Żółwie lądowe > Terrarium i wybieg

Najlepsze podłoże do terrarium dla żółwia

(1/1)

Kamil56:
 Otóż podłoże jakie najlepsze pytacie i skąd je wziąć? Najprościej (połączenie przyjemnego z pożytecznym) przejechać się za miasto, na łąki na spacer i zlikwidować kilka kopców kreta. Taka ziemia jest ładnie przesiana z kamieni i raczej nie ma jakiś żyjątek w sobie, zwłaszcza w takim okresie jak teraz po przymrozkach. Do tego dodać glinę wiążącą czy to z wędkarskiego czy z budowlanego i piasek jak do piaskownicy. A jeśli w pobliżu łąk płynie jakaś rzeka to często w obniżeniach terenu przy rzekach występuje gliniasta ziemia do której nie potrzeba żadnych dodatków. Ja pozyskuję taką i nie potrzeba do niej nic dodawać. Na nieużytkach w gęstwinie nie powinien was nikt pogonić chyba że jesteście tam z wywrotką. Także uważajcie by nie kopać w wałach przeciwpowodziowych. Zwykle taka fajna ziemia jest między wałami przeciwpowodziowymi a rzeką. Naprawdę polecam taką wycieczkę gdzie macie najlepsze podłoże za darmoszkę.

Miki:
Mój żółw stepowy ma zmieszaną glinę ,ziemię do roślin i podłoże do terrarium dla żółwi. I mu się podoba.

Lipton:
Nie napisałeś, dla jakiego żółwia ma być dobrane podłoże.
Każdy gatunek rządzi się swoimi prawami i preferencjami (dzień i noc) wilgotnością i temperaturą.

To jest ważne — Czy żółw hibernuje.
To jest ważne — Ile czasu żółw spędza na wybiegu zew. (chodzi o miesiące).


Jeśli tak to podłoże może być trochę inne np. ziemia zwykła bez różnych dodatków chemii. (jeśli hibernuje i posiada wybieg zew).

A to dlaczego ? A to dlatego, że żółw spędzi w terrarium bardzo krótki okres, bo po sezonie zaczyna się przygotowanie na hibernację za pomocą sterownika np. (RINGDER model z ustawieniami 0-50 stopni).


Dla Żółwia Stepowego — najlepiej twardsze podłoże, które umożliwi ścieranie pazurków.

Około "4" miesiące w roku ten gatunek żyje w okresie z niską wilgotnością nawet poniżej 50% = (30 Dzień - 55 Noc , 30 Dzień - 40 Noc % wilgotności w naturze)  to ciężko określić, jaki posiadasz gatunek i jakie zaproponować podłoże.

 Polecam dla Stepowego :
Piasek 20 kg + 1 kg gliny w proszku wymieszać z wodą i zostawić do wyschnięcia w terrarium aż stwardnieje. (Dla każdego terrarium i grubość podłoża ustal indywidualnie miary dla własnych potrzeb).

Jeśli mieszanka wyschnie — można posypać trochę piaskiem BIO lub piasek #terra w różnych kolorach np. czerwonym — Tylko trochę, czyli max. 1 cm warstwy.
 
I nie ma coś takiego jak Piasek zjedzony przez Żółwia — wielkie brednie, również u Agamy. (Ale to temat związany z opieką dzienną i również odżywianie) 
 
A darmowe podłoże eh nie skomentuje :
Piasek 20 kg Bio 16zł  ( średnio 80kg trzeba kupić - zależy od terrarium i wielkości żółwia - tym pupil większy to terrarium również i więcej podłoża nic dziwnego)
Glina w proszku 25kg koszt 15 zł od PL firmy - czysta glina w proszku.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej