Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 22:26:23 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Terrarium 150x100 cm dla Żółwia Lamparciego  (Przeczytany 8142 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline SAGI

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: 0
Terrarium 150x100 cm dla Żółwia Lamparciego
« dnia: 10.03.2019, 15:00:40 pm »
Terrarium dla żółwia lamparciego będzie wykonane w płyty meblowej. Wymiary terrarium będą następujące: szerokość 150 cm x głębokość 100 cm x wysokość 65 cm. Tutaj zmienić za bardzo nic nie mogę poza wysokością.

1. Załączam zdjęcie projektu i proszę Was o sugestie i porady - czy może coś należałoby zmienić na tym wstępnym etapie?

2. Mam też prośbę o doradzenie mi w kwestii oświetlenia - jakiej mocy metahalogen najlepiej zamontować i co poza tym jeszcze dołożyć? Poproszę o linki.

3. Mam też pytanie czy mieliście kontakt z gotowym podłożem do terra marki Habistat ? Jeżeli tak to jakie macie zdanie o tym podłożu? Co ewentualnie polecacie i w jakich proporcjach na podłoże dla Lamparta?

4. Kolejna kwestia - jak zabezpieczyć dno terra z płyty meblowej - jakąś folią wyłożyć?

Za wszelkie porady i sugestie z góry dziękuję.

Offline SAGI

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: 0
Odp: Terrarium 150x100 cm dla Żółwia Lamparciego
« Odpowiedź #1 dnia: 10.03.2019, 15:01:26 pm »
Jeszcze zdjęcie mieszkańca

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: Terrarium 150x100 cm dla Żółwia Lamparciego
« Odpowiedź #2 dnia: 11.03.2019, 13:11:56 pm »
1. Co do rysunku to masz źle poprowadzona wentylację oraz jest zbyt mała na takiej powierzchni, kratka wentylacyjna powinna być po przeciwleglych stronach więc jak chcesz mieć od gory (na końcu) to proponuję dać dwie 50cm lub jedną metrowa. Druga dołożyć pod szyba też o takiej samej długości, wtedy boczna jest zbędna chyba że chcesz to wentylacji nigdy za wiele.
Rozumiem że szyba przednia będzie wyjmowana.

2. Jak chcesz metahalogen to balast/ststecznik kup regulowany 35/50/70w wtedy w zależności od potrzeb będziesz stosował zamiennie żarówki, jeśli kupisz dedykowany to wtedy ile żarówek (wat) tyle musisz mieć zasilaczy, ja stosuje zamiennie 35/50w wysokość lampy od żółwia to około 35 cm, u ciebie przy takiej wysokości narazie kupiłbym 50w i sprawdził parametry. Ze względu na wielkość terarium musisz zastosować dodatkowe oświetlenie np. Led tak aby było odpowiednio doświetlone.

3. Nie miałem doświadczenia z tym podłożem u mnie stosuje repti bark, ziemie z glina oraz kamienie. Ja skończy mi się repti to dam tylko ziemię z glina plus kamienie. Proporcje gliny do ziemi to 1 do 10 jak dobrze pamietam. Ziemia najlepiej jakas najtańsza aby miała mało nawozu, ostatnio kupiłem w markecie ziemi pod trawnik 50l za 12 zł, nawozu jest znikoma ilość.

4. Może być folia w płynie taka jak do łazienek, niektórzy dają sama gruba folie, ja zabezpieczylem rogi/łączenia i dno folia w płynie plus dokupilem gumoleum. Bardzo dobrze się spisuje przy wymianie i dezynfekcji podłoża.

5. Ładny lamparcik kupiles takiego dużego? Czy już odchowany przez Ciebie? Z ciekawości ile ma lat?
« Ostatnia zmiana: 11.03.2019, 13:14:26 pm wysłana przez heres »
:)

Offline SAGI

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: 0
Odp: Terrarium 150x100 cm dla Żółwia Lamparciego
« Odpowiedź #3 dnia: 11.03.2019, 16:49:08 pm »
AD1. Wentylację na górze zostawię, a dołożę na lewym boku na górze w takim razie i każda z tych trzech po 50 cm będzie miała - myślę że wtedy będzie dobrze? Planowałem dać przednią szybę na stałe, bo górę całą będzie można zdjąć w razie potrzeby na jakieś większe porządki, a doraźnie na podanie pokarmu, czy wymianę wody przez klapę. Bo cała góra będzie tylko na kołki założona bez klejenia na stałe. Chyba, że coś innego miałeś na myśli pisząc, że powinna być wyjmowana?

AD2. Myślałem nawet dać 70W - tak mi przynajmniej wyszło z tabeli na stronie:
http://www.terrasklep.pl/zarowki-metahalogenowe-uvb/271-zarowka-metahalogen-hqi-bright-sun-flood-desert-70w-lucky-reptile.html
gdzie 70W niby do terra wysokości 50-60 cm. Drugi metahalogen na jaki patrzyłem to:
https://egzotic-room.com/product/reptech-hid-metahalogen-balast-staly-bonus-miernik/
I teraz pytanie - który według Was jest lepszy, czy może nie ma znaczenia - REPTECH czy LUCKY REPTILE ? Kolejne pytanie jeżeli chodzi o to źródło to w jakiej odległości od ścian zamontować oprawkę ? Zakładając, że głębokość terra to 1 m to dać na środku czyli na 50 cm czy głębiej czyli bliżej tylnej ścianki, czy bliżej przedniej szyby? a zakładając, że z prawej strony terra będę instalował metahalogen to ile od tej prawej ścianki zamontować oprawkę ?
Na pozostałej części terra coś takiego może być: https://allegro.pl/oferta/lampa-led-120-cm-do-garazu-swietlowka-panel-120cm-7850414103 ???? Jeżeli tak to jaką barwę światła wybrać o ile to ma jakieś znaczenie ? Jeżeli masz coś innego na myśli - podrzuć jakiś link.

AD3. Jak Ci się sprawdza ten repti bark? Może na jakiejś części też dam, żeby miał zróżnicowane. A większość ziemia+glina+piach i trochę kamieni.

AD5. W czerwcu będzie 3 lata jak go mam. Podobno miał 2 lata jak go kupiłem, więc jeżeli to prawda to około 5 lat ma. Do tej pory trzymałem go w terra szklanym, a latem na wybiegu zewnętrznym. Teraz pora na nowe terrarium, które chcę mu jak najlepiej urządzić.

Offline SAGI

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: 0
Odp: Terrarium 150x100 cm dla Żółwia Lamparciego
« Odpowiedź #4 dnia: 11.03.2019, 17:46:31 pm »

Offline SAGI

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: 0
Odp: Terrarium 150x100 cm dla Żółwia Lamparciego
« Odpowiedź #5 dnia: 11.03.2019, 19:13:01 pm »

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: Terrarium 150x100 cm dla Żółwia Lamparciego
« Odpowiedź #6 dnia: 11.03.2019, 21:23:09 pm »
Co do metahalogenow to mam doświadczenie z Lucky reptile i reptech polecam te drugie dają więcej promieniowania, a Lucky rep. Odmienił mi posłuszeństwa po misiacu użytkowania.

1. Aby wentylacja działała to musi być po przeciwleglej stronie jeda na dole druga n a gorze, zasysa powietrze dolem a cieple jsko lżejsze wychodzi gora inaczej będzie zaduch. 50cm na jednej stronie to moim zdaniem malo jak 150x100. Możesz spróbować zawsze dziurę mozna wyciąć druga.

2. Nie zapomnij że trzeba liczyć odległość żarówki do skorupy, dodaj długość żarówki 10 cm, oprawka 4-5, grubość podłoża, wysokość żółwia. Zacznij od 50 moim zdaniem będzie coraz cieplej w pomieszczeniach. Umiejscowienie wyspy to już sprawa aranżacji ja mam blisko wodopoju żeby woda parowala i wodopuj był obłożony kamieniami (mniej brudu w wodzie).
Moim zdaniem odległość lamp od sciany 20-30 cm więcej nie trzeba, kupuj par 30 strumień swiatla jest dosyć skupiony.

Repti bark wmiare ok ale tak jak mówię szkoda kasy.
 
5. Tak obstawialem 5-6, a papiery masz? Data powinna być. Jak na szklane terarium to wygląda ładnie, a co wcina najlepiej. Ja w zimę parę eksperymentow miałem nagietek, chaber, blawatek nie ida chyba zbyt intensywny zapach jeszcze został mi hibiskus i malwa ale trochę odczekam.
:)

Offline SAGI

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: 0
Odp: Terrarium 150x100 cm dla Żółwia Lamparciego
« Odpowiedź #7 dnia: 11.03.2019, 22:31:21 pm »
Papiery mam, ale tylko datę kiedy przyjechał do Polski, bo on z Kenii, więc ile miał wtedy nie wiadomo.
Najlepiej lubi mlecz, babkę, kończynę. Zimą suszone takie gotowe mieszanki, czasami jakąś rukolę, rzymską, rukolę.

Wracając to tych kratek, skoro 50 cm za mało to jakie zamówić?

Napisałeś: "kupuj par 30 strumień swiatla jest dosyć skupiony. " nie bardzo rozumiem co miałeś na myśli?

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: Terrarium 150x100 cm dla Żółwia Lamparciego
« Odpowiedź #8 dnia: 12.03.2019, 10:54:03 am »
Ja bym dał dwie po 50 cm pod szyba i dwie na górnej pokrywie na samym końcu, na forum w terrarium.pl są rysunki jak prawidłowo umieścić otwory wentylacyjne i wymusić ruch powietrza, rzuć okiem jak nie wiesz w którym miejscu wyciąć otwory.

Par 30 lampy jest to tak zwane widmo fotosyntetyczne czynne są różne wartości najlepiej kup 30 jest ogólnie dostępna.
:)

Offline SAGI

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: 0
Odp: Terrarium 150x100 cm dla Żółwia Lamparciego
« Odpowiedź #9 dnia: 12.03.2019, 11:14:24 am »
Podasz linki do jednej i drugiej kwestii o której napisałeś w poście wyżej?
Z góry dziękuję.

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: Terrarium 150x100 cm dla Żółwia Lamparciego
« Odpowiedź #10 dnia: 12.03.2019, 13:53:32 pm »
Link do wentylacji, zjedz na dół tam masz dwa poprawne ustawienia.
http://www.gekonlamparci.terrarium.pl/budowa-terrarium.html
:)

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
:)

Offline SAGI

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: 0
Odp: Terrarium 150x100 cm dla Żółwia Lamparciego
« Odpowiedź #12 dnia: 12.03.2019, 21:21:57 pm »
dzięki. A u Twojego jak z apetytem? Też masz lamparta?

Ten statecznik do metahalogenu to taki może być: https://allegro.pl/oferta/statecznik-uklad-zaplonowy-philips-35w-50w-70w-cdm-7814392001 ???

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: Terrarium 150x100 cm dla Żółwia Lamparciego
« Odpowiedź #13 dnia: 13.03.2019, 09:47:43 am »
Tak bardzo dobry, sam mam taki.

U mnie z lampartem trwa walka jeśli chodzi o jedzenia samego suszu, muszę go mieszac z rzymska, rucola, roszponka. To samo dotyczy się kwiatów hibiskus, malwa, chaber i nagietek też nie jest zainteresowany chyba że go zmieszam.
:)

Offline SAGI

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: 0
Odp: Terrarium 150x100 cm dla Żółwia Lamparciego
« Odpowiedź #14 dnia: 13.03.2019, 10:19:40 am »
Wrzuć jakieś zdjęcie swojego żółwia i terra. Zastanawiam się też czy dać jakieś żywe roślinki, jakieś skuleny na przykład. Fajnie by to mogło wyglądać.