktowa 10,0 UVB 13W, a drugiej dla doświetlenie terro kompaktowa 2,0 UVB 13W.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Kształt Terrarim dla lamparta- budowa
« Odpowiedź #16 dnia: 25.03.2015, 13:30:28 pm »
UV-ki świecą niebieskawą barwą, co nie jest dobre dla oczu, także żółwich. Dlatego zaleca się dołożenie drugiej świetlówki lub LED-ów o barwie słonecznej. Nie musi być tak długa jak UVB, równie dobrze może być punktowa po drugiej stronie niż żarówka grzewcza, tak aby światło w całym terra miało cieplejszą barwę.

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Kształt Terrarim dla lamparta- budowa
« Odpowiedź #17 dnia: 25.03.2015, 21:51:15 pm »
Dwie świetlówki mam zamiar zastosować bo nie podoba mi się większość rozwiązań dla podłączenia jednej świetlówki.
Chcę zastosować sobie lampę rastrową. Ma świetny odbłyśnik i w ogóle ładnie wygląda.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Kształt Terrarim dla lamparta- budowa
« Odpowiedź #18 dnia: 25.03.2015, 22:44:32 pm »
Z tym że te kratki będą blokować część promieniowania UV, a to niezbyt pożądane. Tak samo, żeby odbłyśnik spełnił swoją rolę też musi być z odpowiedniego materiału - czyli musi być zrobiony w całości z polerowanego metalu (najczęściej aluminium). Wiele odbłyśników ma tylko naniesioną powłokę odbijającą światło - nie daje to efektu odbicia UV a tylko światła widzialnego.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Kształt Terrarim dla lamparta- budowa
« Odpowiedź #19 dnia: 26.03.2015, 10:19:38 am »
Tu już Ci niestety dalej wiele nie doradzę, bo nie mam żadnego praktycznego doświadczenia ze świetlówkami rurowymi ani z takim typem opraw.
Ale na pewno trzeba wziąć pod uwagę, że kratki mogą rozpraszać i blokować część promieniowania UVB.
Jakimś rozwiązaniem w takim układzie może być zamontowanie w terro w tych oprawach rastrowych tylko świetlówek dla oświetlenia, a do naświetlania żółwia zastosować osobną lampę emitującą UVB - Osram Ultravitalux.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Kształt Terrarim dla lamparta- budowa
« Odpowiedź #20 dnia: 26.03.2015, 16:35:31 pm »
Kratki w lampie także są z metalu polerowanego i odbijają światło.
Jeśli stwierdzę że kratki rzeczywiście pogarszają ilość promieniowania to je zdemontuję.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Kształt Terrarim dla lamparta- budowa
« Odpowiedź #21 dnia: 26.03.2015, 18:11:48 pm »
Masz urządzenie do pomiaru promieniowania UVB? Inaczej nie sprawdzisz ile faktycznie promieniowania dociera do gada.
Parę lat temu już ktoś zrobił testy świetlówek ReptiGlo (z tym że kompaktowych), miejmy nadzieję, że od tego czasu wiele się zmieniło bo wyniki nie są pomyślne... Nie wiem czy mogę dać linka do innego forum z wynikami testu.

Offline Przyjaciel_Pandy25

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: 8
  • Rypcia
Odp: Kształt Terrarim dla lamparta- budowa
« Odpowiedź #22 dnia: 26.03.2015, 23:33:09 pm »
Kompaktowe odpowiedniki ReptiGlo, to moim zdaniem kpina wymierzona w stronę zwierzęcia. Te świetlóweczki wytwarzają tak niewiele właściwego promieniowania UV-B, że montowanie ich w standardowych oprawach, typu klips do tego bez odbłyśnika aluminiowego nie jest warte pudełka zapałek. Uważam więc, że nie powinno się ich polecać niedoświadczonym terrarystom.
Oprawa rastrowa przydaje się do doświetlania akwariów, biur, osobiście używam również 120 do doświetlania asymilacyjnego roślin w czasie zimy. Wyniki daje zadowalające, przy takim zastosowaniu, jednak dla doświetlania żółwi lepiej montować odbłyśniki pojedyncze, które przymocowuje się do lamp uprzednio podłączonych do oprawy. Dlaczego? Bo światło jest odbijane przez taki odbłyśnik dużo krócej niż w przypadku rastru (w końcu odbłyśnik rastrowy zamontowany jest wewnątrz oprawy)

Najlepsze rozwiązanie to najtańsza metalowa oprawa do świetlówek, dostępna w Castoramie za grosze do tego odbłyśnik symetryczny aluminiowy i światło dostarczane jest szybko, skutecznie i w >90% maksymalnego poziomu emisji. Wiele osób nie zwraca uwagę na to, że świetlówka świeci na całej długości i całej szerokości więc każde promienie nie odbite tylko prowadzone w sufit, zostają gdzieś utracone, utrata poprzez pochłanianie promieni następuje również przy kontakcie z elementami terrarium, więc wyłożenie całości terrarium czarną ziemią też do najlepszych rozwiązań pod względem emisji z lamp fluorescencyjnych też najlepsze nie jest. Oczywiście wszystkie te ostatnie szczególiki można pominąć, jeżeli żółw przebywa przynajmniej te kilka miesięcy letnich całodobowo na wybiegu zewnętrznym.
Czasami lepiej nic nie mówić i wydawać się być głupim, niż odezwać się raz i rozwiać wszelkie
wątpliwości.

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Kształt Terrarim dla lamparta- budowa
« Odpowiedź #23 dnia: 14.05.2015, 13:49:44 pm »
Od ostatniego wpisu dużo się zmieniło.
Terra prawie gotowe. Niebawem foto relacja.
Ale najwspanialsza wiadomość to taka że będę miał żółwia od polskiego hodowcy ;D
Dziękuje doru za namiar.

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Kształt Terrarim dla lamparta- budowa
« Odpowiedź #24 dnia: 14.05.2015, 19:30:31 pm »
 ;D Nie mogę się doczekać zdjęć!
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Kształt Terrarim dla lamparta- budowa
« Odpowiedź #25 dnia: 14.05.2015, 21:18:17 pm »
Cieszę się że moje enigmatyczne odpowiedzi komuś pomogły ;) Ola już wystawiła ogłoszenie czy dogadałeś się z nią w inny sposób? Z tego co pamiętam wykluło się 17 maluchów (wszystko od jednej pary!).

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Kształt Terrarim dla lamparta- budowa
« Odpowiedź #26 dnia: 14.05.2015, 21:50:00 pm »
Rozmawiałem przed wystawieniem ogłoszenia.
Niesamowicie podobają mi się żółwiki które kluły się w lutym.
Są takie ciemne, wręcz nieziemsko liczne.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Kształt Terrarim dla lamparta- budowa
« Odpowiedź #27 dnia: 15.05.2015, 10:18:02 am »
To super wieści..:) Koniecznie wstaw fotki terro jak już je skończysz.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Kształt Terrarim dla lamparta- budowa
« Odpowiedź #28 dnia: 22.05.2015, 19:10:14 pm »
Czy możecie podzielić się informacją gdzie najlepiej zamocować statecznik do swietlówek w terrarium?
 

Dodano 23.05.2015, 23:03:21 pm
Uff wreszcie udało się skręcić skorupę terra.
Nie bez małych wpadek.
Wczoraj rozbierałem prawie gotowe terra bo przy ostatnim konfirmacie pękła mi boczna płyta.
Sama plexi przyjechała cała, ale ojciec nie zauważył i wszedł tak niefortunnie na nią że odłupał mi się róg.
Podczas montażu okazało się że jest 4 mm za długa i miałem godzinę przyjemności z pilnikiem tak że spiłowałem jakieś 3 mm za dużo i jest szczelina  >:D ale najwyżej będą miały lepszą wentylację.
Miałem montować otwory wentylacyjne ale do puki nie będę przykrywał terra to nie zawracam sobie nimi głowy (chyba że to błąd- jak myślicie?).
Jutro wyposażenie.

 

Dodano 23.05.2015, 23:07:26 pm
Jutro dodam lepszą fotkę.
« Ostatnia zmiana: 23.05.2015, 23:07:26 pm wysłana przez Kamil56 »

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Kształt Terrarim dla lamparta- budowa
« Odpowiedź #29 dnia: 25.05.2015, 11:47:21 am »
To miałeś przygody..:)

Jak terro jest otwarte od góry i drewniane, to sobie otwory wentylacyjne możesz darować. Potem, jak będziesz je przykrywał to wystarczy nie robić tego szczelnie, tylko podeprzeć klapę jakimiś drewienkami żeby był dostęp powietrza. Jakbyś z czasem zauważył że gdzieś Ci pleśń na ziemię wchodzi to wtedy możesz o otworach pomyśleć. Ja takowych nie mam w każdym razie.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