Forum o żółwiach lądowych - żółw stepowy i grecki, hodowla, terrarium, nasze żółwie
Żółwie lądowe => Terrarium i wybieg => Wątek zaczęty przez: wege w 06.10.2010, 09:11:21 am
-
Ostatnio zmartwił mnie sposób w jaki mój żółw biega sobie po terrarium. Pierdoła zamiast unosi pancerz, zwyczajnie sunął po ściółce. Wymyśliłem dość dziwny patent :D Na całej podłodze terrarium rozłożyłem glinę, po wyschnięciu całości wpuściłem żółwia. Jak się okazało glina świetnie chłonie wodę, nie mięknie. W terrarium w chłodniejszych sferach jest ok 65%wilgotności a w sferze suchej jest ok 40%. Takie rozwiązanie bardzo sobie chwalę, żółw zaczął chodzić jak należy, unosi Skorupkę wysoko jak chodzi i nie wlecze jej po podłożu. Dla fanatyków ''ozdobnego terra'' jest to wyjście wspaniałe, gdyż żółw jest pozbawiony możliwości kopania i demolowania terrarium. Taki parkiecik moim zdaniem ma kilka wad, ale najważniejszą jest właśnie brak kopania. W moim zbiorniku jest wielka jaskinia która jest cała wypełniona delikatnym siankiem, by zwierzak mógł się ukryć w tym terrarium. Tak niby załatwiłem problem braku kopania i ewentualnego dyskomfortu mojego żółwia spowodowanego brakiem możliwości kopania.
Co sądzicie o takim rozwiązaniu? ;)
-
Sądzę, że jest to beznadziejne rozwiązanie. Żółwie uwielbiają kopać i jest to w ich naturze (jeżeli mówimy np o stepowych to już w ogóle!), więc odbieranie im tego nie może być genialnym pomysłem...
Najodpowiedniejszym podłożem jest ziemia czy torf. Możesz ziemie zmieszać z gliną, ale więcej ziemi.
Terrarium nie ma być ozdobą, ale ma być praktyczne dla zwierzęcia... A estetykę można zachować, ale nie stawiać ją na pierwszym miejscu...
-
A mój żółw ma dość mocno ubitą ziemię (też gliniastą, jednak nie glinę) i w ogóle nie kopie ale gdyby chciał to pewnie dałby radę. Zdeterminowany żółw sobie poradzi. Na wybiegu jeszcze bardziej ziemia jest zbita i obrośnięta więc nie dałby rady w niej kopać. Lubi natomiast "kopać" w luźnych liściach czy kępach traw i tam zasypiać. A do chodzenia to podłoże jest idealne i rzeczywiście działa rehabilitacyjnie na żółwie z problemami stawów.
Ogólnie dla żółwi najlepsze podłoża to różnego rodzaju mieszanki ziemne, czyli naśladowanie tego po czym chodzą w środowisku naturalnym.
-
A ja słyszałam, że zaschnięta glina sama w sobie tworzy taką skorupę...że żółw nie da rady w niej kopać. Więc skoro tak nie jest to przepraszam bardzo za błąd ;)
-
A Twój żółwik kopał w terra jak miał inne podłoże?
-
A właściwie dlaczego Twój żółw ma problemy ze stawami? Nie wspomniałeś nic żeby był trzymany na podłodze. Pisałeś że zawsze miał terrarium?
Wcześniej był trzymany na piasku?
-
Glina to tylko przejściowe podłoże, mam nadzieję że troszkę mu to jakoś poprawi chodzenie:) A co do estetyki, to robiąc taką posadzkę w terrarium, nie przyszło mi na myśl że można to stosować zawsze i że dzięki temu terra będzie ozdobniejsze. Gliniana podloga jest u nas w Terce tylko w celach rehabilitacyjnych:) Mój żółw mieszkał zawsze w drobnej korze. Z moich obserwacji wynika że żółw odpychał się tylnymi nogami a nie chodził prawidłowo na czterech ;| Teraz widzę że czasami jeszcze kombinuje ze złym chodzeniem, ale generalnie to jak dałem mu glinę, pancerz nie dotyka podłoża:D A co do potrzeby kopania... Dałem mu do jaskini sianko ( baaardzo dużo :D ) ...to załatwi sprawę? Dzisiaj tam spał, i jak jadł śniadanko to zobaczyłem że ma lekko opuchnięte oczka... uczulenie?
-
Kora za rewelacyjnym podłożem nie jest. Pewno była sypka i miękka i żółw się na niej "ślizgał".
Sianko nie jest dobrym rozwiązaniem do kryjówki - pyli - i podrażnia mu oczy, żółw może mieć na nie uczulenie. Lepiej je wywal (tym bardziej, że zaobserwowałeś coś nie w porządku z oczami) a do kryjówki daj suche liście (brzoza lub dąb). Brzozę spokojnie kupisz w zoologiku. Żółw też się w nich może zakopywać.
A te oczy przemyj mu rumiankiem, albo czarną herbatą. I poobserwuj.
-
Albo do lasu na spacerek i pozbieraj - teraz akurat pora, że suchych liści nie brakuje :)
-
mój żółw nigdy nie kopał, miał zawsze jakąś kryjówkę:d