Żółwie lądowe > Terrarium i wybieg

Metahalogen dla Greka

(1/3) > >>

michal78:
Witam, zawsze używałem żarówek metahalogenowych Lucky Reptile Desert 100W - https://terrasklep.pl/pl/zarowki-metahalogenowe-uvb/403-zarowka-100w-desert-bright-sun-uv-lucky-reptile.html
Młody Żółw grecki, terrarium 135x45 (niskie bez zadaszenia) Ponieważ okres przydatności żarówki się skończył chciałem zamówić nową ale w terrasklep.pl ich teraz nie mają, proponują natomiast Mega Ray, jednocześnie twierdzą że to lepszy produkt od Lucky Reptile.
Widzę u nich takie dwa produkty
- https://terrasklep.pl/pl/zarowki-metahalogenowe-uvb/919-metahalogen-100w-flood-mega-ray.html
- https://terrasklep.pl/pl/zarowki-metahalogenowe-uvb/921-metahalogen-100w-wide-beam-mega-ray.html
Proponują ten pierwszy zamiast Lucky Reptile . Pytanie czy to rzeczywiście odpowiedni zamiennik (i czy rzeczywiście ten pierwszy a nie np ten drugi) ? Lucky Reptile używałem 100W bo tak mi wychodziło z ich rozpiski przy gabarytach mojego terra. Nie wiem jednak czy odnosi się to na tej samej zasady do mocy żarówek innych marek i jak jest z emisją UV tych żarówek względem siebie .

Kenet:
Może być ten MegaRAY. Oba się nadają.

michal78:
A który z Mega Ray lepszy ?

Kenet:
Raczej ten pierwszy

Lipton:
Opłaca wam się używać HID aż 100w?
Nie wiem jak duże to terrarium, ale zawsze kierowałem się doborem tych lamp taką zasadą od kilku lat: (cm)
do 120 terra - 35w /50w (jeśli masz zimno lub gatunek wymaga ciepła dużego Grek(jest wiele i to wiele odmian) — Niektórzy w zimę grzeją w pokojach nawet 27/28 to 50w będzie za mocna) - jeśli jest ciepło w pokoju i nie masz jak testować cały dzień lampy (zamontuj sterownik- nie powinno się, ale Opcja Dimming jeszcze się nic nie stanie dla dobra żółwia w terrarium, aby się nie upiekł — czujnik na końcu terrarium w strefie chłodnej ustaw max. 32 plus histereza -10 stopni, jeśli to grecki).

Od 120 do 180 - 50w /70w
150-200 - 70w dodatkowa 35w.

Każdy ma inne terrarium, inne warunki w domu inną wilgotność powietrza — każdy używa innych lamp.

Jeden powie, że 35w ogrzeje terra w strefie Hot. i używa t5.

Drugi powie, że 50w ma na środku terra bez t5 i działa.

Trzeci powie, że ma wysokie terra i duże to 70w

Czwarta osoba powie, że ma ciepło w domu nawet zimą po 27/28 w pokoju to 35w styknie lub samo t5 /t8 z 50w żarówką grzewczą ze sterownikiem będzie też git.Zamiast uvb to 35w 2x można też stosować. Stół /zamknięte — zalecane dość długie terra z 2x wyspą ciepła.

Lub 50w i 35w w terra średnich jedno na końcu drugi 35w tak środek, ale max. 10-30cm w stronę wilgotną /chłodną.

Też używam Arcadia Deep Heat Projector, promiennik ciepła 80W + 50w Metahalogen środek terra zazwyczaj w dużych zbiornikach. (doświadczenie +urządzenia sterujące +znajomość dobra gatunku żółwia) Mogłem tak, a nie książkowo zrobić, że na końcu terrarium w rogu. Książkowo się robi tylko w terrariach do 120 cm lub do 140 cm z małym wyjątkiem dla niektórych gatunków.

Zwracam uwagę też na wysokość terrarium (wliczmy wysokość podłoża +oprawka +żarówka)
Piszę o terrariach zamkniętych, ponieważ najlepiej utrzymać odpowiednie warunki.

40 cm to według mnie za niskie na Metahalogen
Min to 55 cm
Najlepsze 60 cm bez sufitu.
70 - 10 cm sufit = git terra.
70 cm bez sufitu to już za wysokie — taki Max, Max.

Jeśli terrarium to stół to może być Mega Ray, jeśli to nie stół-Nie Polecam.
Ważne jest to -
Między około 290-320 / 340 nm promieniowanie nazywa się UVB i jest bardzo ważnym promieniowaniem zarówno dla zwierząt, jak i ludzi, ponieważ pomaga przekształcić witaminę D w aktywną formę, która jest wymagana dla wielu zwierząt, aby móc przyswoić wapno z pożywienia.

