Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.04.2024, 15:03:19 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Nowe terro lamparcich  (Przeczytany 31538 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Nowe terro lamparcich
« Odpowiedź #60 dnia: 05.01.2010, 20:53:38 pm »
Serwer padł...:( Za 1-2 dni powinny fotki wrócić.
Ale tym niemniej przy okazji z miłą chęcią wypróbuje nową opcję wstawiania fot na forum... ;D

 

Dodano 05.01.2010, 21:12:18 pm
I jeszcze zbliżenie mocowania żarówek:
« Ostatnia zmiana: 05.01.2010, 21:12:19 pm wysłana przez ankan »
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline anna-daria

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 390
  • Reputacja: 10
  • Geochelone pardalis
Odp: Nowe terro lamparcich
« Odpowiedź #61 dnia: 05.01.2010, 21:30:35 pm »
Dzięki za zbliżenie mocowania. Będę chciała coś podobnego. Widzę że to nic nie przeszkadza że te żarówki są tak nisko? Czy mi się tylko wydaje? Ja jeszcze będę musiał dodać miejsce na promiennik ciepła lub czerwoną, bo u mnie zimą jest w domu zimno i sama lustrzanka może być za mało. Ja chciałabym zamiast zwykłej świetlówki zamocować dużą świetlówkę UVB, tylko nie wiem jeszcze czy na środku czy może na tylnej ściance. A kto ci budował terrarium? Bo ja się zastanawiam jak wstawić te szybki tak żeby się rozsuwały. Widzę też że przykrywasz terra od góry, więc pewnie jest cieplej. A jak wilgotność w zamkniętym terrarium? Jak utrzymujesz odpowiedni procent?
Stefanka

Offline rainok

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1388
  • Reputacja: 17
  • 2x Żółw stepowy
Odp: Nowe terro lamparcich
« Odpowiedź #62 dnia: 05.01.2010, 21:33:10 pm »
Mi się wydaje że nie jest w cale tak nisko , ponieważ ankan ma duże to terrarium i tylko tak wygląda , Ankan te lampki są około na 30 cm ?

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Nowe terro lamparcich
« Odpowiedź #63 dnia: 05.01.2010, 21:44:24 pm »
Lampki są między 22, a 25 cm od podłoża. terro ma wys. 50 cm. Teraz jak na to patrzę, to mogłoby być jeszcze z 5 cm wyższe.
UVK-a chyba raczej na środku - więcej z niej skorzystają.
Terro zrobił mi zaprzyjaźniony stolarz....:)
W zimę chodzą u mnie kaloryfery na full...to raczej mam problem ze zbyt niską zamiast ze zbyt wysoką wilgotnością. Jak były w poprzednim to prawie non-stop nawilżacz mi chodził w pokoju. Teraz jest wreszcie akurat - mają 50-52 w dzień i 55-60 w nocy. Siedzą na kostce bukowej - ona jest sucha. Podlewam włókno kokosowe w drugiej części. A latem jak nie będzie ogrzewania, to ściągnę przykrycie.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline rainok

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1388
  • Reputacja: 17
  • 2x Żółw stepowy
Odp: Nowe terro lamparcich
« Odpowiedź #64 dnia: 05.01.2010, 21:46:44 pm »
Super terrarium .
Ja niestety nie mam miejsca na takiego giganta XD

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Nowe terro lamparcich
« Odpowiedź #65 dnia: 06.01.2010, 10:05:52 am »
Ankan, pokaż mi te żółwie, bo czekam juz od zeszłego roku :)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Nowe terro lamparcich
« Odpowiedź #66 dnia: 06.01.2010, 15:06:18 pm »
Porobię lepsze fotki ze skorupkami, ale dopiero w weekend, bo teraz jak wracam do domu to one już śpią.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Nowe terro lamparcich
« Odpowiedź #67 dnia: 06.01.2010, 17:12:36 pm »
terra po prostu cudne ogromne gadzinki mają miejsca że chyba pierwszy raz w terra musiały chyba układać sobie trasę zwiedzania bo by się pogubiły :) :) :)
Pozdrawiam Jakub

Offline żółw-czesiek

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 264
  • Reputacja: 9
Odp: Nowe terro lamparcich
« Odpowiedź #68 dnia: 06.01.2010, 23:12:54 pm »
mi wydaje się że w Twoim terra panuje niczym nie zakłucony ład i porządek. jakby nikt go nie zamieszkiwał.  pewnie dlatego że żółwiki jeszcze małe i nie przewracają tych kamieni.  ;) psocą troszke te gadziorki? czy raczej grzeczne stworzonka z nich? :laugh:

Offline rainok

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1388
  • Reputacja: 17
  • 2x Żółw stepowy
Odp: Nowe terro lamparcich
« Odpowiedź #69 dnia: 06.01.2010, 23:14:10 pm »
Może co dzień sprząta po nich XD

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Nowe terro lamparcich
« Odpowiedź #70 dnia: 07.01.2010, 00:18:25 am »
Grzeczne jak aniołki... <angel>
Tak naprawdę to one nigdy wielkiego przemeblowania nie robią w terra...:)  Nie kopią, nie drapią w kącie, nie wywalają niczego. Tyle co czasem naniosą ziemi do basenu, czy wywala nieco liści z kryjówki - i oczywiście zjedzą co znajdą zielonego... ;D
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Nowe terro lamparcich
« Odpowiedź #71 dnia: 07.01.2010, 10:07:54 am »
Świetne terrarium. Jedne z najfajniejszych jakie widziałam. :) Podobają mi się właśnie terraria o takich proporcjach, czyli głębokie, przez co bardziej kwadratowe i nie ma wrażenia wąskiego "korytarza". Żółwie czują się w nich lepiej, nie widzą tak bardzo wciąż ścian wokół siebie.

Rzeczywiście dla lampartów ciężko byłoby o dobre podłoże. Nie za suche, nie za wilgotne, niepylące...
Myślę że dobra byłaby taka typowo gliniasta gleba (z tych jaśniejszych), rozluźniona sporą domieszką piasku i ubita, ew. z zasianymi trawami, sukulentami. Tylko skąd taką wziąść? W lasach, na łąkach wszędzie lepka miękka próchnica.

W terrarium w Katowicach mam trochę ziemi z ogrodu, nie jest może to typowa glina ale z tych jasniejszych, bardziej jałowych gleb, do tego zmieszałam ją z piaskiem i muszę przyznać że sprawdza się o wiele lepiej niż ziemia z lasu, która jest zbyt bogata we wszelkiej maści "życie wewnętrzne" i nawet różne zabiegi wiele nie pomagają bo po pewnym czasie robactwo lęgnie się na nowo.

Kolejnym ważnym problelem jest to że wierzch podłoża w zasadzie powinien być suchy, tylko okresowo może być wilgotny, bo inaczej wszelkie pieńki, liście i nawet różne drobiny organiczne po prostu pleśnieją. A z drugiej strony wysuszona ziemia może pylić i tak jest w przypadku tej z lasu. Natomiast ta jaśniejsza jak podeschnie tworzy jedną zbitą bryłę, można w nią wcześniej wkopać większe kamienie i fajnie uformować. Woda odparowuje szybko z wierzchu a zatrzymuje się głębiej. Łatwo usunąć z niej odchody, niezjedzone resztki itp.
Powiem szczerze, wciąż szukam idealnego podłoża... :) Mieszam, eksperymentuje, zastanawiam się czy nawet nie ukłądać tego jakoś warstwowo, np. na dno sam piach tak z 5-10 cm, potem coś co utrzyma wilgotność np. próchnica, na to glina z domieszką piachu a na wierzch... no właśnie, co? :)   
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Nowe terro lamparcich
« Odpowiedź #72 dnia: 07.01.2010, 11:01:12 am »
Już kiedyś chciałam Beatce powiedzieć, że ziemia z lasu to be.  ;)
tak samo jedzenie z lasu  ;)

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Nowe terro lamparcich
« Odpowiedź #73 dnia: 07.01.2010, 11:44:46 am »
Ale piekne to twoje tero Ankan , nawet pozwolilam Garnkowi zamiescic je na innym forum , razem z terem Kapsla i paroma innymi jako wzor dla innych ,bo czesto po przez Garego ludzie sie pytaja o podloze , roslinki itp. a tak moga sobie sami podpatrzec ze zdiec.
Naprawde chyle glowe, terro  pierwsza klasa.  ;)

Offline anna-daria

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 390
  • Reputacja: 10
  • Geochelone pardalis
Odp: Nowe terro lamparcich
« Odpowiedź #74 dnia: 07.01.2010, 18:43:22 pm »
Piszesz że twoje lampartki się nie zakopują?? Moja Stefanka robi sobie dołek w kostce bukowej, tam gdzie jest dużo siana, i pod to sianko do dołka włazi tak że czasami jej wogóle nie widać i tak śpi. Dlatego u mnie w terra bałagan bo siano rozwalone po całej powierzchni. Beata, co do gliniastej jałowej ziemi - zapraszam do Holandii. Skoro piszesz że to dobre podłoże to może zacznę biznes robić, bo tutaj gleby są właśnie takie jak piszesz. Ludzie zwożą ziemię ze sklepów i sypią w ogrodach bo na tej co jest nic nie urośnie. I masz rację - jak wysycha to się robi twarda gruda. A dodam że darń miałam właśnie z lasu (o ile te parę drzewek można lasem nazwać).
Stefanka