Żółwie lądowe > Terrarium i wybieg

Nowe terrarium dla żółwia greckiego

(1/1)

mpkaras:
Witam
Mój syn marzy o hodowli żółwia greckiego. Postanowiłem się zabrać do tego od początku. Zbudowałem terrarium o wymiarach 60x100x60. Konstrukcja z płyty OSB i heblowanych desek, pomalowana lakierem wodnym, jedna ściana boczna przeszklona, ściana przednia z plexiglasu, brak sufitu. Dno: kuweta plastikowa 50x10x20 odziedziczona po króliku. Jedna ściana boczna i tył wykończone "sztucznym kamieniem" ze styropianu i pianki, pokryte 3 warstwami fugi do płytek, w dolnych rejonach i w całej jaskini zabezpieczono kamieniami. Oświetlenie jest 30 cm nad grzanym miejscem Jest jedna podwójna oprawa do ogrzewania z zamontowanymi, żarówką dzienną 100W i czerwoną 50W, oraz jedna pojedyncza oprawa z zamontowaną żarówką UVB 10% 25W. Podłoże wykonałem z kostki bukowej plus kamień w miejscu gorącym, oraz w miejscu chłodnym, darń wykopaną z ogrodu. Żółw ma być młodym osobnikiem. Na początku nie planuje mu podawać pożywienia, mam nadzieję, że wystarczą mu rośliny z darni. Proszę o uwagi na temat mojego wykonania. Co można zmienić, co poprawić? Czy rośliny z darni mu wystarczą? Czy ewentualne robaki z darni mu nie zaszkodzą? Poniżej zdjęcia.

https://photos.app.goo.gl/1r7djc8V8rbwfGUZ8
https://photos.app.goo.gl/XHHRSPT7NZLMUbTY7

doru:
Drewienka bukowe do kosza ;) chyba najgorsze z podłoży, jakie może być w terrarium.
Szkoda, że zdecydowałeś się na tak grubą ściankę, bo żółwiowi ona do niczego nie potrzebna, a zabiera cenną powierzchnię do chodzenia. Z czerwonej żarówki też spokojnie możesz zrezygnować, a jeśli chodzi o świetlówkę kompaktową UVB (tak, świetlówkę, nie ma żarówek UVB) to niestety, ale dla żółwi jest ona za słaba. Rozważ lampę metalohalogenową, służącą jednocześnie za efektywne źródło UVB oraz lampę grzewczą.
Nie widać w ogóle co rośnie w tej darni, więc ciężko stwierdzić czy żółw będzie to jadł i czy mu wystarczy.

mpkaras:
Co zamiast kostki bukowej? Czytałem, że kora pleśnieje, dlatego jej nie zastosowałem. Nie mogę dać darni na całości ze względu  na masę. Zresztą chciałbym urozmaicić podłoże. W wyciętej darni jest trochę babki lancetowatej, mniszka lekarskiego i prosienicznik szorstki, więcej nie wiem. Jest tego niewiele. Ile młody żółwik dziennie może tego zjeść? Czy "problem" kostki bukowej, rozwiązałoby pokrycie jej takimi kamieniami jakie są na bokach ścian?

doru:
Kostka bukowa pleśnieje pod wpływem wilgoci, jest skrajnie niebezpieczna w przypadku połknięcia przez żółwia. Najlepszym podłożem jest ziemia wymieszana z gliną i piaskiem. Żółw nie potrzebuje urozmaicania, potrzebuje podłoża, które jest bezpieczne, zapewnia odpowiednią stabilność dla kończyn, utrzyma odpowiedni poziom wilgotności. W punkcie grzewczym można na ziemi położyć płaskie kamienie.

mpkaras:
Przed wglądnięciem na to forum, troszkę poczytałem tu i ówdzie i widzę, że straciłem trochę czasu. Widzę, że jeszcze wiele muszę się nauczyć. Mam pytanie. Jaka minimalna grubość darni wystarczy dla greka? 10cm?

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej