Żółwie lądowe > Terrarium i wybieg

Nowe terrarium

(1/2) > >>

Agnieszka:
Chciałabym opowiedzieć o tym jak Tusiek dostał nowe terrarium.
Jego wcześniejsze terrarium było o wiele mniejsze, zresztą Tusiek też był o wiele mniejszy. Ale z biegiem czasu gdy Tuptuś rósł terarium zaczęło być ciasne i trzeba było pomysleć o czymś nowym dla niego.Najpierw musiałam namówić męża (on i żółw nie przepadają za sobą). Udało się! Pojechaliśmy do hurtowni budowlanej i kupiliśmy ogromną płytę OSB (Nulus mi to doradził i to był strzał w 10). Dzieki Nulus. Płyty przycięli nam na miejscu w takich rozmiarach w jakich chcielismy. Następnie pojechalismy do szklarza, żeby zrobił nam na wymiar szybę widokową i odsuwane szybki u góry terrarium. Na sam koniec udalismy się do stolarza, żeby to wszystko pięknie zmontował. To miał być urodzinowy prezent dla Tuśka!!! Żółwik był zachwycony. Wogóle się nie bał i spacerował dumnie po nowym mieszkanku. W porównaniu z poprzednim ma teraz tyle miejsca, że początkowo nie wiedział w którą stronę iść! Jeżeli chodzi o wentylację (Beatka wspominała) to tak jak mówiłam szybki są odsuwane więc i z jednej i z drugiej strony są lekko uchylone.(Tak mi doradził moj szwagier, który jest inżynierem i projektuje właśnie różnego rodzaju wentylacje!) Więc poradę miałam fachową i w tym przypadku nie słucham innych.Ponadto mam na bocznej ściance 3 maluteńkie wywiercone dziureczki, ale naprawdę małe. No i tyle. Jakbyście chcieli coś zapytać odnośnie terra to chętnie służę pomocą. Dodam jeszcze, że budowa trwała jedynie 2 dni, a żółw będzie szczęśliwy latami!
I jeżeli kogoś interesuje to przedstawiam również kosztorys:
Cały koszt to 210 zł.:
- płyta OSB - 130 zł.;(w hurtowni, nie wiem jak w marketach);
- usługi szklarskie - 40 zł (w zależnosci od rozmiarów szyb);
- usługi stolarskie - 40 zł (wyżłobienie rowów na szyby i montaż).

Beata:
Super! Kawał dobrej roboty :)

Ciekawa jestem jeszcze jakie są wymiary tego terra, sposobu mocowania lamp i tych wskaźników temperatury w rogach :)

Co do wentylacji myślę, że jest wystarczająca, żółwie nie zużywają dużo powietrza, a tak nie ucieka ciepełko i żółwik ma zacisznie :) Zawsze można zresztą rozsunąć szybki i przewietrzyć.

OSB jest świetna jako materiał na terra, łatwo dostępne, stosunkowo tanie, łatwe w obróbce, odporne na wilgoć i całkiem estetyczne.

Aż mi się zamarzyło nowe terra  ;D

Agnieszka:
Wymiary: 100x70x45. ¦wietlówka przywiercona śrubami a druga lampka jest poprostu założona na boczną ściankę. Termometry są przyklejane, higrometr też na przylepiec.

still:
a jestem ciekaw czy lakierowałaś czymś wewnętrzną stronę terrarium aby zabezpieczyć płyty od wilgoci czy moze rozwiązałaś ten problem jakoś innaczej LUB przewdiujesz że domek wystarczy mu na tyle aż wyrośnie i płyty ni ezaczną łapać wilgoci?

Agnieszka:
Nie lakierowałam - te płyty nie wchłaniają mocno wilgoci a poza tym ja Tuska codziennie kąpie i on zawsze w kąpieli grzecznie załatwia swoje potrzeby. ;)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej