Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 18.04.2024, 23:41:10 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Kształt Terrarim dla lamparta- budowa  (Przeczytany 18029 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Kształt Terrarim dla lamparta- budowa
« dnia: 27.01.2015, 18:03:35 pm »
Witam. Jako że to pierwszy post na forum przedstawię się.
Nazywam się Kamil i mieszkam w Łodzi.
Miałem już w zamierzchłych czasach 2 stepowe żółwie (jeden uciekł bo opiekunowie zastępczy nie pilnowali a drugi do dziś żyje w  Łódzkim zoo (albo i nie bo czytam w jednym wątku że żółwi nie ma w Łódzkim zoo- muszę się wybrać) gdyż wyjechałem z kraju i nie miał kto się nim opiekować).
Od kilku tygodni przymierzam się do kupna 2 żółwi Lamparcich.
Ogólnie wiem że terrarium musi być duże.
Ale do rzeczy. Czy koniecznie terrarium musi być kwadratowe?
Zastanawiam się nad budową terrarium w kształcie litery "L" gdzie obydwa ramiona mają tą samą długość.
Idealnie pasowało by mi do wolnego rogu pokoju. Wymiary (każdego z ramion) do pewnego czasu to 120 cm dł, 70 cm szerokości i 40-50 cm wysokości.
Jako że lubię majsterkować prędzej czy później rozbuduję terrarium bardziej.
Terrarium będzie z płyty meblowej.
?uciesze się z każdej odpowiedzi.
« Ostatnia zmiana: 27.01.2015, 18:10:27 pm wysłana przez Kamil56 »

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Kształt Terrarim dla lamparta- budowa
« Odpowiedź #1 dnia: 27.01.2015, 18:48:39 pm »
Witaj! :)
Terrarium w kształcie litery L..... według mnie jak najbardziej tak! :) Najważniejsze, żeby była w nim przestrzeń, a skoro powiększysz je po jakimś czasie to jeszcze lepiej. :D Jedyna rzecz którą bym zmienił to szerokość, bo to trochę mało jak na ten gatunek, a wiadomo, że trudniej będzie Ci powiększyć terrarium w szerz niż wzdłuż. ;)
Pamiętaj żeby żółwie nie miały szyby (która bardzo ładnie by się prezentowała w takim terrarium) na linii wzroku, bo będą próbowały przez nią wyjść. jakieś 20-30 cm z podłożem trzeba liczyć od samego dna lokum, resztę możesz przeszklić.
Dodatkowo powiem, że przydałyby Ci się 2 żarówki UVB i może też 2 grzewcze do takiej konstrukcji, a co za tym idzie większe koszty związane z utrzymaniem takiego terrarium. ;)
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Kształt Terrarim dla lamparta- budowa
« Odpowiedź #2 dnia: 27.01.2015, 19:29:39 pm »
Pisząc o rozbudowie miałem na myśli raczej nowy wybieg w miarę wzrostu pupilków niż przebudowę ale kto to wie.
Budując takie terrarium chciałem zrobić strefę suchą i wilgotną w osobnych częściach terrarium.
O większe koszty utrzymania nie boję się za bardzo. Cóż może wtedy rzucę fajki wreszcie by mieć na rachunki za prąd  :D
O szybie nie zapomniałem i biorę pod uwagę by była ponad ich linią wzroku.
Zimą nie problem utrzymać odpowiedznią temperaturę gdyż w pokoju nie spada poniżej 23-24 *C

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Kształt Terrarim dla lamparta- budowa
« Odpowiedź #3 dnia: 27.01.2015, 19:43:38 pm »
Co do włażenia  w szybę - często się to zdarza, ale nie zawsze. Moja skorupa nigdy nie próbowała przez nią przejść z wyjątkiem dnia głodówki (ale to się nie liczy, bo wtedy tłucze się o wszystko :D). Szybę ma na równi z podłożem, staje przed nią i patrzy.
Tak więc obalam mit o niewidzących szyby żółwiach, one to robią celowo żeby pohałasować! :P

UVB dwie na pewno, całe terra powinno byc oświetlone (ale trzeba pamiętać o zacienionych kryjówkach) grzewcza na początek może starczy jedna ale jak żółwie urosną to mogą się nie mieścić ;) potrzene jest też doświetlenie o barwie zbliżonej do światła słonecznego, niebieskawa barwa UVB męczy także gadzie oczy.

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Kształt Terrarim dla lamparta- budowa
« Odpowiedź #4 dnia: 27.01.2015, 20:19:18 pm »
Skoro już otworzyłem temat to popytam.
Świat się zmienia i wypadłem z obiegu :-X
Czy taka żarówka będzie odpowiednia http://www.zoologiczny.sklep.pl/Zoo_Med_ReptiSun_Mini_5_0_UVB_13W__27_64_338___14565
Ogólnie nie mogę spać gdy w pomieszczeniu pali się światło więc przeglądałem sklepy i znalazłem ceramiczny emiter ciepła np http://www.zoologiczny.sklep.pl/Exo_Terra_Emiter_Ciepla_60W___901 . Czy moc 60 W będzie wystarczająca?

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Kształt Terrarim dla lamparta- budowa
« Odpowiedź #5 dnia: 27.01.2015, 20:35:17 pm »
Co do szyby to dodam jeszcze, że dużo zależy od wielkości terro. Jeśli jest ono przestronne i z urozmaiconym wystrojem to żółw chodzi sobie po całej powierzchni i nie wali w szybę czy ścianki. Natomiast jak jest ono za małe i słabo wyposażone to gad chodzi wtedy dookoła, po ścianach i często drapie i po kątach i w szyby.

Dla lamparcich terro w kształcie L-ki jak najbardziej może być. W jednej części możesz dać grzewczą, w drugiej np. świetlówkę rurową. A zamiast UVK-i kompaktowej zakupić Vitaluxa, powiesić nad częścią gdzie będzie grzewcza i włączać im na 10-15 min/dziennie.

Z tego co podałeś to Repti Sun 5,0 UVB jest za słaba, jeśli taki kompakt to 10,0 UVB potrzebne.
Jeśli masz w domu 23-24 stop i w nocy nie niżej niż 18-20 stop to emiter Ci niepotrzebny. A światło się pali od rana do popołudnia/wczesnego wieczoru - np. 7-18/19, na noc lampy gasisz.

A masz gdzieś już upatrzone miejsce na zakup gadzinek?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Kształt Terrarim dla lamparta- budowa
« Odpowiedź #6 dnia: 27.01.2015, 20:51:23 pm »
Rozglądam się po necie za sprzedawcą gadzinek.
Początkowo miałem brać ze sklepu ZooWitek ale nie widzi mi się jechać do Wodzisławia Śląskiego.
Planuję podjechać na giełdę zwierzaków koło trasy Górna po pracy w czwartek i popatrzeć.
Ewentualnie kolega polecił mi sklep REPTILiTy na pomorskiej 88 gdzie można zamówić gadzinę.

A możesz polecić sprawdzonego sprzedawcę czy osobę kontaktową?

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Kształt Terrarim dla lamparta- budowa
« Odpowiedź #7 dnia: 28.01.2015, 09:18:17 am »
Na giełdzie na Równej nigdy nie byłam.
Druga giełda zoologiczna jest na Starcie w niedzielę, ale tam może ze 2x widziałam lamparty.

Lepiej byłoby gadziny najpierw obejrzeć a potem kupić, bo obawiam się, że jak zamówisz w sklepie to Ci ściągną kilkumiesięczne maluszki, a z ich przeżywalnością różnie bywa.
Wybór większych lampartów mieli swego czasu w amustela w W-wie. Stamtąd zresztą jeden z moich żółwi pochodzi.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Kształt Terrarim dla lamparta- budowa
« Odpowiedź #8 dnia: 25.02.2015, 21:36:58 pm »
Troszkę czasu minęło od mojego wpisu.
Jako ze remont przełożyłem o rok to i terra musi być inne.  :'(
Na razie chyba zakupię jednego lamparta (chyba że kupno 2 wymusi szybszy remont  ;D) i umieszczę go a terra 120x60x60.
Materiał na terrarium to płyta meblowa.
W sumie miałem kupić docinaną z dużej płyty ale musiał bym oklejać ją obrzeżami.
Więc wybór padł na gotowe półki o powyższych wymiarach.

