Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 22:37:02 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Nowe terra dla Kuby  (Przeczytany 16601 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kondi

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 406
  • Reputacja: 9
Nowe terra dla Kuby
« dnia: 04.01.2008, 22:57:59 pm »
witam,

chcę zrobić Kubie nowe terrarium. do tej pory mam półotwarte (z trzech stron 40 cm wysokie, z przodu szyba na 30 cm, u góry belka kilkunastocentymetrowej szerokości pod którą jest świetlówka) z płyty meblowej i bardzo je sobie chwalę. to terra stoi jednak na szafce, nowe musi stać na podłodze, bo tylko w takim przypadku będzie mogło być odpowiednio duże (na szerokość planuję koło 60 cm, na długość półtora do 2 metrów). zastanawiałem się nad tym, aby to terrarium było również terrarium balkonowym. tak czy inaczej nie mam ogrodu, ani wielkiego tarasu, więc te wymiary będą największymi do zaakceptowania na balkonie właśnie.

teraz moje pytania -

1. zastanawiam się nad terra otwartym z uwagi na balkon, ale u góry tak czy inaczej musi być belka na świetlówkę UV, która będzie wykręcana na lato jak wyniosę terra na balkon (w przypadku deszczu Kuba będzie w terra obecnym, którego nie będę wyrzucał). Chcę zrobić jednak przednią ścianę ze szkła, czy nie będzie to niestabilne jeśli w lecie wyjmę te belkę z góry? Może powinienem wtedy dać na górze szkła wzmocnienie?

2. czy dać jedną taflę szkła, czy może spróbować dać przesuwane szyby po połowie, żeby móc się dostać do środka do sprzątania i karmienia (oczywiście tylko jeśli terra miałoby być zamknięte)?

3. jeśli zdecyduję się przykryć terra płytą, to jaka wentylacja po bokach i gdzie dokładnie będzie potrzebna? zakładam około 10 cm podłoża, maksimum 15 cm, Kuba nie lubi kopać. rozumiem, że przy terra otwartym wentylacja po bokach nie jest potrzebna, ale czy ma sens? czy może się przydać?

4. planuje terra z płyty OSB 18, spód wyłożę linoleum, na to chcę dać mieszankę ziemi, żeby posadzić trochę czegoś żywego, a tylko trochę kostki bukowej, czy siana. czy taka konstrukcja wytrzyma deszcz na balkonie? boje się nie tyle wody, co mocno wilgotnej ziemi. chciałbym, żeby to terra posłużyło Kubie kilka lat, nie chce go zmieniać po sezonie

5. czy pod terra powinienem coś podłożyć, czy może stać na gołej podłodze?
_________________
may you always hear the whisper of wings
may you always hear the whisper of wings

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Nowe terra dla Kuby
« Odpowiedź #1 dnia: 05.01.2008, 12:11:23 pm »
zastanawiałem się nad tym, aby to terrarium było również terrarium balkonowym. tak czy inaczej nie mam ogrodu, ani wielkiego tarasu, więc te wymiary będą największymi do zaakceptowania na balkonie właśnie.

