Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 08:53:56 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Terrarium dla żółwia stepowego  (Przeczytany 10001 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #15 dnia: 09.05.2020, 17:14:06 pm »
Zobacz w linku na jakiej szafce stoi to terrarium.
Wymiary szafki pod terrarium to 90x40 cm a terrarium 120x60 cm.

Offline Sisi_33

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Reputacja: 0
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #16 dnia: 09.05.2020, 18:10:02 pm »
Podając możliwe wymiary, wzięłam pod uwagę to, że terrarium będzie trochę wystawać:)

Offline Sisi_33

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Reputacja: 0
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #17 dnia: 13.05.2020, 09:12:15 am »
Cześć:)  Po raz kolejny męczę temat terrarium, jednak jestem już na etapie finalizowania zamówienia. Ostatecznie stanęło na terrarium otwartym z płyty meblowej z  przeszkleniem z przodu, o wymiarach 110 x 55 x 50. Do tego dobiorę podłoże z darni, gliny i piasku kwarcowego oraz kamyki łupki do ozdoby. Pozostaje kwestia tego nieszczęsnego metahalogenu. Zaproponowano mi: Żarówka- metahalogen reptech+ balast-zasilacz philips. W związku z tym mam do Was pytanie. Czy ten metahalogen nie upiecze Franklina?, ktoś pisał o tym, że może wybuchnąć. Czy ta lampa będzie mogła być bezpiecznie włączona, kiedy będę w pracy? i ostatnie- czy poza nim muszę mieć jeszcze jakieś inne lampy? Będę wdzięczna za pomoc:)

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #18 dnia: 13.05.2020, 11:43:21 am »
A wzięłaś pod uwagę co najmniej 10 cm grubości podłoża?
Żeby się nie okazało że po wsypaniu podłoża sięga ono do szyby i żółw będzie próbował przez nią przejść.


Lampa o jakiej mocy?

Ja pisałem że może wybuchnąć jeśli nie podłączysz jej pod starter tylko bezpośrednio do gniazdka.
Może byś bezpiecznie włączona jeśli będzie w odpowiedniej oprawce i nie będzie dotykać ścianek terrarium.

Offline Sisi_33

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Reputacja: 0
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #19 dnia: 13.05.2020, 11:57:08 am »
A wzięłaś pod uwagę co najmniej 10 cm grubości podłoża?
Żeby się nie okazało że po wsypaniu podłoża sięga ono do szyby i żółw będzie próbował przez nią przejść.


Lampa o jakiej mocy?

Ja pisałem że może wybuchnąć jeśli nie podłączysz jej pod starter tylko bezpośrednio do gniazdka.
Może byś bezpiecznie włączona jeśli będzie w odpowiedniej oprawce i nie będzie dotykać ścianek terrarium.


To dobre pytanie...niestety architekt ze mnie słaby:P W załączeniu przesyłam projekt, ale z tego co widzę, to faktycznie podłoże może być na wysokości szyby. Chociaż na zdjęciu tego nie widać, bo to inna skala. Wykonanie terrarium zlecę firmie zajmującej się gadami i terrariami dla nich, więc pewnie wiedzą, co i jak. Jednak w razie czego powiem, żeby przeszklenie było wyżej. Zastanawiam się nad przeszkleniem jeszcze prawego boku, żeby mieć podgląd na zielonego łobuza. Co myślicie o takim rozwiązaniu? Jeśli chodzi o lampę, to w grę wchodzi 35W. Pytanie, czy poza tym metahalogenem potrzebuje jeszcze dodatkowego źródła światła czy ciepła, czy on załatwi sprawię?

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #20 dnia: 13.05.2020, 23:17:43 pm »
W nowym terrarium będę miał przeszklenie z boku ponieważ więcej dziennego światła tam dotrze i możliwości obserwacji się powiększą.

Lampa 35 W jest ok.
Potrzeba będzie dodatkowego doświetlenia np taśmą LED lub świetlówkami rurowymi.
MH doskonale sprawdzi się jako światło, ogrzewanie i UVb ale oddziałuje na niewielką powierzchnie.
A jeśli żółw będzie gdzieś miał ciemno przestanie tam zaglądać.