Wiem już czym zabezpieczyć dno ale znalazłem nieco inne rozwiązanie.
Czy ktoś z was używał specyfiku zwanego "folią w płynie"?

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Kształt Terrarim dla lamparta- budowa
« Odpowiedź #9 dnia: 25.02.2015, 22:15:05 pm »
Niestety nic nigdy nie może być za łatwe....
Ja też o tym (folii w płynie) myślałem przy moim terrarium, ale uwierz mi - nie ma to sensu. Bardzo wygodne jest wymienianie podłoża gdy masz zwykłą folię budowlaną, można łatwiej myć terra, a poza tym obawiałem się, że folia w płynie może być toksyczna dla gadów.  ;)
« Ostatnia zmiana: 25.02.2015, 22:18:59 pm wysłana przez ןคภ ๒z »
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Kształt Terrarim dla lamparta- budowa
« Odpowiedź #10 dnia: 26.02.2015, 09:24:34 am »
Mnie się też dobrze sprawdza plandeka. Jej brzegi można podkleić do ścianek terra taśmą dwustronną, albo przycisnąć do ścianek paskami pleksy (wtedy żółw nie jest w stanie podrapać plandeki na ściankach).

Myślę, że jak małe żółwie to lepiej kupić od razu 2, niż się potem bawić za czas jakiś w kwarantanny. Poza tym maluchy lepiej się chowają w grupach.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Kształt Terrarim dla lamparta- budowa
« Odpowiedź #11 dnia: 26.02.2015, 14:36:08 pm »
Ja brzegi folii mam kamykami przytrzaśnięte do ścianek terra. ;)
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Kształt Terrarim dla lamparta- budowa
« Odpowiedź #12 dnia: 07.03.2015, 17:54:54 pm »
Ok poczytałem i rzeczywistości po za swoimi plusami szkło w płynie ma mnóstwo wad.
Ale zainteresowałem się pomysłem ankan.
Pogrzebałem w necie i pomyślałem że mogę do wysokości podłoża wyłożyć dno terra plexi 3-4 mm.
Odpada problem z rozdzieraniem plandeki przez gadziny.
Cena też nie będzie wysoka bo 10x10 cm plexi kosztuje w granicy 1-1,5 zł.

Jadę dziś po ostatnie elementy terrarium.

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Kształt Terrarim dla lamparta- budowa
« Odpowiedź #13 dnia: 24.03.2015, 16:00:09 pm »
Mam do was prośbę.
Ostatnio miotam się jak kurczak bez głowy nad oświetleniem terra.
Chciałem zastosować świetlówkę rurową UVB i obok niej zwykłą świetlówkę rurową 865.
Popatrzyłem w sklepach i ładnie wyglądało by by takie świetlówki były w oprawie rastrowej.
Problem w tym że nie ma nigdzie oprawy rastrowej w innych wymiarach jak 60 cm lub 100 cm.
i tak czy aby 60 cm to nie będzie za mało na terra 120 cm a metr może być za dużo by żółwiowi stworzyć strefę wilgotną z mniejszym oświetleniem?
Wydaje się mi że optymalnie lampa powinna mieć 75-90 cm tak by pasowała do świetlówki 26W 10.0 UVB.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Kształt Terrarim dla lamparta- budowa
« Odpowiedź #14 dnia: 24.03.2015, 16:08:16 pm »
Świetlówki 90 cm będą odpowiednie. Oświetlone musi być całe terrarium a cień zapewniają kryjówki. Jak nie doświetlisz części terrarium to żółw po prostu nie będzie z niej korzystał.