Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 14:41:29 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Podłoże dla Greka  (Przeczytany 2281 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline MarcinBulaga

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 82
  • Reputacja: 1
Podłoże dla Greka
« dnia: 18.09.2020, 12:15:51 pm »
Witam. Zbudowałem wewnętrzne terrarium na podłoże wysyłałem ziemię ogrodowa wymieszaną z gliną. Mam pytanie co do podłoża w strefie suchej i w miejscu gdzie będzie nocował, czy ktoś stosował z was produkt z linku?  https://allegro.pl/oferta/terrarium-podloze-dla-gadow-zolwia-weza-agama-olx-8760236279?utm_medium=app_share&utm_source=facebook

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Podłoże dla Greka
« Odpowiedź #1 dnia: 18.09.2020, 12:31:57 pm »
Nie wygląda to na dobre podłoże. Jest sypkie, więc żółw będzie się zapadał i będzie mógł połknąć części podłoża. Do strefy suchej dobre są płaskie kamienie.

Offline MarcinBulaga

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 82
  • Reputacja: 1
Odp: Podłoże dla Greka
« Odpowiedź #2 dnia: 18.09.2020, 14:12:58 pm »
Niby jest napisane że dla żółwi dedykowane, myślę czy nie wysypać mu to w miejscu w którym będzie spał a pod to kamienie albo Ziemia z glina. Na produkcie wyczytałem że nie jest szkodliwe nawet w przypadku połknięcia. Sam nie wiem czy dawać to czy nie żeby się później nie stresować czy tego nie zjadł. Co stosujecie w miejscu gdzie żółwie śpią?

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Podłoże dla Greka
« Odpowiedź #3 dnia: 18.09.2020, 15:11:19 pm »
To, że coś jest dla żółwi dedykowane nie oznacza, że jest dla niego dobre. Słynny pokarm Biorept też w teorii jest dla żółwi a działa wyniszczająco.
W moim przypadku żółw śpi na zwykłej ziemi w kryjówce. Możesz mu wsypać trochę liści dębowych do kryjówki, ale mój żółw nie był do nich przekonany i konsekwentnie wybierał kryjówkę bez liści.

Offline MarcinBulaga

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 82
  • Reputacja: 1
Odp: Podłoże dla Greka
« Odpowiedź #4 dnia: 18.09.2020, 19:16:38 pm »
Rzuciłem trochę do doniczki i wokół tam gdzie śpi. Zobaczymy co będzie, będę go obserwować czy zjada to czy nie. Na ten moment zakopał się w tym i śpi.

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Podłoże dla Greka
« Odpowiedź #5 dnia: 21.09.2020, 14:59:35 pm »
Robisz duży błąd.
Wermikulit jest higroskopijny i wchłania wilgoć tak potrzebną młodemu żółwiowi. W potencjalnej kryjówce podłoże powinno być suche ale otoczenie wilgotne. Można to uczynić np wkładając suche liście do kryjówki, włożyć w części kryjówki namoczony mech torfowiec, namoczyć w wodzie 1/2 glinianej doniczki i ona może być kryjówką lub kupić kryjówkę z gliny ze zbiorniczkiem na wodę co powoduje że powietrze jest stale wilgotne.

Pamiętaj że twój żółw to niemowlak i że potrzebuje dużej wilgotności w terrarium. Jeśli zastosujesz u niego suche elementy podłoża to wilgotność będzie spadała i żółw będzie się rozwijał nieprawidłowo. 

Offline MarcinBulaga

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 82
  • Reputacja: 1
Odp: Podłoże dla Greka
« Odpowiedź #6 dnia: 21.09.2020, 15:40:04 pm »
Dzięki za radę zaraz usunę to z terrarium

Offline miki233

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 0
Odp: Podłoże dla Greka
« Odpowiedź #7 dnia: 16.03.2021, 10:49:50 am »
to wermikulit