Offline Sisi_33

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Reputacja: 0
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #21 dnia: 15.05.2020, 15:47:43 pm »
W nowym terrarium będę miał przeszklenie z boku ponieważ więcej dziennego światła tam dotrze i możliwości obserwacji się powiększą.

Lampa 35 W jest ok.
Potrzeba będzie dodatkowego doświetlenia np taśmą LED lub świetlówkami rurowymi.
MH doskonale sprawdzi się jako światło, ogrzewanie i UVb ale oddziałuje na niewielką powierzchnie.
A jeśli żółw będzie gdzieś miał ciemno przestanie tam zaglądać.


Kamilu, przyznaję...skopiowałam Twój pomysł i też zdecydowałam się na dodatkowe przeszklenie boku. Będę mogła z dwóch stron obserwować co robi Franklin. Właśnie sfinalizowałam kwestię zamówienia. Zdecydowałam się na ten metahalogen 35 W, dodatkowym oświetleniem będzie listwa LED. Zamówiłam również 50 kg (!) podłoża tj. darni, piasku, gliny i ziemi. W terrarium będą też kamienie oraz niewielki konar. Już się nie mogę doczekać reakcji Franklina:) Mam też nadzieję, że szafka na której ten cały ciężar ( ok. 75 kg) się nie zapadnie...

Offline PIOWER

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #22 dnia: 24.05.2020, 17:33:42 pm »
Witam;
Przebudowuję swoje terrarium. Mam żółwia stepowego (wiek: 27 lat)
Mam kilka pytań:
1. Jaką barwę światła polecacie jeśli chodzi o podświetlenie dodatkowe: taśma LED?
2. Jaką optymalną głębokość wysypania ziemi polecacie. chciałem dać minimalnie 10cm, ale może ktoś ma argumenty by więcej?
Z góry dzięki za uwagi.
Piotr

Offline Sisi_33

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Reputacja: 0
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #23 dnia: 24.05.2020, 18:08:06 pm »
Cześć:)

wydaje mi się, że najlepszą barwą będzie biała, którą doświetlisz terrarium. Żółw w nocy śpi, więc światło jest mu wtedy zbędne, nie musisz kombinować z innymi kolorami. Możliwe, że bardziej doświadczone osoby będą mieć inne zdanie. Jeśli chodzi o żółwie stepowe, to one bardzo lubią kopać, więc 10 cm podłoża (ziemi) to minimum.

Offline Sisi_33

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Reputacja: 0
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #24 dnia: 02.06.2020, 13:23:46 pm »
Cześć:)

jak zwykle piszę z problemem, który mam nadzieję pomożecie mi rozwiązać:) Wczoraj dotarło do mnie nowe terrarium dla mojego żółwia stepowego. Terrarium ma wymiary 110x55x50. Jednak mam zagwozdkę odnośnie mocy metahalogenu. Przez 2 dni mam możliwość testowania dwóch metahalogenów RepTech HID UV Lamp o mocy 35 oraz 50 W. Wczoraj testowałam mocniejszy, dzisiaj słabszy i nie wiem, który zostawić. Mam wrażenie, że 50 W daje zbyt wiele ciepła- na kamieniu bezpośrednio pod lampką jest prawie 40 stopni, a  przy 35 W, w  tym samym miejscu mamy 31,5, natomiast przy kryjówce są 23,7 stopnie . Ogólnie w mieszkaniu mam ciepło a zimą wręcz upalnie. Proszę doradźcie, którą lampę mam zostawić:)

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #25 dnia: 02.06.2020, 21:53:49 pm »
35W. Mocniejszą usmażysz żółwia, przegrzewanie nie jest korzystne.

Offline Sisi_33

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Reputacja: 0
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #26 dnia: 03.06.2020, 07:32:36 am »
Bardzo dziękuję za odpowiedź:) W taki razie zostawię 35 W:)