Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 11:15:41 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Pytanie: Przeszklenie ścianki terrarium szufladowego [stepowy]  (Przeczytany 5002 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline zelazik

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 0
Cześć, buduję nowe terrarium podłogowe i chciałbym jedną ze ścianek od strony pokoju zrobić częściowo przeszkloną w górnej części. Widzę podobne rozwiązanie w wielu projektach. Chciałbym jednak, aby z poziomu podłoża/żółwia część drewniana (poniżej szyby) była na tyle wysoka, aby nie próbował godzinami wychodzić przez szkło:) Zółw ma ok. 7-8 cm wysokości skorupy (długość 16 cm). Ile Waszym zdaniem powinno zostać ścianki od podłoża do dolnej krawędzi szyby?

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Pytanie: Przeszklenie ścianki terrarium szufladowego [stepowy]
« Odpowiedź #1 dnia: 19.12.2018, 22:02:21 pm »
Jeśli nie będzie miał na co się wspinać to minimum 2x więcej od długości pancerza.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Pytanie: Przeszklenie ścianki terrarium szufladowego [stepowy]
« Odpowiedź #2 dnia: 20.12.2018, 01:08:12 am »
Jeśli chodzi o nieprzeszkloną część ścianki, to długość pancerza wystarczy ;) a cała ścianka faktycznie 2x długość pancerza.

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Pytanie: Przeszklenie ścianki terrarium szufladowego [stepowy]
« Odpowiedź #3 dnia: 20.12.2018, 11:26:55 am »
Ja dał bym co najmniej 2 długości nieprzezroczystej ścianki. Dorota jak żółw stanie na nogach i wyciągnie głowę to jest praktycznie połowa długości pancerza. Ja zrobiłem w terrarium początkowo jak piszesz. Okazało się że żółw zaczął wyglądać przez szybę. Musiałem okleić ją okleiną na 2x długość pancerza by nic nie widział. Ale mimo tego c\chyba zapamiętał widok bo dalej próbuje czasem wyjść.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Pytanie: Przeszklenie ścianki terrarium szufladowego [stepowy]
« Odpowiedź #4 dnia: 20.12.2018, 21:24:51 pm »
Tylko że wtedy bez sensu jest robienie jakiegokolwiek przeszklenia, chyba że żółwik jest mały i 2x pancerz to np. 15 cm - no to wtedy tak, ale przy 20 cm żółwiu przeszklenie na wysokości 40 cm mija się z celem.
W sumie to w praktyce nie wiem jak to jest, bo moje tłukły w szybę tylko rano na głodzie, potem miały w nosie że za szybą jest świat :D

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Pytanie: Przeszklenie ścianki terrarium szufladowego [stepowy]
« Odpowiedź #5 dnia: 21.12.2018, 19:29:03 pm »
Mam problem z fotosikiem ale jak tylko go rozwiążę to wstawię jak to wygląda w moim terrarium które już niedługo zostanie zmienione.

Offline zelazik

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 0
Odp: Pytanie: Przeszklenie ścianki terrarium szufladowego [stepowy]
« Odpowiedź #6 dnia: 02.01.2019, 13:28:12 pm »
Bardzo dziękuję za Wasze opinie i dokładne opisy doświadczeń. Na tle planowanej wysokości ścianek okazuję się, że przeszklenie nie ma sensu - bo dotyczyłoby jednej ścianki i miało tylko kilka cm:)