Hej,
dokładnie tak jak piszą moi przedmówcy-nie ma co dać się zwariować. Rozumiem, że nawał tych wszystkich informacji powoduje mętlik w głowie, dlatego trzeba przemyśleć jeszcze raz wszystkie aspekty krok po kroku.
Po pierwsze terrarium, które obecnie posiadasz nie powinno być ze wszystkich stron przeszklone. Kup w sklepie zoologiczym fototapetę (tło) i oklej nim 3 ściany - ale o tych chyba ktoś już wcześniej wspomniał.
Druga sprawa to odpowiednie podłoże. Piasek, który obecnie posiadasz jest rozwiązaniem jednym z najgorszych. Po pierwsze jak się go żółw naje, to może doprowadzić on do zaczopowania, po drugie nie utrzymuje odpowiedniej wilgotności w terrarium, po trzecie jest on sam w sobie za miękki aby żółw mógł się po nim swobodnie poruszać, a po czwarte żółw stepowy nie żyje na pustyni, w związku z czym po takim piasku w naturze również nie chodzi. Na podłoże najlepiej nadaje się zwykła darń. Możesz ją ewentualnie wykopać z łąki lub wsypać do terrarium ziemię ogrodową nienawożoną i na niej posadzić trawkę. Jeżeli zdecydujesz się na zakup ziemi to pamiętaj, aby była ona nienawożona. Już Cię w tym momencie uprzedzam, że taką dostać jest bardzo trudno, dlatego najlepiej załatwić ją sobie samemu z łąki, z np. jakiegoś kretowiska. Ziemię możesz ewentualnie, tak jak co niektórzy to robią wyprażyć w piekarniku. Ja nigdy tego nie robiłem z tego względu, że ona też jest czymś naturalnym i w naturze nikt jej nie wypraża. Ważne jest aby była ona czysta, wolna od szkieł itp., dlatego należy ją dokładnie przed wsypaniem do terrarium przejrzeć. Podłoże w terrarium nie musi być jednolite. Jego fragment możesz tak jak wspomniała Świetlik wyłożyć np. kostką bukową, ale w żadnym wypadku trocinami. Na wierzch możesz dorzucić troszkę sianka, żeby żółwik miał się również w czym schować. Warstwa podłoża powinna wynosić minimum 10 cm, ponieważ żółwie stepowe bardzo lubią zagrzebywać się w podłożu. Raz na jakiś czas możesz je podlać wodą, aby lepiej utrzymać wilgotność powierza. Przy okazji symulujesz żółwiowi opady deszczu, które w jego ekosystemie też nie należą do rzadkości.
Ważna jest również dekoracja. Patrząc na Twoje terrarium brakuje jej tam zupełnie. Wyobrażam sobie, że żółwik musi się w nim czuć trochę nieswojo. Brakuje tam dosłownie wszystkiego, począwszy od kamieni, poprzez korzenie na roślinkach kończąc. Załatw żółwikowi kamienie, na których będzie on sobie mógł ścierać pazurki. Żółwie bardzo lubią się wspinać, dlatego dobrze byłoby, gdybyś wstawiła do terrarium również jakiś korzeń. Moje żółwie łażą po takim codziennie

Prawdziwe roślinki co prawda nie chętnie utrzymują się w terrarium, ale nie zaszkodzi spróbować, tym bardziej, że dodają one wiele uroku. Do tego celu dobrze nadaje się np. tak popularna Zielistka, Trzykrotka lub zioła kuchenne jak rozmaryn.
Olika nie śledziłem wszystkich Twoich postów (rozmów) od początku, więc dla pewności zapytam, czy wiesz coś na temat prawidłowego oświetlenia, czy był ten temat poruszany? Jeżeli nie był, to daj znać, to coś poradzimy.
Na koniec zamieszczam Ci link do fotek mojego terrarium dla żółwi greckich:
http://forum.zolw.info/terrarium-i-wybieg/terrarium-dla-dwoch-malych-grekow/