Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 25.04.2024, 02:29:19 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Nowe terra dla Kuby  (Przeczytany 16702 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kondi

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 406
  • Reputacja: 9
Odp: Nowe terra dla Kuby
« Odpowiedź #15 dnia: 07.02.2008, 17:53:03 pm »
Już wyjaśniam, to był skrót myślowy. Chodziło o to, że tyle, czyli 350 zł, zażyczyli sobie stolarze (nie wiem jak teraz, ale ostatnie terrarium jak robili, to byli jedni z tańszych w okolicy). Nie za sama płytę. Niestety nie mam możliwości docięcia, czy dowiercenia sobie czegokolwiek, nie mówiąc już o wyfrezowaniu. Po pierwsze mam 2 lewe ręce, a po drugie wynajmuje dość małe mieszkanie i nie miałbym gdzie trzymać jakichkolwiek narzędzi poza młotkiem i kilkoma śrubokrętami. Teraz za niecałe 200 zł będę miał gotowe terra (choć bez szkła), w porównaniu z poprzednią ceną to jest różnica olbrzymia. A w Krakowie budowlańcy wszelkiej maści się cenią bardzo. Nie dość, że terminy mają bardzo długie, to jeszcze biorą kasy więcej niż ja ucząc studentów na przykład hehs. Zachciało misie po szkołach chodzić ;)

ps. Beata bywasz w Krakowie? Daj znać następnym razem. Jeśli miałabyś ochotę z przyjemnością się spotkam. Szkoda, że nie dało rady wstawić koło awatarków miejscowości, byłoby łatwiej się zgadać
may you always hear the whisper of wings

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Nowe terra dla Kuby
« Odpowiedź #16 dnia: 07.02.2008, 18:42:29 pm »
ps. Beata bywasz w Krakowie? Daj znać następnym razem. Jeśli miałabyś ochotę z przyjemnością się spotkam. Szkoda, że nie dało rady wstawić koło awatarków miejscowości, byłoby łatwiej się zgadać

A bywam bywam  ;) Bardzo chętnie, dogadamy szczegóły na priv. W ogóle można by zrobić taki regionalny, krakowski zlot naszych forumowiczów. Kto jest z Krakowa i okolic albo skądkolwiek a ma możliwość i ochotę przyjechać proszę się zgłosić nowym wątku, to dogramy terminy tak żeby wszystkim pasowało :) http://forum.zolw.info/index.php/topic,514.0.html

Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline kondi

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 406
  • Reputacja: 9
Odp: Nowe terra dla Kuby
« Odpowiedź #17 dnia: 12.03.2008, 00:30:01 am »
Juz po wszystkim - nowe terra czeka na Kubę









na razie bez lokatora, sprawdzam jak będzie wyglądał rozkład temperatury, stąd też wiszący kabel z czujką - na razie w strefie chłodnej mam cały czas około 21 - 22 stopni, w sferze cieplej po kilku godzinach dochodzi mi do 35 stopni, przy czym na razie mam 2 żarówki 40 watowe, prawdopodobnie jedną zmienię na 25, a dodatkowo można każdą z nich włączać i wyłączać niezależnie.

jeśli nasuwają wam się jakieś pomysły to chętnie poczytam
may you always hear the whisper of wings

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Nowe terra dla Kuby
« Odpowiedź #18 dnia: 12.03.2008, 08:20:31 am »
Mi sie nasuwa, że czujnik masz przy samej świetlówce więc pokazuje temperaturę wyższą niż odczuwa żółw kilkanascie centymetrów niżej i dowal trochę roslinek mna ścianki. Ale terrarium piekniuśkie!!! :D
TUPTUŚ

Offline michalina

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 103
  • Reputacja: 2
Odp: Nowe terra dla Kuby
« Odpowiedź #19 dnia: 12.03.2008, 10:16:41 am »
mi napływa kilka pomysłów, a raczej modyfikacji a'la terra michaliny  ;D  .... tylko przyznam się bez bicia, że pamiętam słabo gatunek Twojego Kuby - zakładam, że to grek:

- zmieniłabym te drewienka (bo chyba to jest bukowe drewienko?) na ziemię z narzuconym na nią żwirkiem
- zakombinowałabym tak, żeby na lekkim wzniesieniu zasadzić krzak lawendy albo coś w tym stylu - imitujący naturalne miejsce w którym żółw szuka schronienia...
- jak bym poszła po wewnętrznej to jeszcze sprawdziłabym region z którego żółw pochodzi i zamontowała wersję Italy, Bałkany or <...?>


jeżeli to step:

- zmieniłabym drewienka na miks lekkiej, przepuszczalnej mieszanki ziemi i żwiru, trochę gliny....
- zrobiłabym więcej wzniesień i miejsc gdzie żółw będzie sobie kopał nory,
- zasadziła krzak albo postawiła jakąś doniczkę - tak, żeby cień rzucało

nie wdając się w przynależność gatunkową:
- zostawiłabym sobie możliwość manipulacji przy świetlówce (o ile jest emiterem UVB) tak aby móc ją obniżać  miarę upływu czasu, zamontowałabym ją na luźno z odbłyśnikiem, żeby światło się nie rozpraszało
- nie wiem czy montowałabym dwa punktowe światełka obok siebie (chyba, że jedno to uv-ka)
- nie wiem czy nie dodałabym trochę jednolitego, jasnego światła po całości

ale ja nie jestem na etapie aż takiego dopieszczania swoich zbiorników, więc nie będę się tu mądrzyła  ;D
u mnie kawał darni, piachu i wielki bałagan... czyli dzień z życia ryjących na potęgę żółwi

Offline kondi

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 406
  • Reputacja: 9
Odp: Nowe terra dla Kuby
« Odpowiedź #20 dnia: 12.03.2008, 12:11:31 pm »
Jeśli chodzi o czujnik to chłodny jest w miarę ok, natomiast gorący na czas badania był przysypany korą, więc nie pokazuje temperatury "na słońcu". Roślinki na ścianę będą, w zasadzie są na razie na parapecie trzykrotki, które czekają, aż puszczą korzonki i wtedy będą na gwoździkach na ściance poza zasięgiem Kuby.

Tak, to grek. Jesli chodzi o kostkę bukową to jest pewnie tylu zwolenników co przeciwników. U mnie zawsze się sprawdzała, poza tym prawie połowę terra stanowią kuwety z trawą. Wzniesienie będzie, podobnie jeszcze dodam korzeń i kamień, natomiast ten mój grek praktycznie nigdy nie kopał, nawet jak miał mnóstwo podłoża, albo był na wybiegu ogrodowym. Zawsze wolał znaleźc krzaczek i schować się tam, niż ryć w podłożu. Myślałem o krzaczku, specjalnie hoduję zioła w doniczce, ale na razie są za małe, poza tym coś czuję, że tego krzaczka to długo by nie było, ale rzeczywiście spróbuję. Kuba w papierach miał fermę z Macedownii, ale nie do końca rozumiem o co chodzi. Czy mowa o jakiejś fototapecie na ścianę? :| Świetlówka ma odbłyśnik, ale, że zdjęcie było robione z bardzo niska więc nie do końca może widać. Co do regulacji wysokości, to niestety nie mam takiej możliwości. A jeśli chodzi o lampki, to jedna byłaby za słaba do takiego terra. Ponieważ oba reflektorki są na elastycznych wysięgnikach to mogę nimi regulować w razie potrzeby. Częściowo obszary świecenia nachodzą na siebie, ale światło jednej przechodzi spokojnie w strefę chłodniejszą.
may you always hear the whisper of wings

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Nowe terra dla Kuby
« Odpowiedź #21 dnia: 12.03.2008, 14:15:25 pm »
Mój Tuś ma drewienka bikowe i są ok. Minusem jest to, że gdy żółw zgłodniejje zaczyna na nie łakomie patrzeć, kilkakrotnie wyciagałam je Tusiowi z buzi.
TUPTUŚ

Offline michalina

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 103
  • Reputacja: 2
Odp: Nowe terra dla Kuby
« Odpowiedź #22 dnia: 13.03.2008, 11:27:49 am »
chodziło mi o zróżnicowanie roślinności na Bałkanach i np. we Włoszech. Czyli łąki dębowe, gaje oliwne, makkia, frigana....
W ogóle nie chce wychodzić na jakiegoś moralizatora i ... wie kogo jeszcze ale sama bardzo dużo dobrego wynoszę z atlasów/książek z zakresu geografii (np. Geografia fizyczna świata) - oczywiście wielką podpowiedzią są zdjęcia i podróże do miejsc występowania żółwi w naturze. Można zobaczyć jak wygląda ich środowisko i pomyśleć nad zbiornikiem pod tym kątem.

Greki tak samo jak maurety trzymam na podsuszonej darni ale teraz/jak tylko znajdę wolny weekend zamierzam zrobić mauretanom coś a/la makkia południowej europy- chce wrzucić trochę piachu, żwirku, krzewów i kęp darni... może to im trochę poukłada życie bo jak na razie są z nimi same schody, niestety.

oświetlenie - temat rzeka.
sama do nowego zbiornika pardalisów zamierzam wrzucić HQI z UVB - niedostępne (chyba!!) w Polsce ale u Niemców spokojnie do kupienia - jedyny warunek, zbiornik musi mieć min. 0,32 m3.
wydaje mi się, że wrzucenie takiego emitera to już jest maks luksusu.

jeżeli masz kasę i chcesz być spokojny o UVB, poza świetlówką czy punktowym kup dodatkowo Ultra Vitaluxa (czyli HQL) i podłączaj go kilka razy w tygodniu.... puki co jest to najczęściej polecane źródło uvb

a poza tym wiosna idzie - panienkę dla Kuby czas znaleźć  ;D