Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 11.05.2024, 06:20:49 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Lokum dla Testudo horsfieldii + jego utrzymanie  (Przeczytany 11673 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Dorcia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 913
  • Reputacja: 42
Odp: Lokum dla Testudo horsfieldii + jego utrzymanie
« Odpowiedź #15 dnia: 18.03.2012, 15:45:41 pm »
Barto mówił o wilgotności, ogrzewaniu i oświetleniu na samym początku wątku. Wydaje się być dobrze :) Patrząc na zdjęcia wysokość lamp też raczej jest dobra.
Z tego co wyczytałam szykuje się również zmiana podłoża ;)

Najważniejsze teraz jest przestawienie żółwika na odpowiednią i zróżnicowaną dietę i zapewnienie dużej ilości naturalnego słoneczka.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Lokum dla Testudo horsfieldii + jego utrzymanie
« Odpowiedź #16 dnia: 18.03.2012, 15:51:39 pm »
A prawda, mówił, teraz widzę :)
Dorcia ma rację - w dobrych warunkach szybko dojdzie do pełni zdrowia:)
Czasami jak UV wisi na nisko, zwłaszcza nowa, to może bardzo drażnić oczka.

Offline Dorcia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 913
  • Reputacja: 42
Odp: Lokum dla Testudo horsfieldii + jego utrzymanie
« Odpowiedź #17 dnia: 18.03.2012, 16:14:20 pm »
Barto, a mógłbyś dokładnie powiedzieć co to za zestaw witamin z wapniem? ciekawa jestem jaki jest skład dokładnie. Z witaminami należy mimo wszystko bardzo uważać.
Przeglądałam ofertę firmy, ale mają bardzo szeroką gamę podobnych produktów, nawet witaminowe pastylki jogurtowe, itp cuda ;)

Offline barto_nt

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • Reputacja: 5
Odp: Lokum dla Testudo horsfieldii + jego utrzymanie
« Odpowiedź #18 dnia: 18.03.2012, 17:36:43 pm »
Witam,

Widzę,że wszelkie gady żółwiowate to jednak ciężka sprawa do ogarnięcia. Problemem jest brak informacji na ten temat. Na wszelakich forach można czytać do znudzenia, tyle że są to często sprzeczne informacje (jeden radzi to, drugi tego znowu kategorycznie zabrania). Napiszesz do zoo to ci kurde każą znowu jajkiem karmić.Kupisz "fachową" literaturę to znowu co innego. I weź tu człowieku niezdurniej. A ja tylko chciałbym, żeby stworzenie miało jak najlepiej. Tak, czy owak ludziska dzięki za zaangażowanie (zawsze to jakoś raźniej)

Tomku, odnośnie "przyrostu" na karpaksie:

http://forum.zolw.info/choroby/biala-plamka-na-skorupie/

Viktoria, na temat podłoża już pisałem, szykuje się zmiana na darń(musi niestety urosnąć w miskach, bo w NT jeszcze leży śnieg).

Ostateczna kombinacja oświetlenia: repti glo 13W/10UVB(wysokie UVB) + repti glo 13W/2.0UVB (daje dużo światła widzialnego zbliżonego do światła słonecznego, odpowiedniego dla tego typu gatunków) + lustrzanka osram 28W/40W. Zarówki UVB podwieszone przy samej górze. Kombinację ową doradzili mi żółwiarze z terrarium.com , ludzie, którzy mają po kilkanaście gadzin i udaje im się je w niewoli rozmnażać.

Dorcia, witaminy to:Trixie TX-76280. Podałem je tylko raz, po wzięciu Rico (bo tak ma na imię) ze sklepu. Mam jeszcze TX-76387 (sepia w proszku), tylko nie wiem do końca jak często ją podawać, bo oczywiście, rózni hodowcy piszą różne rzeczy. A Rico to jeszcze maleństwo. Próbowałem go dzisiaj ważyć, co do łatwego nie należało, bo strzasznie się wiercił w miseczce i wychodzą okolice 70-80g (strasznie czuła waga jubilerska, a ciężko gadzinie wytłumaczyć, żeby siedziała w miejscu)


TomaszW

  • Gość
Odp: Lokum dla Testudo horsfieldii + jego utrzymanie
« Odpowiedź #19 dnia: 18.03.2012, 17:43:00 pm »
Nie miałem na myśli tej białej plamki z innego wątku tylko te jasne przyrosty. :)

Offline Dorcia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 913
  • Reputacja: 42
Odp: Lokum dla Testudo horsfieldii + jego utrzymanie
« Odpowiedź #20 dnia: 18.03.2012, 19:04:57 pm »
Przyrost to taka jakby jasna obwódka na skorupie żółwia, coś jakby obwodowe rozstępy pomiędzy tarczkami.
Musisz uważać, żeby się nie powiększało, bo już to trochę wpłynęło na deformację skorupy. U maluchów niestety bardzo łatwo o zniekształcenia.

Szczerze, to nie wiem co sądzić o tej mieszance, bo ta pierwsza nie ma dokładnego składu witamin, ilość wapnia nie powala (nie wyczytałam pochodzenia) i zawiera witaminę D3. Dodatkowo opisane sposoby podawania są dalekie od marzeń ;) I sama nie wiem czy przypadkiem witaminy w mieszance nie blokują przyswajania wapnia. Obiło mi się też o uszy, że nadmiar wapnia jest szkodliwy przy łączeniu z nadmiarem witaminy D3. Witaminę D3 gad przyswoi sobie ze słoneczka i ciepła. Naprawdę trzeba uważać na przedawkowanie. Druga mieszanka wydaje się być zwykłą zmieloną sepią, ale i informacji szerszych brak. Osobiście używam ReptiCalcium ZooMedu, bez witaminy D3, polecone.
Jak to jest maluszek możesz posypywać jedzenie co drugie, trzecie karmienie, przynajmniej dopóki dieta nie będzie wystarczająco bogata w wapń. Możesz też wrzucić do terra czystą sepię dla ptaków, w razie potrzeby żółwik skubnie sam.

Ważenie jest łatwiejsze, gdy włożysz żółwia do miski w pozycji "na pleckach". Może brzmi brutalnie, ale skuteczne :)

A gady żółwiowate to faktycznie nie łatwy temat, ale jaka frajda jak się udaje rozwikłać choć trochę  :D
« Ostatnia zmiana: 18.03.2012, 19:07:51 pm wysłana przez Dorcia »

Offline barto_nt

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • Reputacja: 5
Odp: Lokum dla Testudo horsfieldii + jego utrzymanie
« Odpowiedź #21 dnia: 19.03.2012, 19:58:01 pm »
No tak już doczytałem, to co znalazłem na temat przyrostów. Tomku, zwracam honor, Dorcia dzięki za wyjaśnienia. Wyczytałem, żw w/w są powodem przekarmiania żółwia, bądź niewłaściwej diety. Zmiany podobno nieodwracalne. Ale czy poza kosmetyką istnieje jakieś zagrożenie dla zdrowia?

Dzisiaj dostał marchewę z sepią, która mu widocznie smakowała(spróbujemy tak co trzecie karmienie)


Offline Dorcia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 913
  • Reputacja: 42
Odp: Lokum dla Testudo horsfieldii + jego utrzymanie
« Odpowiedź #22 dnia: 19.03.2012, 23:21:04 pm »
Przyrosty same w sobie może i nie są groźne, ale nieodpowiednie warunki jakie je wywołały już tak.
Tutaj masz coś widocznego, tak jak lekka deformacja skorupy, ale wspomniane już nieodpowiednie warunki źle wpływają również na organy wewnętrzne i ich prawidłową pracę (to już mniej widoczne, lub późno). Dlatego teraz tak ważne jest, aby żółwikowi zapewnić dużo dobrego :) Naturalne słoneczko powinno trochę przyciemnić przyrosty i na pewno dobrze wpłynie na ogólny stan żółwika.

Marchewki nie podawałabym też tak często, ew raz na dwa tygodnie gdzieś, jako dodatek do diety. Zbyt wiele rozbieżnych zdań jest co do tego warzywa, choć faktycznie żółwikom smakuje. Szczególnie, że nie ma pewności czy jest niezbędne.
Zerknij -> http://www.thetortoisetable.org.uk/site/plants_19.asp?mode=main&catID=619

Offline barto_nt

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • Reputacja: 5
Odp: Lokum dla Testudo horsfieldii + jego utrzymanie
« Odpowiedź #23 dnia: 20.03.2012, 15:54:01 pm »
Z tą marchewką ze względu na obecność szczawianów to też nie tak ekstremalnie. Co trzeci raz to tylko przez jakiś tydzień- dwa i to 50/50 z zielskiem (w celu uzupełnienia ewentualnego niedoboru witaminy A).

Dzięki za linka. Moim skromnym zdaniem z tym odrobaczaniem to jakiś wymysł.

Offline barto_nt

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • Reputacja: 5
Odp: Lokum dla Testudo horsfieldii + jego utrzymanie
« Odpowiedź #24 dnia: 05.05.2012, 17:38:31 pm »
Witam,

Pewno to nie ta pora roku jak na takie foty, ale z racji, że noce na Podhalu do ciepłych nie należą(4-5 stopni) przygotowałem kolejne podłoże w terra i postanowiłem się tym z Wami podzielić:













Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Lokum dla Testudo horsfieldii + jego utrzymanie
« Odpowiedź #25 dnia: 06.05.2012, 17:15:05 pm »
Śliczny szkrab :)  Jakie masz podłoże w kryjówce, nie za sucho i pyląco tam?
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Lokum dla Testudo horsfieldii + jego utrzymanie
« Odpowiedź #26 dnia: 06.05.2012, 17:34:37 pm »
Żółwik genialny  :) Terrarium też fajne  :) Gratuluję  :)
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline barto_nt

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • Reputacja: 5
Odp: Lokum dla Testudo horsfieldii + jego utrzymanie
« Odpowiedź #27 dnia: 06.05.2012, 17:47:27 pm »
Śliczny szkrab :)  Jakie masz podłoże w kryjówce, nie za sucho i pyląco tam?

W kryjówce jest ziemia ogrodowa (ekologiczna, codziennie zraszana), tyle że akurat gadzinka spędza tam najmniej czasu. Woli na lub pod ;D

Offline KamilJ

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1369
  • Reputacja: 19
Odp: Lokum dla Testudo horsfieldii + jego utrzymanie
« Odpowiedź #28 dnia: 06.05.2012, 18:43:27 pm »
Bardzo przyjemne terrarium i śliczny maluch ;)
Posiadam dwa żółwie stepowe:D

Offline barto_nt

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • Reputacja: 5
Odp: Lokum dla Testudo horsfieldii + jego utrzymanie
« Odpowiedź #29 dnia: 21.05.2012, 17:57:40 pm »
Jedni wolą spać w kryjówce, drudzy np. w dziwnych pozycjach  na kryjówce ;D: