Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 25.04.2024, 15:00:49 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Podłoże dobre dla żółwia  (Przeczytany 16700 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Slawexsdz

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 142
  • Reputacja: 0
Podłoże dobre dla żółwia
« dnia: 04.05.2007, 15:51:55 pm »
Ostatnio kupilem zwirek dla kota, ktory sluzy zolwikom za podloze. Sa to kawalki jakiegos drewna, ktore w wyniku kontaktu z woda opadaja na dno terrarium. Na opakowaniu jest napisane, ze zwirek nadaje sie dla ptakow, kotow i miedzy innymi zolwi.

Balem sie na poczatku, ze zolw moze polknac drewno, ale kawalki sa dosc duze i nie zaobserwowalem, aby Tuptus sie za nie zabieral. Podlozenie przykleja sie do jedzenia i nadaje sie do zakopywania.

Nie wiem, czy jest ono dobre. A z doswiadczenia wiem, ze na opakowaniu mozna napisac, co sie chce, byle tylko jak najwiecej sprzedac.

Moge zamiescic fotke (tylko nie wiem jak)

Prosze o odpowiedz

Offline pol@k

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 500
  • Reputacja: 1
  • Żółw stepowy Szkrabcio
Odp: Podłoże dobre dla żółwia
« Odpowiedź #1 dnia: 04.05.2007, 16:17:14 pm »
Czy ja wiem, ja tam i tak wolę korę i sianko  ;)

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Podłoże dobre dla żółwia
« Odpowiedź #2 dnia: 04.05.2007, 16:37:47 pm »
Fotkę mozesz zamieścić poprzez fotosika.
TUPTUŚ

Offline Patrycja :)

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 150
  • Reputacja: 0
Odp: Podłoże dobre dla żółwia
« Odpowiedź #3 dnia: 04.05.2007, 16:38:02 pm »
nie wiem nie znam się na żwirkach ale wiem że to co naturalne to lepsze, a kora naprawde malo kosztuje, kup normalnie w ogrodniczym, i zolwik bedzie mial naturalnie bez zadnych ulepszaczy.
To źle że podłoże przykleja sie do jedzenia bo moze byc niechcący zjedzone wraz z pożywieniem właściwym

w galerii masz opis jak zamieszcza sie zdjęcie

Offline Patrycja :)

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 150
  • Reputacja: 0
Odp: Podłoże dobre dla żółwia
« Odpowiedź #4 dnia: 04.05.2007, 16:39:18 pm »
otórz galerie i Beata ma tam opisane szczegolowo w regulaminie jak to zrobić

Offline still

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 167
  • Reputacja: 0
    • SERWIS O ŻÓŁWIACH LĄDOWYCH
Odp: Podłoże dobre dla żółwia
« Odpowiedź #5 dnia: 04.05.2007, 17:56:25 pm »
hmm w sumie sam nie wiem ale o ile nie jest to nasączone jakimś specyfikiem co ma neutralizwać zapach ewentualnych nieczystości to nie widzę problemu. Na pewno jednak mniej awaryjnym systemem i na pewno tańszym jest siano i kora. ja osobiście mam swoją mieszankę w skład której wchodzi także tak niepopularny i odradzany piasek ale trzeba pamiętać że każdy żólwik ma swoje upodobania itd i podłoże trzeba też dobrać pod tym kątem.

Pozdrawiam
-życie dostarcza więcej wrażeń niż fikcja-

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Podłoże dobre dla żółwia
« Odpowiedź #6 dnia: 10.05.2007, 19:05:34 pm »
Hmm też jestem zdania że niepotrzebnie eksperymentować jak można użyć sprawdzonego i bezpiecznego podłoża jakim jest kora. Zwłaszcza że jak piszesz - klei się do pokarmu - tak być nie powinno, a ponadto wnioskuje z tego że jest to drobne - a to nie jest bezpieczne, bo żółw może połknąć i zaklinować układ pokarmowy a nawet zatruć (jeśli jest w tym jakaś domieszka chemikaliów).
Jeśli jest to robione pod koty, ptaki itp. które z zasady nie interesują się podłożem - nie może chyba nadawać się dla żółwi...

A jak się to nazywa? Chętnie przyjrzę się temu w sklepie jak zauważe...
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Slawexsdz

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 142
  • Reputacja: 0
Odp: Podłoże dobre dla żółwia
« Odpowiedź #7 dnia: 19.05.2007, 13:57:15 pm »
Zle napisalem. Ten zwirek sie NIE klei do pokarmu. I jest duzy. Jestem na 95% pewny, ze nie ma mozliwosci polkniecia. Postaram sie umiescic fotke.

Offline Slawexsdz

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 142
  • Reputacja: 0
Odp: Podłoże dobre dla żółwia
« Odpowiedź #8 dnia: 19.05.2007, 14:11:54 pm »
Ponizej umieszczam link, tam znajduje sie zdjecie tego zwirku:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f08623ad4602dd19.html#v

Offline Slawexsdz

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 142
  • Reputacja: 0

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Podłoże dobre dla żółwia
« Odpowiedź #10 dnia: 19.05.2007, 14:50:01 pm »
To nie jest odpowiednie podłoże dla żółwia i wierz mi jak będzie chciał połknąć to to połknie, mój Tusiek nie takie rzeczy połykał. Czy to twój żółw na zdięciu? Co on ma takie spuchniete oczy?
TUPTUŚ

Offline nulus

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1218
  • Reputacja: 24
Odp: Podłoże dobre dla żółwia
« Odpowiedź #11 dnia: 19.05.2007, 15:04:52 pm »
To podłoże całkowicie się nie nadaje dla żółwi!

Żółw ma bardzo opuchnięte oczy, co może być spowodowane brakiem witamin, lub właśnie tym podłożem. Zmień szybko na korę. Możliwe jest to, że żółw się odwania na tym podłożu, jest ono za suche. Tak czy owak wogle się ono nie nadaje .
Pozdrawiam, Nulus!

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Podłoże dobre dla żółwia
« Odpowiedź #12 dnia: 19.05.2007, 16:56:22 pm »
Podzielam zdanie nulusa i Agnieszki, ani to zdrowe ani naturalne ani bezpieczne podłoże dla żółwia. Te zalety posiada kora i na pewno wyjdzie Cię też taniej. Żółw jest w stanie to połknąć, a ponadto należy też pamiętać że żółw oddycha tuż nad podłożem więc nie może ono wydzielać żadnych szkodliwych oparów ani wydzielać szkodliwych substancji, co często występuje u różnych sztucznych produktów.
Nie znam składu tego granulatu (bo tak wypadałoby to określić) ale skoro jest przeznaczony dla psów i kotów (do kuwet) to jego zadaniem jest absorbować wilgoć. Jestem więc zdania że ten granulat musi bardzo wysuszać otoczenie żółwia a to nie jest dla niego dobre. Wbrew temu co się powszechnie sądzi żółwie stepowe potrzebują WYSOKIEJ wilgotności otoczenia - znaczną większość swojego życia spędzają w wilgotnych podziemnych norach i tuż przy ziemi.

Ponadto jak pisałam podłoże to może wydzielać szkodliwe związki. Koty i psy cały czas nad tym nie trzymają nosów korzystają z tego okazyjnie, natomiast żółw ma to w zasięgu dróg oddechowych non stop.

Pisanie przez producenta że może się to nadawać dla żółwi to według mnie poważne nadużycie i kompletna niewiedza i nieznajomość potrzeb tych gadów.

Rzeczywiście oczy żółwia są strasznie nabrzmiałe, że widać aż z góry. Ten żwirek może być tego powodem. Od kiedy jest stosowany?

Powinieneś jak najszybciej zastąpić to podłoże korą (kupisz w ogrodniku, a nawet możesz zebrać w lesie) na wierzch kory możesz nasypać nieco świeżej lub suchej trawy i wyścielić nią kryjówkę żółwia.

Żółw powinien jak najszybciej otrzymać kąpiel w lekko ciepłej wodzie i w jego zasięgu powinno zawsze znajdować się płytkie naczynie z woda do kąpieli. Korę należy kilka razy dziennie spryskiwać wodą ze zraszacza, co pozwoli utrzymać właściwą wilgotność.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Slawexsdz

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 142
  • Reputacja: 0
Odp: Podłoże dobre dla żółwia
« Odpowiedź #13 dnia: 19.05.2007, 22:59:45 pm »
Podloze stosuje od 2-3 tygodni, nie dluzej. A co jest przyczyna wygladu tych oczow? Brak witamin, czy mala wilgotnosc? Co robic?
W poniedzialek zmienie na kore, bo musze isc do sklepu. Zdjecie bylo robione w 1, albo drugim dniu po zmianie podloza, wiec to nie jest tego wina.

Offline Slawexsdz

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 142
  • Reputacja: 0
Odp: Podłoże dobre dla żółwia
« Odpowiedź #14 dnia: 19.05.2007, 23:08:29 pm »
Prosze Was, napiszcie mi wszystko o tej korze. Gdzie ja dostac, ile ona kosztuje itp. Tak, zebym w poniedzialek mogl isc i kupic.