Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 16.04.2024, 07:37:25 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Terrarium dla żółwia stepowego  (Przeczytany 10069 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Sisi_33

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Reputacja: 0
Terrarium dla żółwia stepowego
« dnia: 05.05.2020, 10:22:40 am »
Cześć:) Od kilku dni śledzę Wasze forum i jestem pod wrażeniem fachowego podejścia do opieki nad gaździnkami. Wiem, że pojawiało się wiele podobnych wpisów, jednak nie ukrywam, że liczę na indywidualne wsparcie w sprawie porad dotyczących zapewnienia lepszego bytu mojemu żółwikowi Franklinowi. Moją ukochaną gaździnkę mam od 20 lat, jednak źle pojęta miłość sprawiła, że żółwik, zaczął przejawiać cechy chorobowe. Na szczęście trafiliśmy do Przychodni, która specjalizuje się w leczeniu zwierząt egzotycznych a dalej do lekarki, która bardzo fachowo zajęła się Franklinkiem. Zgodnie z zaleceniem, mam zapewnić żółwikowi lepsze warunki mieszkaniowe, dlatego postanowiłam o zakupie większego szklanego, otwartego terrarium o wymiarach: 100 x 50 x 40. Posiadam również żarówkę grzewczą UVB 10.0 Reptisun 13 W, oraz żarówkę grzewczą Eco terra Intense Basking Spot 25 W. Będę wdzięczna za informację, czy wybranie otwartego szklanego terrarium będzie dobrym wyborem, czy lepiej wybrać takie z płyty? Proszę również o informację, czy posiadane żarówki są wystarczające. Dodatkowo chcę zakupić nowe lampki. Zastanawiam się nad zakupem 2 sztuk: TERRARIO REPTISUN LONG - LAMPA Z UCHWYTEM ZACISKOWYM. Ja i Franklin będziemy wdzięczni za Waszą pomoc.

Pozdrawiam :)
Sylwia

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #1 dnia: 05.05.2020, 14:13:02 pm »
Hej!

Otóż niestety szklane terrarium nie jest dobre dla żadnego żółwia.
W terra z płyty łatwiej o utrzymanie odpowiedniej temperatury. Oczywiście musi być odpowiedniej wielkości.
Szczerze ale to twoje terrarium będzie za małe dla żółwia. Myślę że co najmniej 150x60-70 cm i 50-60 wysokości to minimum.

Lampy są niewystarczające. Warto zainwestować w taki zestaw https://egzotic-room.com/produkt/egzotic_room-zestaw-montazowy-do-lamp-metahalogenowych-balast-staly/
Plus taką lampę do niego https://egzotic-room.com/produkt/lucky-reptile-hid-metahalogen-brightsun-desert-35w-mini-par-20/

Pytanie jaką masz temperaturę w pomieszczeniu w którym przebywa żółw?


Dla doświetlenia możesz zakupić jakąś taśmę LED albo zastosować świetlówkę liniową.

Offline Sisi_33

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Reputacja: 0
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #2 dnia: 06.05.2020, 08:23:01 am »
Cześć:)

dziękuję za poradę:) Odpowiadając na pytanie odnośnie temperatury, w mieszkaniu mam 27 stopni. Jeśli chodzi o oświetlenie, to byłabym bardziej skłonna kupić: Exo Terra Intense Basking Spot 50 W - Żarówka grzewcza +TERRARIO REPTISUN LONG - LAMPA Z UCHWYTEM ZACISKOWYM. Taśma LED jest bardzo fajnym pomysłem:) W takim razie wszystko wskazuje na to, że mój żółwik zamieszka jednak w terrarium z płyty, a nie ze szkła.

Offline Sisi_33

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Reputacja: 0
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #3 dnia: 06.05.2020, 10:51:21 am »
Będę wdzięczna za namiary na osobę/firmę, która zajmuje się robieniem terrariów z płyty na zamówienie, najlepiej z Wrocławia:)

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #4 dnia: 06.05.2020, 11:42:57 am »
Intense Basking Spot jest tylko żarówką grzewczą, musisz mieć jeszcze źródło promieniowania UVB a świetlówka kompaktowa UVB którą podałaś niżej (0.0 Reptisun 13 W) nie nadaje się dla żółwia. Dlatego Kamil podał link do metalohalogenu - to lampa 2w1, jednocześnie grzewcza i UVB, o dużej, odpowiedniej dla żółwia dawce promieniowania UVB.

Swoją drogą, jak wytrzymujesz przy 27 stopniach w mieszkaniu? Mi przy 23 jest już za gorąco.