Hmm... ale zamierzasz je wynosić na balkon? Trochę tego nie widzę - terrarium będzie miało ogromne wymiary i ciężar (jak wyłożysz dno ziemia, poukładasz kamienie). Domyślam się z treści posta że chodzi o to by terrarium wystwaic na balkon na całe lato, a na zimę zabrać (w letnie chłodne dni zółw będzie w domu w starym terra), ale nawet jeśli tak to pozstaje problem ciężaru i rozmiaru a kolejna sprawa jest taka że  według mnie terrarium pokojowe i balkonowe mają trochę inne zadania do spełnienia np. na balkonie zabezpieczę je siatką od góry przed ptakami, ale oczywiste że nie będzie u góry kryte płytą zeby Słońce mogło po nim operować, inaczej w terrarium pokojowym - tam nie potrzeba siatki ale można dać pokrywę. Również dno wyglada inaczej - w terrarium jedynie podłoże zraszamy, podlewamy aby nie wysło i aby rośliny nie padły, na dole co najwyżej jakaś izolacja, ew. warstwa piachu, ale sama ziemia dość dobrze chłonie wodę - jeśli wody nie jest zbyt dużo a ziemi zbyt mało. Z kolei na wybiegu będzie trzeba się liczyć z tym że deszcz nam totalnie zleje podłoże. Nie wiem na razie jak to rozwiązać ale chyba uworzę jakieś odpływy, dziurki w dnie czy coś, bez tego się może zrobić błoto i bagienko a nie o take srodowisko nam chodzi :)
Ja wiosną będę robić dla żółwia nowe terra ale osobny wybieg balkonowy - na balkonie zabuduję całą dostępną powierzchnię a terra pokojowe będzie mniejsze. Nie mam do niego stolika więc chyba od dołu domontuję jakieś nogi.

1. zastanawiam się nad terra otwartym z uwagi na balkon, ale u góry tak czy inaczej musi być belka na świetlówkę UV, która będzie wykręcana na lato jak wyniosę terra na balkon (w przypadku deszczu Kuba będzie w terra obecnym, którego nie będę wyrzucał). Chcę zrobić jednak przednią ścianę ze szkła, czy nie będzie to niestabilne jeśli w lecie wyjmę te belkę z góry? Może powinienem wtedy dać na górze szkła wzmocnienie?

To zależy jak zamocowana jest szyba. Jeśli jest głęboko i ściśle wsunięta w rowki a boki terrarium się mocno trzymają i nie ma ryzyka że szyba wypadnie to wzmocnienie nie jest potrzebne. Nie wiem jak jest dokładnie z OSB ale drewno ma to do siebie że reaguje na wilgotność i temeraturę - tzn. kurczy się i rozpręża. O tym też należy pamiętać aby nie było nagle niespodzianek, że cos się poluzowało. Dla bepieczeństwa dobrze byłoby aby szybę ustawić przy ścianie balkonu a od poręczy dać coś bardziej solidnego. To może przesada i dmuchanie na zimne ale jeśliby szyba wypadła, rozbiła się to może się to skończyć dla żółwia tragicznie.

Zupełnie na marginesie dodam jak obserwowałam kiedyś mojego żółwia jak się zachowywał na powierzchni z nagle kończacą się krawędzią. Pilnowałam go i obserwowałam  - żółw nigdy nie podszedł do niej bliżej niż na 10-15 cm. Kiedy krawędź była już na tyle blisko zatrzymywał się i wręcz cofał idąc do tyłu, taki był ostrożny. Ale to taka tam anegdotka, ogólnie najlepiej zawsze unikać niepotrzebnego ryzyka.

2. czy dać jedną taflę szkła, czy może spróbować dać przesuwane szyby po połowie, żeby móc się dostać do środka do sprzątania i karmienia (oczywiście tylko jeśli terra miałoby być zamknięte)?

Jak pisałam wcześniej - jeśli terrarium balkonowe - jak najmniej szyb, rozsuwanie też jest ryzykowne, chyba że ścianke z szybą ustawimy do ściany albo inaczej zabezpieczymy (np. położoną za nią stabilną płytą). Jeśli zaś chodzi o zastosowanie rozsuwanych szyb w terrarium tak ogólnie - na co dzień nie ma problemu ale jeśli to jedyna możliwość dostępu do terra to ułożenie darni, jakieś przesadzanie roślin i inne większe modyfikacje będą katorgą. Inna sprawa to trzeba uważać żeby żółw nie pokaleczył się o krawędzie tego szkła. Najlepiej aby nie miał do nich dostępu, tzn. robimy tradycyjna skrztnię jedynie przednią deskę dajemy nieco krótszą - na tyle alby zakrywała podłoże + tyle by żółw nie sięgnął do szyby np. 1,5 długości karapaksu. Aby mimo tego żółwia dobrze widzieć mozna darń ukształtować w taki sposób że ku szybie będzie lekki spad - wówczas żółw przebywając w tylnej części terra będzie lepiej widoczny i samo terrarium sie będzie się ładnie prezetowało.

3. jeśli zdecyduję się przykryć terra płytą, to jaka wentylacja po bokach i gdzie dokładnie będzie potrzebna? zakładam około 10 cm podłoża, maksimum 15 cm, Kuba nie lubi kopać. rozumiem, że przy terra otwartym wentylacja po bokach nie jest potrzebna, ale czy ma sens? czy może się przydać?

Przy terra otwartym wydaje się nie mieć sensu, z kolei przy krytym wentylacja jest potrzebna. Tutaj powiem szczerze - nie wiem jak najlepiej umieścić otwory. Będę doipiero szukać tego typu informacji (niekoniecznie pod katem żółwi ale o wentylacji w ogóle). Wydaje mi się że otwory wentylacyjne powinny znajdowac się wysoko - tuż pod pokrywą lub (i) na niej ale dokładnie trza by to obadać. Jak czegoś się dowiem, będę pisac.

4. planuje terra z płyty OSB 18, spód wyłożę linoleum, na to chcę dać mieszankę ziemi, żeby posadzić trochę czegoś żywego, a tylko trochę kostki bukowej, czy siana. czy taka konstrukcja wytrzyma deszcz na balkonie? boje się nie tyle wody, co mocno wilgotnej ziemi. chciałbym, żeby to terra posłużyło Kubie kilka lat, nie chce go zmieniać po sezonie

Jak na wstępie - bez odpływu woda będzie stała i zrobi się błoto. Kolejna rzecz to dobrze przepuszcana gleba - nawet jeśli zrobisz odpływy a użyjesz trudno przepuszcalnej ziemi - woda będzie stała. Tutaj przyda się seria testów - można zrobić mieszankę ziemi i piasku z różnymi proporcjami, wyłożyć do doniczki, podlewać i sprawdzac jak się woda w tm zachowuje, czy i jak szybko odprowadza wodę. Jeszcze lepiej widac to w akwarium - przez szkło doskonale widac jak woda przesącza się przez podłoże.

5. czy pod terra powinienem coś podłożyć, czy może stać na gołej podłodze?

Gruba izolacja powinna być, ponadto wszystko zależy od tego jaką masz podłogę - tzn. czy mieszkasz bezposrednio nad nieogrzewana piwnicą (wtedy podłoga jest zimna), czy masz ogrzewanie podłogowe (wtedy przy podłodze jest dla żółwia za ciepło - a raczej ma miejsce nienaturalna emisja ciepła bo od dołu i wysuszanie podłoża, również cięzko wówczas o nieregularny rozkład temperatury w terrarium). Ogólnie podłoga (z wyjatkiem ogrzewania podłogowego) jest zimna bo ciepło zawsze ucieka do góry, na podłodze też najbardziej odczwalne są przeciągi. Ja bym sugerowała zrobić jednak jakieś nożki, szczególnie że terrarium na podłodze jst ustawione zbyt nisko aby obserwować i zajmowac się żółwiem. Każdą czynność trzeba wykonywać niemal pełzając po ziemi i to jest niewygodne, nie widzisz dobrze mordki żółwia - cały czas patrzysz na jego karapaks. Źle się też robi zdjęcia. Ja tam bym wolała mieć żółwia mniej więcej na linii wzroku, aby miec mozliwość go dokładnie obserwować, mieć z nim "kontakt wzrokowy".

Tutaj koleżanka fajnie pisze o budowie terrarium i wybiegu (również balkonowego). Myślę że warto skorzystać z prztestowanych tam pomysłów:  :)

http://www.skorupy.com/skorupy/stepowy_terrarium.html
http://www.skorupy.com/skorupy/stepowy_wybiegi.html
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline kondi

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 406
  • Reputacja: 9
Odp: Nowe terra dla Kuby
« Odpowiedź #2 dnia: 05.01.2008, 15:13:36 pm »
Cytat: Beata
Hmm... ale zamierzasz je wynosić na balkon? Trochę tego nie widzę - terrarium będzie miało ogromne wymiary i ciężar (jak wyłożysz dno ziemia, poukładasz kamienie). Domyślam się z treści posta że chodzi o to by terrarium wystwaic na balkon na całe lato, a na zimę zabrać (w letnie chłodne dni zółw będzie w domu w starym terra), ale nawet jeśli tak to pozstaje problem ciężaru i rozmiaru a kolejna sprawa jest taka że  według mnie terrarium pokojowe i balkonowe mają trochę inne zadania do spełnienia np. na balkonie zabezpieczę je siatką od góry przed ptakami, ale oczywiste że nie będzie u góry kryte płytą zeby Słońce mogło po nim operować, inaczej w terrarium pokojowym - tam nie potrzeba siatki ale można dać pokrywę. Również dno wyglada inaczej - w terrarium jedynie podłoże zraszamy, podlewamy aby nie wysło i aby rośliny nie padły, na dole co najwyżej jakaś izolacja, ew. warstwa piachu, ale sama ziemia dość dobrze chłonie wodę - jeśli wody nie jest zbyt dużo a ziemi zbyt mało. Z kolei na wybiegu będzie trzeba się liczyć z tym że deszcz nam totalnie zleje podłoże. Nie wiem na razie jak to rozwiązać ale chyba uworzę jakieś odpływy, dziurki w dnie czy coś, bez tego się może zrobić błoto i bagienko a nie o take srodowisko nam chodzi :)
Ja wiosną będę robić dla żółwia nowe terra ale osobny wybieg balkonowy - na balkonie zabuduję całą dostępną powierzchnię a terra pokojowe będzie mniejsze. Nie mam do niego stolika więc chyba od dołu domontuję jakieś nogi.


dokładnie, nowe terra byłoby na balkonie cały czas. w ubiegłym roku miałem taką szafkę z IKEI o podobnych wymiarach, tyle, że nie okazała się zbyt dobra, z uwagi na tandetne wykonanie. wiem jak z wagą, zakładam, że to moje z płyt OSB będzie trochę cięższe, ale w końcu przenosić to będą 2 osoby. nie będzie to typowy wybieg, ale terra. żółw owszem sypiał tam, ale przy chłodniejszych i bardziej mokrych dniach był w mieszkaniu, a terra było przykrywane folią ogrodniczą. teraz tak sobie pomyślałem o zbiciu skrzyni z płyt OSB najzwyklejszej, mhm będę to musiał przemyśleć


Cytat: Beata
Przy terra otwartym wydaje się nie mieć sensu, z kolei przy krytym wentylacja jest potrzebna. Tutaj powiem szczerze - nie wiem jak najlepiej umieścić otwory. Będę doipiero szukać tego typu informacji (niekoniecznie pod katem żółwi ale o wentylacji w ogóle). Wydaje mi się że otwory wentylacyjne powinny znajdowac się wysoko - tuż pod pokrywą lub (i) na niej ale dokładnie trza by to obadać. Jak czegoś się dowiem, będę pisac.

wentylacja musi iść grawitacyjnie, to znaczy z dołu jakieś otwory i o góry. wywołuje to ruch powietrza, nie znam niestety szczegółów jak to należy rozegrać


Cytat: Beata
Gruba izolacja powinna być, ponadto wszystko zależy od tego jaką masz podłogę - tzn. czy mieszkasz bezposrednio nad nieogrzewana piwnicą (wtedy podłoga jest zimna), czy masz ogrzewanie podłogowe (wtedy przy podłodze jest dla żółwia za ciepło - a raczej ma miejsce nienaturalna emisja ciepła bo od dołu i wysuszanie podłoża, również cięzko wówczas o nieregularny rozkład temperatury w terrarium). Ogólnie podłoga (z wyjatkiem ogrzewania podłogowego) jest zimna bo ciepło zawsze ucieka do góry, na podłodze też najbardziej odczwalne są przeciągi. Ja bym sugerowała zrobić jednak jakieś nożki, szczególnie że terrarium na podłodze jst ustawione zbyt nisko aby obserwować i zajmowac się żółwiem. Każdą czynność trzeba wykonywać niemal pełzając po ziemi i to jest niewygodne, nie widzisz dobrze mordki żółwia - cały czas patrzysz na jego karapaks. Źle się też robi zdjęcia. Ja tam bym wolała mieć żółwia mniej więcej na linii wzroku, aby miec mozliwość go dokładnie obserwować, mieć z nim "kontakt wzrokowy".

ja też bym tak chciał, niestety nie mam własnego mieszkania, tylko je wynajmuję. problemem jest to, że tak naprawdę nie wiem jak długo tu będę. w najgorszym razie tylko rok. pod terra zakładałem, że dam styropian i chyba to będzie najlepsze rozwiązanie. dzięki za linki, popatrzę.
may you always hear the whisper of wings

Offline kondi

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 406
  • Reputacja: 9
Odp: Nowe terra dla Kuby
« Odpowiedź #3 dnia: 07.01.2008, 14:53:12 pm »
Oto projekt terra. Zdecydowałem się jednak na terra czysto domowe, na balkonie zrobię coś z desek i będę wynosił Kubę w razie możliwości.




co o tym sądzicie? Czy przy takich proporcjach nie trzeba będzie dawać dodatkowego otworu do wentylacji? chciałbym też się zorientować co myślicie o takim położeniu świetlówki (pod górnymi belkami).
may you always hear the whisper of wings

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Nowe terra dla Kuby
« Odpowiedź #4 dnia: 07.01.2008, 20:02:55 pm »
Bardzo fajny projekt :)

Jeśli nie będzie pokrywy, jak na rysunku to otwory wentylacyjne wydają mi się zbędne, ale nie mam na razie doświadczenia z budową tego typu terrariów więc warto by poczekać na głosy innych.
Świetlówka jest bardzo fajnie zamocowana, bo nie będzie razić w oczy. Musisz tylko tak to rozwiązać by mieć do niej w razie potrzeby łatwy dostęp, żeby nie trzeba było wywracać terra do góry nogami  :)

Ja bym na Twoim miejscu dała szerszą dolną listwę - tę pod szybą, po to aby zakryła całe podłoże i jeszcze żeby żółw nie miał do niej dostępu. Po to właśnie by z jednej strony można było umieścić grubszą warstwę podłoża a z drugiej - by żółw nie zaglądał przez szybę i nie drapał. Wprawdzie żółwie różnie mogą reagować, ale na ogół drapią, bo widzą otwartą przestrzeń.
Szczególnie że po pewnym czasie szyba może być po prostu cała w rysach i brzydko wyglądać.

A jak z szerokością terra?
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline kondi

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 406
  • Reputacja: 9
Odp: Nowe terra dla Kuby
« Odpowiedź #5 dnia: 07.01.2008, 21:11:58 pm »
Bardzo fajny projekt :)

Jeśli nie będzie pokrywy, jak na rysunku to otwory wentylacyjne wydają mi się zbędne, ale nie mam na razie doświadczenia z budową tego typu terrariów więc warto by poczekać na głosy innych.
Świetlówka jest bardzo fajnie zamocowana, bo nie będzie razić w oczy. Musisz tylko tak to rozwiązać by mieć do niej w razie potrzeby łatwy dostęp, żeby nie trzeba było wywracać terra do góry nogami  :)

Ja bym na Twoim miejscu dała szerszą dolną listwę - tę pod szybą, po to aby zakryła całe podłoże i jeszcze żeby żółw nie miał do niej dostępu. Po to właśnie by z jednej strony można było umieścić grubszą warstwę podłoża a z drugiej - by żółw nie zaglądał przez szybę i nie drapał. Wprawdzie żółwie różnie mogą reagować, ale na ogół drapią, bo widzą otwartą przestrzeń.
Szczególnie że po pewnym czasie szyba może być po prostu cała w rysach i brzydko wyglądać.

