Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 20:49:23 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Rośliny do terrarium  (Przeczytany 4713 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Pawelek

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 65
  • Reputacja: 0
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
Rośliny do terrarium
« dnia: 24.11.2018, 23:41:55 pm »
Witam.
Mam kilka pytań co do roślinek które chciałbym posadzić w terrarium. Lokatorem terrarium będzie żółw lamparci. Czy te rośliny nadają się do posadzenia ??
Rośliny : Mech (z lasu), Szlumbergera , aloes (zastanawiałem się też czy nie mógłby go jeść, ale przeczytałem że niektóre gatunki się nie nadają).
Załączam zdjęcia.
Proszę też o podanie innych roślin które mógłbym posadzić.  Wys. terrarium 60 cm.
Ostatnie pytanie. Czy rośliny będą rosły w terrarium zamkniętym ?? Czy po jakimś czasie padną ??
 

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Rośliny do terrarium
« Odpowiedź #1 dnia: 25.11.2018, 12:54:18 pm »
Nadają się wszystkie rośliny, które będą bezpieczne dla żółwia jeśli je zje. Szlumbergera i aloes do takich należą. "Mech" natomiast jest tak ogólnym określeniem na gromadę roślin, że nie wiadomo z czym mamy do czynienia. Raczej nie spotkałam się z problemami po zjedzeniu mchu, ale zagwarantować tego nie mogę. W Polsce występuje ok. 700 gatunków, niektóre chronione, więc zbieranie mchu z lasu chociażby dlatego nie jest właściwe.

Offline Pawelek

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 65
  • Reputacja: 0
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
Odp: Rośliny do terrarium
« Odpowiedź #2 dnia: 25.11.2018, 13:14:57 pm »
A aloes mam obrać ze skórki i dać żółwiowi tylko miąższ ?? Co jaki czas mogę go dodać do diety i w jakiej ilości ??

Offline F_lipa11

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 5
Odp: Rośliny do terrarium
« Odpowiedź #3 dnia: 25.11.2018, 19:41:11 pm »
ja z aloesu obcinam tylko kolce, nigdy nie zauważyłem problemów. Według TTT należy karmić nim żółwie z umiarem, może kilka razy w tygodnie, ale nie w dużych ilościach, kilka listków wymieszanych z innymi roślinami i koniecznie trawami, u lampartów trawy powinny stanowić 60-70% diety
Z mchów najbezpieczniejszy jest mech torfowiec. TTT uznaje go za bezpieczny do jedzenia, jednak z umiarem. nie powinien stanowić głównego elementu diety, natomiast bez problemu może rosnąć w terrarium. Wielu hodowców używa go do zwiększenia wilgotności, ponieważ świetnie ją utrzymuje. Mech torfowiec legalnie można kupić na giełdzie terrarystycznej.

Offline Pawelek

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 65
  • Reputacja: 0
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
Odp: Rośliny do terrarium
« Odpowiedź #4 dnia: 25.11.2018, 20:53:30 pm »
Ostatnio pracowałem nad przekonaniem skorupki do traw i tylko 2 dniowa głodówka ją przekonała. Grunt że chociaż to zadziałało, teraz je jej dużo.  Na zimę trawę zamienić na siano ?? Zauważyłem też pąki na Szlumbergerze, żółw będzie mógł jeść jej kwiaty ??

Offline F_lipa11

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 5
Odp: Rośliny do terrarium
« Odpowiedź #5 dnia: 26.11.2018, 18:19:38 pm »
tak, zimą siano, ale lekko rozdrobnione+suszone liście
jeżeli chodzi o kwiaty to nie jestem pewien, moje skorupy kiedyś jadły ;)