Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 02:32:08 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Moje terraria  (Przeczytany 9190 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline .....

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 259
  • Reputacja: -13
Odp: Moje terraria
« Odpowiedź #15 dnia: 18.10.2009, 20:38:46 pm »
Hmmm.... To co proponujecie żeby ochładzać czymś jedną stronę terrarium ???

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Moje terraria
« Odpowiedź #16 dnia: 18.10.2009, 20:45:58 pm »
Przydałoby się. Myślę, że ta temperatura jest tak wysoka bo terraria są piętrowe i nie ma dobrej wentylacji. A te szyby z przodu są fixami czy można je uchylić?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline .....

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 259
  • Reputacja: -13
Odp: Moje terraria
« Odpowiedź #17 dnia: 18.10.2009, 20:53:00 pm »
Wentylacja jest zamontowana po bokach i z tyłu miedzy drzewem po Bokach po 3 z tyłu po 4 kółka wentylacyjne... Szyba tak są uchylne... 

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Moje terraria
« Odpowiedź #18 dnia: 18.10.2009, 20:59:48 pm »
To może spróbuj pouchylać szyby - z jednej strony więcej, a z drugiej mniej. I dobrze byłoby tą grzewczą zamontować nie na środku, a bardziej z jednej strony strony terra. Ja tak kombinuję z szybkami - jak jest ciepło to je otwieram, a jak chłodniej to przymykam zostawiając niewielkie szpary.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline .....

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 259
  • Reputacja: -13
Odp: Moje terraria
« Odpowiedź #19 dnia: 19.10.2009, 04:00:08 am »
To znaczy tak kabel grzewczy jest rozciągnięty po całym terrarium (ułożony w kształcicie spirali, sprężyny)   ^-^
Zrobię go na jedną połowę terrarium i spróbuje pokombinować z szybami...   ::)

Offline .....

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 259
  • Reputacja: -13
Odp: Moje terraria
« Odpowiedź #20 dnia: 19.10.2009, 07:19:47 am »
Chciałbym napisać małe sprostowanie dla wszystkich tych co uważają że terrarium jest za wąskie dla moich żółwi  >:D
A więc przeglądając internet i czytając o wymiarach terrarium dla żółwi natknąłem się dużo razy że:
Przyjmuje się, że terrarium dla żółwi lądowych (niezależnie od gatunku) powinno mieć
- długość - nie mniejszą niż pięciokrotna długość pancerza
- szerokość - nie mniejszą niż trzykrotna długość pancerza
- wysokość - nie jest dla żółwia zbyt istotna  

A jeżeli moje terrarium ma 120 długości i 45 szerokości
A moje żółwie mają 15cm
120 / 15 = 8razy albo jak ktoś woli 8 * 15 = 120cm (długość jest 8razy krotna pancerzowi żółwia)
45 / 15 = 3razy albo jak ktoś woli 3 * 15 = 45cm ( szerokość jest 3razy krotna pancerzowi żółwia)

Więc wydaje mi się że wszystko jest w normie ;D
A największym plusem dla mnie tak wąskiego terrarium jest to że bez problemu można wszystko sięgnąć, poprawić, dołożyć bez gimnastykowania się i wydłużania się !!  >:D

P.s.Ale dziękuje za uwagę co do szerokości terrarium i następnym razem na pewno zwrócę na to uwagę i postaram się żeby terrarium było szersze...  ;)
 
« Ostatnia zmiana: 19.10.2009, 07:23:32 am wysłana przez Remo »

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Moje terraria
« Odpowiedź #21 dnia: 19.10.2009, 09:39:15 am »
Remo, a ja chcę zadbać o twego jeżyka. Posłuchaj mnie:

1. dowiedz się czy on jest bardziej nocny czy dzienny zwierzaczek i dobierz mu odpowiednie oświetlenie i czas oświetlenia.

2. teraz podłoże-to twoje jest na pewno złe!!!
Nie stosuje się u żadnych zwierząt nigdy samych trocin. Chyba że u kóz czy koni. Bo trociny bardzo pylą. Koń ma wysoko głowę i nos, i wysoko oczy, i jemu by ten kurz nie doleciał do tych oczu. Ale jeżyk ma wszystko nisko nad podłożem trocinowym, w którym chodząc sam sobie robi kurz pod nosem. Wkrótce zacznie mu cieknąć z oczu, i zacznie kichać, a ty będziesz myślał, że on jest chory i pójdziesz do weta, a wet będzie mu dawał niepotrzebne zastrzyki, i jeż, w końcu wycieńczony zastrzykami i biegunką po nich, padnie, wcześniej się nacierpiawszy.
Dowiedz się w jakim środowisku ten jeż żyje i takie mu daj zaraz podłoże. Zanim to zrobisz to idź dziś na dwór i nazbieraj mu żółtych liści brzozowych i wyściel mu choć jego domek  w środku tymi liśćmi. Nie szkodzi, że liście są z ziemi, nie trzeba ich myć. Całość jego obecnej podłogi możesz jeszcze dziś wyścielić z góry, czyli na wierzch tych trocin,  grubą warstwą zerwanej, suchej , wysokiej trawy z pola albo z tzw. miedzy. (Czy wiesz, co to jest miedza?)
Nie wyścielaj natomiast tego podestu, bo jeżyk może wtedy z niego spaść, gdyby mu się zrobiło ślisko pod łapkami.

3. na koniec powiem o ewentualnym niebezpieczeństwie, którego możesz sam  nie zauważyć. Mam na myśli wyskokość zawieszenia lampki w stosunku do podłoża, gdyby jeżyk (albo i inne zwierzątko w powyższym regale terraryjnym) zaczęło nieco buszować w liściach, i liść by się podnióśł do góry i dotknąłby tej lampki. Wtedy jest pożar.
A zatem pod lamką nie umieszczaj liści i suchej trawy, czy siana, tylko po bokach lampy.

4. I w tym przypadku to twoje rozwiązanie, że terra jest długie, to jest bardzo dobre.

Offline .....

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 259
  • Reputacja: -13
Odp: Moje terraria
« Odpowiedź #22 dnia: 19.10.2009, 14:00:16 pm »
Basu już ci odpowiadam na twoje wątpliwości i pytania...  ;)

1.Jeż jest zwierzęciem nocnym tak jak nasze zwykłe jeże podwórkowe i żarówkę ma na pewno dobrą !! (żarówka emituje nocny blask księżyca i jeż myśli że to księżyc świeci...  <angel>

2.Co do podłoża to polecił mi je sam sprzedający (bardzo dobrze grzeją jeża i utrzymują ciepło) jeżeli co do liści owszem zgadzam się czytałem o tym że jeż bardzo dobrze się czuje w nich...I na pewno będzie je miał...    8)

3.Co do twojej uwagi o bezpieczeństwo to zdaje mi się to raczej nie możliwe ale owszem wszystko może się zdarzyć wezmę to pod uwagę...  ;)

  
« Ostatnia zmiana: 19.10.2009, 14:02:34 pm wysłana przez Remo »

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Moje terraria
« Odpowiedź #23 dnia: 19.10.2009, 14:20:59 pm »
To może u żółi w ogóle wyłącz ten kabel w podłożu, bo im on niepotrzebny. daj żarówkę grzewczą za to - może i 25 W wystarczy. I uchyl szybki. Powinno być lepiej.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline .....

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 259
  • Reputacja: -13
Odp: Moje terraria
« Odpowiedź #24 dnia: 19.10.2009, 20:11:58 pm »
Na razie dzisiaj wyłączyłem kabel grzewczy u żółwi i zrobię pomiary i zobaczę jakie zmiany nastąpią... A potem zobaczę co dalej...  ::)

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Moje terraria
« Odpowiedź #25 dnia: 20.10.2009, 08:46:51 am »
remo, ty na rady sprzedającego nie patrz, że trociny są dobre dla jeżyka, tylko na wilgotny nosek jeżyka, że mu się nalepi do niego kurzu. A on musi mieć nosek w porządku, bo nim wyczuwa wszystko, i jak nosek się zalepi, to jeżyk będzie zlękniony. I zmień mu to, tzn. nasyp na wierzch choć siana czy liści.
I pomyśl, gdzie i które zwierzę na świecie chodzi po trocinach bo lubi trociny? Żadne, tylko u ludzi w domach.

Offline .....

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 259
  • Reputacja: -13
Odp: Moje terraria
« Odpowiedź #26 dnia: 20.10.2009, 10:58:18 am »
Przysypie trociny mu liści ami które już pozbierałem na spacerku z żoną i synkiem właśnie się suszą...  ;)

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Moje terraria
« Odpowiedź #27 dnia: 20.10.2009, 12:09:23 pm »
No i zobaczysz , że to nawet ładniej bedzie wyglądało niż same trociny. A jeż się zachwyci.


(Oj, jak ja bym chciała takiego jeżyka :))

Offline .....

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 259
  • Reputacja: -13
Odp: Moje terraria
« Odpowiedź #28 dnia: 20.10.2009, 12:13:19 pm »
No fajne są... ;D

Ps.Jak by mi się rozmnożyły jeżyki to zawszę możemy się dogadać sknerą nie jestem ;D A dla znajomych zawsze da się coś tam przymrużyć oczko... ;)
« Ostatnia zmiana: 20.10.2009, 12:21:21 pm wysłana przez Remo »

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Moje terraria
« Odpowiedź #29 dnia: 24.10.2009, 11:34:20 am »
świetne terraria mnie też urzekł ten jeżyk
Pozdrawiam Jakub