Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 18:44:09 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Podłoże... jakie w końcu?  (Przeczytany 12084 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Dorcia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 913
  • Reputacja: 42
Odp: Podłoże... jakie w końcu?
« Odpowiedź #30 dnia: 06.06.2012, 23:41:36 pm »
Szczerze? można odczuć mały mętlik w głowie po przeczytaniu wątku.
Jedyne co mnie w pełni przekonuje to zakaz grzania od dołu, o przegrzanie bardzo łatwo.
Nie upierałabym się jednak przy jedynym rozsądnym rozwiązaniu jakim jest tylko ziemia z gliną i kamienie.
Nadmiar darni też nie jest idealny dla stepka.
Drewienka bukowe, owszem potrafią uczulać a niektóre żółwie je zjadają, ale są przypadki kiedy są dobrym rozwiązaniem.
Kora czy włókno też nie idzie do odgórnego skreślenia.
Osobiście nie rezygnowałabym z czegoś co zapewni gadom miejsce suche i cieplejsze. Nie oszukujmy się, ziemia i kamienie tego nie zapewnią. A są dni kiedy właśnie tego kamyki szukają.

TomaszW

  • Gość
Odp: Podłoże... jakie w końcu?
« Odpowiedź #31 dnia: 07.06.2012, 00:03:04 am »
No i dopiero teraz narobiłaś mętliku... :(

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Podłoże... jakie w końcu?
« Odpowiedź #32 dnia: 07.06.2012, 09:43:29 am »
Dorcia, przecież ziemia z gliną może być  miejscu suchym i cieplejszym, można też rozłożyć tam płaskie łupki, żółwie bardzo lubią się na nich wylegiwać. Dla mnie podłoża  takie jak kora, kokos, drewienka bukowe są bez sensu dla ż. greckich czy stepowych,  na ziemi z gliną można utrzymać odpowiednią dla nich wilgotność i temperaturę, nie osuwa się to pod nogami żółwia, żółw raczej tego nie zjada... I jest to najbardziej naturalne podłoże. Wg mnie w wątku wszystko jest jasne :)

Offline Dorcia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 913
  • Reputacja: 42
Odp: Podłoże... jakie w końcu?
« Odpowiedź #33 dnia: 07.06.2012, 14:44:19 pm »
Trochę się chyba nie zrozumieliśmy.
Ziemia z gliną jest świetnym podłożem, przy odpowiednich proporcjach i zraszaniu/podlewaniu zapewnia stabilność, wilgotność, niepylenie. Dbanie o takie podłoże też nie jest pracochłonne. Niewątpliwym też plusem jest naturalność. Czyli wszystko jest jak najbardziej super. Jednak osobiście, tak z własnego doświadczenia, uważam że stosowanie tylko takiej mieszanki nie jest już tak super. Szczególnie, gdy mówimy o terrarium. Po wyłączeniu lamp ziemia i kamienie stają się wyjątkowo chłodne i wzrasta mocno wilgotność, a w przypadku stepków zbyt wysoka wilgotność nie jest korzystna. Dlatego uważam, że taka część sucha jest jak najbardziej przydatna. Dodam jeszcze, że kory, drewienek i itp. nie traktuję tutaj jako podłoże, a tylko jako niewielką część w terra/wybiegu.
Darń też jest fajnym rozwiązaniem, ale tylko częściowo w terra stepowych i moim zdaniem raczej jako wysepki a nie podłoże.
W moim przypadku, a przeszłam przez przeróżne możliwości, sama ziemia i kamienie nie zdały egzaminu. Żółwie i tak przed snem szukały miejsca najsuchszego i wyjątkowo rzadko zasypiały poza takowym.
Kora na kawałku okazała się całkiem przyjemna, szczególnie że wybór czy to rodzaju, czy wielkości jest naprawdę spory.
W przypadku mojej samicy drewienka były kiepskie, zjadała je, ale można znaleźć wiele przypadków, gdzie tego problemu nie ma.
Obecnie azyl "suchości" stanowi cyprys, i ja, i żółwie jesteśmy zadowoleni.
« Ostatnia zmiana: 07.06.2012, 14:47:18 pm wysłana przez Dorcia »

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Podłoże... jakie w końcu?
« Odpowiedź #34 dnia: 07.06.2012, 14:48:29 pm »
Ale tą korę czy cyprys stosujesz na ziemi czy same,  bez ziemi?
Ja kiedyś u stepka miałam kawałki kory rozsypane po ziemi, fajnie to wyglądało, ale za bardzo chłonęło wilgoć, bałam się że zacznie pleśnieć.

Offline Dorcia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 913
  • Reputacja: 42
Odp: Podłoże... jakie w końcu?
« Odpowiedź #35 dnia: 07.06.2012, 15:14:56 pm »
Ja stosuję sam cyprys, bezpośrednio na podłogę terra czy wybiegu, dodatkowo mam odgrodzoną tę strefę od ziemi grubszymi gałęziami.

Offline żółwson

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Reputacja: 0
  • Aus den Augen, aus dem Sinn
Odp: Podłoże... jakie w końcu?
« Odpowiedź #36 dnia: 08.06.2012, 19:33:42 pm »
a powiedzcie mi, bo terra jest juz wybudowane, ale te sciany wylgadaja kiepsko... powiedzcie mi co ja moge z nimi zrobic, myslalm o oszpachlowaniu i potem pomalowaniu poprostu farba ( oczywiscie uzylabym takich materialow zeby nie byly toksyczne) co myslicie? moze jakies inne pomysly? prosze o pomoc

Offline Dorcia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 913
  • Reputacja: 42
Odp: Podłoże... jakie w końcu?
« Odpowiedź #37 dnia: 08.06.2012, 22:17:54 pm »
Ładnie i naturalnie na ściankach prezentuje się kora. Można też zawiesić doniczki z roślinkami i kwiatkami, dodatkowe jedzonko, mini kryjówki i klimat lepszy. Można też powalczyć z gipsowymi ściankami.

TomaszW

  • Gość
Odp: Podłoże... jakie w końcu?
« Odpowiedź #38 dnia: 09.06.2012, 01:26:38 am »
Tak! :)

Offline żółwson

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Reputacja: 0
  • Aus den Augen, aus dem Sinn
Odp: Podłoże... jakie w końcu?
« Odpowiedź #39 dnia: 15.06.2012, 20:34:12 pm »
wlasnie przywiozlam ziemie z dzialki ktora wykopalam, wykopalam tez troche darniny, jest tez troche kamyczkow..ale jakos nie jestem przekonana czy to wystarczy... wydaje mi sie ze ta darnina szybciej zgnije niz sie tego spodziewam, co myslicie? moze zle ze wsypalam taka ziemie z ogrodka?

Offline Dorcia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 913
  • Reputacja: 42
Odp: Podłoże... jakie w końcu?
« Odpowiedź #40 dnia: 16.06.2012, 00:59:11 am »
Darń może wyschnąć lub zostać zadeptana, ale raczej nie zgnije. Musiałabyś ją mocno przelewać, żeby do tego doszło.
Ziemia z ogródka jest dobra, o ile nie jest nawożona czy narażona na jakąkolwiek chemię. Może tylko być zbyt "luźna", wtedy dobrze dodać glinę, tak aby żółw miał stabilne podłoże.