Nigdy nie stosowałem terraria typ stół, tylko przejściowe pojemniki plastikowe 80/50 cm dla młodych i małych żółwi.

Ponieważ:

(Terrarium typ: zamknięte)
To zależy, z czego terrarium jest wykonane-płyta MDF, Sklejka, Szkło-jaka grubość /czy ścianki strukturalne są, dodatkowe ocieplane.

Gdzie terrarium się znajduje — jakie temp panują w lecie /zima w tym pomieszczeniu.

Nie widzę potrzeby kupować np. 70w metahalogen, jeśli mam np. zbiornik 150 cm / Sklejka 18 mm i w pokoju panuje temperatura latem 25 stopni bez grzania w pomieszczeniu. 50w lampa w lecie i w tym pomieszczeniu już będzie za ciepło i grzać 8h.
Lub jeśli hibernujesz żółwia - 70w okaże, się za mocna lub jeśli masz ciepło w pomieszczeniu zima/lato kąt 90 stopni w lampie to faktycznie może być upał.

U mnie lampa 50w przez ledwo 1h potrafi od podłoża 20 cm nagrzać się bez problemu na więcej niż 50 stopni (elektroniczny termometr, aż przestaje działać) - robiłem Test czy kupować mocniejszą, czy słabszą wtedy jak zaczynałem zabawę z takimi lampami.

Co najważniejsze wole, aby miał duży zakres barw i kąt świecenia nie większy niż 45 stopni (zazwyczaj jungle posiada taki kąt świecenia nie desert).

Kąt świecenia 90 stopni jak w Mega Ray to zalecam dla gatunków żółwia, który nie hibernuje. (LUB Terra typ stół inaczej otwarte).

Mega Ray lampy fajne, ale bardziej dla Teju, waranów dla żółwia średnio jeszcze 100w i całoroczna w terrarium, jeśli to stół i jest duży, może być wtedy.

Znajomi Hodowcy w Stanach, używają tylko UVB-metahalogenów nie. (tak i żółwie z ich hodowli są ładne bez piramidek itd.).

Opracowałem swoją metodę co do hodowli, również z doświadczonymi hodowcami — Tylko nie z PL. I to wszystko ma znaczenie-podłoże /lampy/temp/wilgotność — Lampa grzeje, podłoże oczywiście paruje, ale w końcu kiedyś wyparuje z podłoża i spadnie wilgotność) -to ma znaczenie, jaki kąt lampa grzewcza posiada.

Nie bez powodu są lampy grzewczy punktowe i niepunktowe. Tym większy kąt promieni tym lampa niepunktowa.


Piszę to z doświadczeń swoich i innych hodowców, którzy żyją z hodowli. Pisałem z wieloma osobami, które testowały promieniowanie uvb lub zachowanie konkretnych gatunków i na tej podstawie stworzyłem tabelki z temperaturami w danym tygodniu/miesiącu w porach (nie trzymam żółwia nigdy w tej samej temp cały rok), kiedy jest największe UVB. W naturze żółw nie jest narażony cały czas na słońce zwłaszcza w temp 37.gdy się wtedy ukrywa.


Żółw egipski otoczenie temp nie przekracza 32 stopni. - żółw staje się ospały, wolny,
(Hibernacja letnia).


Żółw stepowy temp otoczenia 32 jeszcze nie ma dosyć i wchodził pod HID który nagrzewał się do 50 stopni na 1 /2 /2.może było 3 min (następnie leży pod nim ok. 10 cm od wiązki gorąca / ciepła przez 1h i robi takie sesje 20/30min odpoczynku i wraca pod niego, Faktycznie ten gatunek mnie najbardziej fascynuje, również egipski i ozdobny) - To zależy od ubarwienia żółwia i też trzeba symulować mega ciężkie warunki raz lub 2x w Miesiącu. (w których panuje największa amplituda temperatur i trzeba najlepiej być wtedy w domu i odpowiednio gada przygotować, i nie może mieć kataru, oczy błyszczące zdrowe, nawodniony i mało nakarmiony, aby lepiej trawił).


Lampa HID nie potrafi poparzyć żółwia 50w, (żółw jest zbyt inteligenty i nie zostanie pod żarówką, jeśli nie wytrzymałby takiej temperatury), ale już Arcadia wyżej napisana już tak -testowałem na dłoni i nie potrafiłem utrzymać pod promiennikiem odległość do max. 10 cm od niej. Mega dogłębnie wchodzi ciepło w dłoń, jeśli ktoś miał 80w,to niech spróbuje test dłoni. Ustawiam max pod nią 32stopnie - podłoże nie licząc skorupy.
 


 

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej