Oliwka, kopiuję dla Ciebie informacje o podłożu ze strony głównej.
Poza tym weź pod uwagę, że niedawno na forum była historia o żółwiu, który połknął drewienko bukowe i przestał sie wypróżniać. Nawet nie wiem, jak się skończyło, bo ta osoba przestała się odzywać, ale trochę to jednak ryzykowne.
Podłoże
Bardzo ważny jest odpowiedni wybór podłoża, które zapewni żółwiowi komfort chodzenia, nie pyli i zarazem będzie bezpieczne.
W terrarium można wydzielić strefy z różnymi podłożami, np. strefę z korą i sianem w którym żółw może się zakopać i strefę, w której umieścimy naturalną darń.
Najlepsze podłoża dla żółwi to:
•Naturalna darń wykopana na łące czy w ogrodzie – jest wspaniałym podłożem, zwłaszcza gdy obrastają ją lubiane przez żółwia rośliny polne, lecz trzeba ją pielęgnować i odpowiednio podlewać, żeby nie uschła.
•Ubita, nienawożona ziemia, ew. z domieszką piasku – również zapewnia kopanie i odpowiedni poziom wilgotności, ale tworząc mieszankę należy pamiętać że piasek ma być tylko dodatkiem, który posłuży do zluźnienia ubitej gliniastej ziemi. Ziemię można obsiać nasionami roślin jadalnych i traw i w ten sposób wyhodować darń.
Mniej polecane:
•Kawałki kory z dodatkiem siana – to również naturalne, zapewniające ciepło podłoże, w którym dodatkowo żółw może kopać, ale ma pewne wady - mocno wyschnięte pyli, nie utrzymuje wilgotności (szybko wysycha po spryskaniu), nie absorbuje większej ilości wilgoci wskutek czego w dolnych warstwach substratu dochodzi do szybkiego rozwoju pleśni i namnażania się pasożytów. Niektóre źródła dodatkowo przestrzegają przed toksycznością oparów ogrzanej kory sosnowej.
•Samo siano lub same suche liście
•Drewienka bukowe
Nie nadaje się natomiast:
•Piasek – na ogół mocno pyli, przykleja się do żółwia i pokarmu, jego sypkość powoduje że żółw nie może w nim kopać, a chodząc zapada się.
•Żwirek – istnieje duże ryzyko połknięcia kamienia przez żółwia, co może prowadzić do śmierci wskutek zapchania przewodu pokarmowego.
•Włókno kokosowe, granulaty itp.
•Sztuczne tworzywa, ręczniki papierowe.
Ogólne zalecenia są takie że podłoże powinno dobrze utrzymywać wilgotność, zapewniać stabilne chodzenie i kopanie, nie może być więc zbyt sypkie. Powinno też być niepylące, odporne na pleśń oraz nie stwarzające ryzyka połknięcia. Najlepiej aby odpowiadało podłożu na jakim żółw żyje w naturalnym środowisku. Te wszystkie wymagania spełnia naturalna darń i mieszanki ziemi.
Powyżej: Terrarium żółwia stepowego. Widoczne świetlówka UVB, ogrzewanie punktowe za pomocą lustrzanki oraz kamienie i kępy traw jako element wystroju. Jako podłoże dość drobna kora.
Zobacz zdjęcia i opisy terrariów użytkowników forum o żółwiach lądowych.