Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 18:06:43 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Pleśń i grzyb w terrarium  (Przeczytany 5689 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Pawelek

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 65
  • Reputacja: 0
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
Pleśń i grzyb w terrarium
« dnia: 04.05.2019, 12:42:17 pm »
Witam

Kilka dni temu zauważyłem, że w nowym terrarium (gdzie nie ma jeszcze żadnego mieszkańca) na ziemi pojawiła się pleśń a na drewnie i gałązce grzyb od strony ziemi. W miejscu gdzie pojawiła się pleśń, rosła a raczej zwiędła mi roślina i pod nią pojawiło się właśnie to (może to przez roślinę??). Nie wiem co mam z tym zrobić, może zdrapać tą pleśń z kawałkiem ziemi ?? Nie chciałbym jej wymieniać całej bo przecież ma ona miesiąc, nie widzi mi się wymieniać jej 12 razy do roku. A to drewno da się jakoś uratować ?? Może w czymś namoczyć i wysuszyć ??

Wentylacja była wyłączona ale terrarium było cały czas otwarte. Nie wiem też czy nie przesadziłem z podlewaniem. Ziemia powinna być mokra, wilgotna czy taka sucha ?? Bo u mnie była raczej pomiędzy mokrą a wilgotną. Higrometr pokazywał pomiędzy 80% a 90% gdy nie była włączona żadna lampa. Co ile powinienem podlewać a może lepiej zraszać ??

Offline Pawelek

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 65
  • Reputacja: 0
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
Odp: Pleśń i grzyb w terrarium
« Odpowiedź #1 dnia: 04.05.2019, 13:20:23 pm »
Zapytam od razu o ten biały nalot na ziemi koło większości roślin. Nie jest to na moje oko pleśń, wygląda na nalot jak od twardej wody lecz, podlewam i pryskam w terrarium przefiltrowaną wodą. Od czego to może być ?? Może to zaszkodzić żółwiowi ??

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Pleśń i grzyb w terrarium
« Odpowiedź #2 dnia: 04.05.2019, 21:42:30 pm »
Nalot jest od podlewania. Na przyszłość - nie podlewa się przefiltrowaną wodą, bo nie dostarcza ona potrzebnych składników mineralnych roślinie.
Przy pojawieniu się pleśni zdrapanie fragmentu ziemi nic nie da, bo pleśń to grzyb - wytwarza zarodniki, które mogą być już głębiej w glebie lub być rozsiane po terrarium.
Ziemia ma być wilgotna, nie mokra. Zraszanie raz dziennie, podlewanie większą ilością wody jak wsadzisz palec w ziemię i czujesz, że głęboko jest sucho.
Pojawienie się pleśni spowodowane jest najczęściej za dużą wilgocią w stosunku do wentylacji. U mnie osobiście pleśń rozwinęła się raz, jak przelałam ziemię i pod basenem stała woda (terrarium zamknięte). Wymieniłam podłoże, pilnowałam żeby wilgotność nie była za duża (ok 65-70%) i problem nigdy więcej się nie pojawił.

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: Pleśń i grzyb w terrarium
« Odpowiedź #3 dnia: 04.05.2019, 22:27:32 pm »
Tak jak doru mówi za duża wilgotność, patrz na higrometr i wyrazie potrzeby podlewaj lub nie. Korzeń możesz wymocyc w nadmanganianie potasu lub wygotowac z solą, ewentualnie perhydrol.
:)

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Pleśń i grzyb w terrarium
« Odpowiedź #4 dnia: 04.05.2019, 23:25:58 pm »
Piszesz że podlewasz filtrowaną wodą. Filtrowanie wody nie pozbawia jej minerałów. Może być co najwyżej czysta chemicznie i biologicznie.
Osad nie powstawał by gdybyś używał wody demineralizowanej. Ale tak woda jest niezdrowa dla roślin i zwierząt.   

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: Pleśń i grzyb w terrarium
« Odpowiedź #5 dnia: 05.05.2019, 07:25:43 am »
Zależy przez co filtruje wodę, jak RO to woda będzie wyjalowiona tzn. Bez minerałów, zanieczyszczeń i pH 7, jak taki filtr dzbanowy to tylko lekko zejdzie na twardości tww i two.
:)

Offline Pawelek

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 65
  • Reputacja: 0
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
Odp: Pleśń i grzyb w terrarium
« Odpowiedź #6 dnia: 05.05.2019, 18:18:51 pm »
Podlewam wodą przefiltrowaną jednocześnie zmineralizowaną.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Pleśń i grzyb w terrarium
« Odpowiedź #7 dnia: 08.05.2019, 23:53:41 pm »
Twardość wody to nic innego jak suma stężeń jonów wapnia, magnezu, żelaza i manganu. Skoro filtrowanie zmniejsza twardość, to pozbywa się owych minerałów.