Offline Sisi_33

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Reputacja: 0
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #5 dnia: 06.05.2020, 11:50:49 am »
No to pięknie... specjalnie poszłam do sklepu, który zajmuje się tylko gadami i polecili mi Reptisun 10.0 UVB z zapewnieniem, że to żarówka idealna dla żółwia. Niedobrze... Jeśli chodzi o temperaturę w mieszkaniu, to ja jestem zmarzluchem i tak jak moja gadzina lubię ciepło:)

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #6 dnia: 06.05.2020, 13:30:47 pm »
Przy takich temperaturach polecam raczej lampę 35W taką https://egzotic-room.com/produkt/lucky-reptile-hid-metahalogen-brightsun-desert-35w-mini-par-20/

Wiem cena odstrasza. Ale pamiętaj że lampę zmienisz raz na 1,5 roku. A jeśli latem żółw będzie cała dobę na wybiegu to rzadziej wymienisz lampę. Wszystkie lampy o których piszesz mogą służyć jako dodatkowe źródło światła lub ogrzewania.
Lampa MH jednocześnie wydziela promieniowanie UVB, dużą ilość ciepła i światło.

Offline Sisi_33

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Reputacja: 0
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #7 dnia: 06.05.2020, 14:29:40 pm »
Kamil56,

bardzo dziękuję za informacje. Fakt, cena nie jest mała, jednak nie będę oszczędzać na moim pupilu. Szkoda tylko, że nie skonsultowałam  tej kwestii przed zakupem sprzętu, który tak naprawdę, średnio mi się sprawdzi.

Offline Sisi_33

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Reputacja: 0
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #8 dnia: 06.05.2020, 20:30:07 pm »
Mam jeszcze pytanie odnośnie metahalogenu, czy mogę do niego dokupić TERRARIO REPTISUN LONG - LAMPA Z UCHWYTEM ZACISKOWYM? Będę też wdzięczna za namiary na kogoś, kto robi terraria z płyty:)

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #9 dnia: 07.05.2020, 00:19:21 am »
Pamiętaj że do metahalogenu potrzebny jest starter. Bez niego nawet nie podłączaj lampy bo może nawet wybuchnąć.
Po włączeniu MH powinien świecić min 8 godzin bez przerwy.
Do lamp MH nie można stosować żadnych ściemniaczy-regulatorów mocy. Lampa zepsuje się przy ich zastosowaniu.
Pamiętaj że starter musi mieć taką samą moc co lampa.

Tak więc by zastosować tą lampkę o której piszesz musiała byś wyciąć  ten regulator i kabel podłączyć do startera.

Terraria we wrocku to może https://terraria.mamfirme.pl/cennik.html

Offline Sisi_33

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Reputacja: 0
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #10 dnia: 08.05.2020, 15:19:15 pm »
Cześć:) bardzo dziękuję za poradę. Nie miałam pojęcia, że ten matahalogen jest tak wymagający. Trochę się przeraziłam informacją, że może wybuchnąć :o

Dziękuję za namiar na firmę robiącą terraria. Nie za bardzo orientuję się w cenach terrarium. Czy wg. Waszej wiedzy kwota 700 zł za samo otwarte terrarium z płyty o wymiarach 110x50x50, to normalna kwota? Jeśli tyle to kosztuje to ok, ale wolałabym nie przepłacać:)

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #11 dnia: 08.05.2020, 18:07:18 pm »
Szczerze to nie wiem czy 700 zł to mało za takie terrarium czy dużo.
Chociaż jak by się zastanowić to jednak sporo. Ja robiąc samemu terrarium wydałem 1/3 tego. Terra maiło wymiary 120x60x60.
I w sumie terra 100x 50 to trochę małe jest. Moim zdaniem minimum to te 120x60.
Mianowicie terra robiłem z gotowych półek meblowych zakupionych w Castoramie. 

Offline Sisi_33

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Reputacja: 0
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #12 dnia: 09.05.2020, 13:23:46 pm »
Kamil56, dziękuję za wiadomość. Rozesłałam zapytanie do kilku firm zajmujących się terrariami oraz do stolarzy i zobaczę jak kształtują się ceny. Niestety, ale wielkość, na jaką mogę sobie pozwolić to mas 115x55x50, większe się nie zmieści. Pozostaje jeszcze ustalić, czy terrarium powinno być otwarte czy zamknięte. Obecnie mam otwarte terrarium i zdaje się, że takie ma być.

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #13 dnia: 09.05.2020, 15:51:08 pm »
Przepraszam że dopytuję ale nie zmieści się bo?
Taki wymiar szafki?
Poniżej mój temat z budowy terrarium https://forum.zolw.info/terrarium-i-wybieg/ksztalt-terrarim-dla-lamparta/15/

Offline Sisi_33

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Reputacja: 0
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #14 dnia: 09.05.2020, 15:56:35 pm »
Tak, ograniczeniem są meble, na którym ma się znaleźć terrarium. Dziękuję za link. Zapoznam się z jego treścią:)