Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 25.04.2024, 21:01:50 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Proszę o pomoc. Budowanie terrarium z płyt OSB i jego wyposażenie.  (Przeczytany 3935 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kuba2001m

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
  • Mój żółw ma na imię Franek
Dzień dobry. Posiadam żółwia stepowego o imieniu Franklin. Chciałbym zrobić mu terrarium z płyt OSB. Zdecydowałem się na 18mm, gdyż takie akurat mam na składzie :) Wymiary jakie będzie mieć to terrarium to 140cm długości i ok. 55cm szerokości. Niestety nie może być szersze, bo będzie stało na komodzie. Nie wiem jaka powinna być wysokość tego terrarium, ale co do tego nie ma ograniczeń.

Z tego co wyczytałem na tym forum, jako podłoże najlepsza będzie zwykła ziemia z gliną wiążącą. Jeśli chodzi o oświetlenie potrzebne będą dwie żarówki, UVB oraz grzewcza. Tutaj zwracam się do Was z prośbą o zasugerowanie optymalnej mocy tych żarówek oraz ich widma w stosunku do wielkości terrarium. Chciałbym także zapytać, jaka powinna być wilgotność oraz temperatura w takim terrarium? Czy powinno być ono odkryte (bez "dachu")? Czy taki pokarm w okresie zimy będzie dla Franklina dobry? http://www.herbalpets.pl/index.php/produkty/produkty-dla-owi-i-jaszczurek

Przepraszam, że tyle pytań na raz ale chcę mojemu żółwiowi urządzić jak najlepiej.


Offline magdag

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 288
  • Reputacja: 10
Odp: Proszę o pomoc. Budowanie terrarium z płyt OSB i jego wyposażenie.
« Odpowiedź #1 dnia: 06.11.2016, 18:28:03 pm »
Przejdź sobie do zakładki po lewej- strona główna-->hodowla-->terrarium i wybieg. Tam powinieneś znaleźć wszystko co Cię interesuje odnośnie terra i oświetlenia. Co do suszu to nie podają składu więc ciężko powiedzieć. Nie zimujesz go?

Offline kuba2001m

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
  • Mój żółw ma na imię Franek
Odp: Proszę o pomoc. Budowanie terrarium z płyt OSB i jego wyposażenie.
« Odpowiedź #2 dnia: 07.11.2016, 14:15:05 pm »
Nie, raczej nie. Nie umiem tego robić. Najpierw chciałbym się zająć bardziej poważnie moim żółwiem i sprawić mu godne warunki mieszkania, oraz zacząć go zdrowo odżywiać. Zrobię mu terrarium i zacznę karmić zieleninką.

Offline Skie

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 0
Odp: Proszę o pomoc. Budowanie terrarium z płyt OSB i jego wyposażenie.
« Odpowiedź #3 dnia: 17.12.2016, 17:54:23 pm »
Na tak długie terra raczej polecam 2 punkty grzewcze - ja w 120cm miałem najpierw jeden, ale w końcach robiło się za chłodno i dostawiłem drugi słabszy. Konkretnie na środku wisi grzewcza 50w, a z jednego boku jeszcze 35w i jest ok. Ta 35w jest neodymowa, a ta główna jest wspomagana wiszącą obok UVB.
Podłoże to ziemia uniwersalna (taka najtańsza) z gliną wiążącą, kamienie i na wierzchu siano. Jakieś 10cm tego jest i Dino sobie czasem radośnie kopie. Doniczka jako kryjówka.
Acha nie mam basenu/miski bo się robi straszne błoto (no i rozlewa, co grozi roztoczami/pleśnią) tylko żółwia regularnie kąpię.
Mój nie zimuje, bo lato skończył z galopującą owsicą i zanim wyzdrowiał, był koniec listopada.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Proszę o pomoc. Budowanie terrarium z płyt OSB i jego wyposażenie.
« Odpowiedź #4 dnia: 17.12.2016, 21:48:51 pm »
Acha nie mam basenu/miski bo się robi straszne błoto (no i rozlewa, co grozi roztoczami/pleśnią) tylko żółwia regularnie kąpię.

Grozi tylko jak masz słabą wentylację, u mnie zawsze jest błoto i pleśni ani jednej niteczki, roztoczy nigdy nie było, raz mi tylko jakiś grzybek z kapeluszem wyrósł bo pewnie zarodniki były w ziemi. Żółw powinien mieć dostęp do wody.
Skie, jakie masz temperatury w najchłodniejszym i najcieplejszym punkcie terra?

Offline Skie

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 0
Odp: Proszę o pomoc. Budowanie terrarium z płyt OSB i jego wyposażenie.
« Odpowiedź #5 dnia: 18.12.2016, 11:51:26 am »
35 w hotspocie i 24-26 po kątach. W nocy rzecz jasna mniej (ok 20).