Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 14:55:31 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Nowe terrarium piętrowe  (Przeczytany 1538 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline michal78

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 102
  • Reputacja: 0
Nowe terrarium piętrowe
« dnia: 16.01.2022, 19:24:05 pm »
Nadszedł czas na nowe, tym razem docelowe terrarium dla mojego 7-letniego Horhe (grek). To już jego trzecie terrarium, dotychczasowe były szklane jednopoziomowe, teraz myślę o dodatkowym pięterku które zapewni +30% powierzchni. Oglądam trochę zdjęć w neci i prawie wszystkie piętrowe terra są drewniane, wydaj mi się że to lepsze rozwiązanie bo przy tych gabarytach szklane byłoby ciężkie i już bardzo trudne do ewentualnego przeniesienia. Poniżej kilka inspiracji jakie znalazłem. Jako podłoża zawsze używałem ziemi leśnej (taka spod mchu jest wg mnie najlepsza), na tej pochylni pewnie przyjkleiłbym korek aby była przyczepność (ziemia tam się będzie zsuwać) Nie wiem czy jest potrzeba wykładania czymś drewnianej podstawy aby wilgoć jej nie degradowała ? Co generalnei myślicie o takiej koncepcji terra ?

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Nowe terrarium piętrowe
« Odpowiedź #1 dnia: 16.01.2022, 23:37:23 pm »
Tak, dolną część zawsze dobrze zabezpieczyć jakąś folią. Co do koncepcji terrarium piętrowego, to ja jestem sceptyczny, wydaje mi się że żółw może łatwo z takiego piętra spaść i zrobić sobie krzywdę, oczywiście jest to ciekawe urozmaicenie pod warunkiem że odpowiednio zabezpieczy się górę.

Offline osobowy

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Reputacja: 6
Odp: Nowe terrarium piętrowe
« Odpowiedź #2 dnia: 19.01.2022, 14:32:08 pm »
Wygląda jak kolejka górska  ;D ;D
Jeżeli myślisz o docelowym terrarium, być może pomyślałbyś o tym by zbudować coś dla niego w ogrodzie bądź ewentualnie na balkonie.
 
Żółwie to nie są chomiki które lubią pięterka, jeśli myślisz o urozmaiceniu wtedy wolałbym stworzyć urozmaicony teren na jednym poziomie i dodać tam kamienie, rośliny, czy jakieś grube gałęzie.

Następny powód że to nie zda egzaminu jest to, że pod pięterkiem będzie ciemno, a jak wiesz żółwie najlepiej funkcjonują jak jest jasno i żółw nie będzie tam w ogóle przebywał. Ja osobiście nigdy bym takiego czegoś nie zrobił, strata kasy.

Jeśli budujesz drewniane terrarium to najlepiej wyłożyć spód jakimś materiałem do oczek wodnych. Inaczej z czasem może zacząć pleśnieć.

Offline managa

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 28
  • Reputacja: 0
Odp: Nowe terrarium piętrowe
« Odpowiedź #3 dnia: 19.01.2022, 18:02:25 pm »
Też jestem zdania, że takie piętra to zbędny gadżet. Żółwie są zwierzętami naziemnymi ;)
PS docelowe terrarium dla grecka to minimum 180x90 powierzchni dna, o ile w sezonie całodobowo mieszka na wybiegu, a większość zimy słodko hibernuje :)

Offline Olgierd

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
  • Mój żółw Luis
Odp: Nowe terrarium piętrowe
« Odpowiedź #4 dnia: 28.03.2022, 21:20:35 pm »
Witam.

Zrobiłem niedawno konstrukcję z patyczków brzozowych typu mostek. Żółw bardzo chętnie i bardzo często wchodzi na górę, nawet tam czasami drzemie. W ciągu dnia kilka godzin spędza w kryjówce pod mostkiem. Zrobił też tam sobie toaletę.... i chodzi się wypróżniać.... Myślę że nie możne przesadzać, ale niewielka konstrukcja myślę że jest wskazana.... Wcześniej miałem połówkę kokosa i kawałem zaokrąglonej kory to omijał to z daleka i nie interesowały go....

Offline mikimaks

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
  • ddddd
    • Tanie domeny
Odp: Nowe terrarium piętrowe
« Odpowiedź #5 dnia: 03.04.2022, 19:26:05 pm »
Piękne aż wam zazdroszczę. Ja nie mogę przekonać żony.
Zapraszamy do czytania:Classico.pl oraz Hajsztub.pl