A jak z szerokością terra?

do świetlówki będzie łatwy dostęp, bo ona będzie umocowana na 3 obejmach plastikowych przykręconych na zwykłe wkręty. kupiłem do pierwszego terra standardową oprawę akwaryjną. w razie czego po prostu wysuwam ją z obejm razem z tymi gumowymi końcówkami, które dostarczają prąd. zajmuje to dosłownie moment. zastanawiałem się tylko czy nie będzie za wysoko. kiedyś czytałem, że świetlówki liniowe mają zasięg do 30 cm, w przeciwieństwie do kompaktowych mających koło pół metra.

co miałaś na myśli z brakiem dostępu żółwia do listwy dolnej, czy do szyby? kuba się niestety opiera całym sobą o szkło w obecnym terra więc w nowym pewnie będzie robił to samo. ponieważ jestem zwierzęciem podłogowym, w przeciwieństwie do żółwia mnie wolno hehe, a terra będzie tuż koło tego kawałka podłogi, na którym śpię i pracuję, chcę dać szybę tak, żeby widzieć kubę cały czas. dlatego nie chcę dawać przedniej ścianki inaczej niż ze szkła.na pewno nie na tyle, żeby przeszkodzić kubie w drapaniu po niej.

zastanawiam się właśnie z tym dostępem UVB, żeby dać listwę dolną 15 cm, wyłożyć dno i boki linoleum i na to wysypać ziemię (albo jakąś mieszankę z ziemią) tę część przy szybie dodatkowo posypać kostką bukową, wtedy podłoże będzie jakieś 45 cm od świetlówki. górne z kolei chcę zmniejszyć do 5 - 8 cm - obie po tyle.

głębokość terra to 60 cm, po prostu zapomniałem dać miarę. robiłem to w darmowym google sketchup, całkiem fajnie się w tym pracuje. projekt jest dopiero wstępny, jak zrobię ostateczny z umeblowaniem to na pewno dam na forum, natomiast dalej czekam na informacje, które mogą mi się przydać, szczególnie w sprawie wentylacji i świetlówki.
may you always hear the whisper of wings

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Nowe terra dla Kuby
« Odpowiedź #6 dnia: 08.01.2008, 21:54:26 pm »
Cytuj
co miałaś na myśli z brakiem dostępu żółwia do listwy dolnej, czy do szyby?


Z szybą chodziło mi o to by właśnie była na tyle wysoko by żółw w nią nie drapał. Tak mi się po prostu wydaje że dobrze by było, chociaż na pewno żółw może być wówczas mniej widoczny.

Cytuj
zastanawiam się właśnie z tym dostępem UVB, żeby dać listwę dolną 15 cm, wyłożyć dno i boki linoleum i na to wysypać ziemię (albo jakąś mieszankę z ziemią) tę część przy szybie dodatkowo posypać kostką bukową, wtedy podłoże będzie jakieś 45 cm od świetlówki. górne z kolei chcę zmniejszyć do 5 - 8 cm - obie po tyle.

Dolną, znaczy tę nad szybą a z przodu świetlówki? Nie wiem czy ja dziś nie kontaktuje, czy co ale dalej już w ogóle nic nie rozumiem...  :)

Cytuj
głębokość terra to 60 cm, po prostu zapomniałem dać miarę. robiłem to w darmowym google sketchup, całkiem fajnie się w tym pracuje. projekt jest dopiero wstępny, jak zrobię ostateczny z umeblowaniem to na pewno dam na forum, natomiast dalej czekam na informacje, które mogą mi się przydać, szczególnie w sprawie wentylacji i świetlówki.

Fajny rzeczywiście, może też skorzytsam w moim projekcie  :) Koniecznie pokaż symulację całości.



Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline kondi

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 406
  • Reputacja: 9
Odp: Nowe terra dla Kuby
« Odpowiedź #7 dnia: 09.01.2008, 09:17:03 am »
dolna to ta od podłoża, górne są 2, jedna nad szybą, druga pod kątem prostym do niej, równiez prostopadle do ścian bocznych, pod którą planuję świetlówkę

ps. sprawdziłem na stronach exo terry, że efektywna odległość świetlówki repti glo 5 to 30 cm, ale repti glo 10(które zastąpiły poprzednio robione repti glo 8) to aż 50 cm, więc spokojnie
may you always hear the whisper of wings

Offline kondi

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 406
  • Reputacja: 9
Odp: Nowe terra dla Kuby
« Odpowiedź #8 dnia: 18.01.2008, 14:19:20 pm »


oto projekt prawie ostateczny - prawie, bo chętnie skorzystam z waszej pomocy, na razie zmniejszyłem wysokość, przesunąłem belkę wzmacniającą na środek (lepszy zasięg UV i dodatkowo możliwość wysuwania szkła), na dole dałem 12 cm (tyle maja kuwety, w których sobie teraz już rosną rośliny)

coś wam się jeszcze nasuwa? w poniedziałek chciałbym zanieść już projekt do stolarza
may you always hear the whisper of wings

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Nowe terra dla Kuby
« Odpowiedź #9 dnia: 19.01.2008, 17:24:39 pm »
Dla mnie bomba!
TUPTUŚ

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Nowe terra dla Kuby
« Odpowiedź #10 dnia: 21.01.2008, 19:51:11 pm »
Bardzo fajne! Ciekawe jest o przesunięcie listwy ze świetlówką względem środka - UV będzie dochodzić wszędzie bardziej równomiernie.

Jak pisałam, ja dałabym szybę wyżej ale to kwestia upodobań. Ogólnie bomba. Poproszę o fotkę gotowego terra :)
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline kondi

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 406
  • Reputacja: 9
Odp: Nowe terra dla Kuby
« Odpowiedź #11 dnia: 22.01.2008, 14:56:24 pm »
Listwę przesunąłem, usunąłem też z góry belkę przednią. Przy takim ustawieniu świetlówki nie ma sensu ochrona z przodu pod kątem prostym, założę odblask zamiast tego. Z szybą nie wiem sam. Myślę, że jednak zostawię ją takiej wysokości, bo chciałbym, żeby dostawało sie do środka powietrze nie tylko z góry, ale i z przodu. Dzięki tak skróconej szybie, będzie to możliwe.
may you always hear the whisper of wings

Offline kondi

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 406
  • Reputacja: 9
Odp: Nowe terra dla Kuby
« Odpowiedź #12 dnia: 07.02.2008, 14:56:39 pm »
terra zamówione - w Krakowie za płytę OSB zaśpiewali mi 350 zł, dlatego musiałem chwilę poczekać. u połówki na wsi w stolarni powiedzieli, że koszt to 170 zł, różnica spora, ma być na przyszły weekend
may you always hear the whisper of wings

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Nowe terra dla Kuby
« Odpowiedź #13 dnia: 07.02.2008, 15:34:00 pm »
A ja za 1 płytę zaplacilam 130 zł.
TUPTUŚ

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Nowe terra dla Kuby
« Odpowiedź #14 dnia: 07.02.2008, 16:45:50 pm »
terra zamówione - w Krakowie za płytę OSB zaśpiewali mi 350 zł

Gdzie takie zdzierstwo?  :)
Ja ostatnio w Leroy Merlin w Krakowie widziałam takie oto ceny OSB:

22 mm - 34,80 za m2, 109 cała
18 mm - 28,80 za m2, 90 cała
12 mm - 19,87 za m2, 62,12 cała

+ cięcie gratis

Wiórowe:

12 mm - 15,48 za m2
18 mm - 16,48 za m2

Nie wiem jeszcze co wybrać i gdzie na nowe terra i czy w ogóle OSB czy coś jednak lepszego...
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU