Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 16:21:12 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zabezpieczenie terrarium przed kotem?  (Przeczytany 3009 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline tian_shan

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 33
  • Reputacja: 0
Zabezpieczenie terrarium przed kotem?
« dnia: 17.11.2016, 19:07:19 pm »
Do osób mających podobne doświadczenia. Mam około 25-letnią stepówkę, która żyje w otwartym terrarium zrobionym z położonego na plecach regału z IKEA (kiedyś wrzucałam tu zdjęcia). Od dawna marzę o przygarnięciu schroniskowego kota. Jakie macie doświadczenia z przebywania w jednym mieszkaniu kota i żółwia? Kotka mojej mamy (żółw przebywa u mojej mamy, kiedy wyjeżdżam) się nim nie interesuje, a nawet trochę brzydzi. Żółw zawsze jest w zamkniętym terrarium zrobionym w ogromnej klatce dla królików, do tego drzwi do pokoju zamykane są na noc, tak aby kot nie miał do tego pokoju dostępu.
I teraz warunki u mnie - o wiele mniejsze mieszkania, otwarta przestrzeń, więc kot i żółw miałyby styczność cały czas.
Od zapewnianie całkowitego bezpieczeństwa żółwiowi zależy decyzja o przygarnięciu kota. Terrarium muszę zabezpieczyć od góry, tak aby kot, nawet jeśli wskoczy na nie, nie miał możliwości dostania się do środka i ewentualnego zaczepiania bądź zabawy żółwicą. Chcę też być pewna, że jest bezpiecznie gdy nie będzie mnie w domu tzn. mocne zapięcia itd. Czy i jak zabezpieczaliście wasze terraria? Proszę o porady.

Offline Hans Kloss

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 232
  • Reputacja: 9
Odp: Zabezpieczenie terrarium przed kotem?
« Odpowiedź #1 dnia: 20.11.2016, 18:35:05 pm »
Jedyna sprawa, z jaką mój kot chodzi czasami do żółwiowego wybiegu to taka, aby się w nim wyknocić. W terrarium dochodziłaby mu dodatkowa pokusa aby się wygrzać na wyspie ciepła ale to wszystko czego mógłbym się spodziewać. Dorosłe żółwie są mu całkowicie obojętne, jakieś obawy mógłbym mieć ewentualnie co do kilkuletniego maleństwa ale ponad półkilowy żółw jest przy moim kocie całkowicie bezpieczny. A zaznaczam że nie jest to kanapowy pieszczoch ale polujący dachowiec, bardzo terytorialny i agresywny także wobec przedstawicieli swojego gatunku, o ptakach i gryzoniach nie wspominając.
Jeżeli twój kot byłby 24 godziny na dobę uwieziony w mieszkaniu (nie polecam takiego traktowania kotów które znają smak wolności) to mogłabyś się ewentualnie obawiać ze będzie zaczepiał żółwia z nudów, ale i tak w możliwość zrobienia gadowi krzywdy nie wierzę.
« Ostatnia zmiana: 20.11.2016, 18:41:58 pm wysłana przez Hans Kloss »

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Zabezpieczenie terrarium przed kotem?
« Odpowiedź #2 dnia: 20.11.2016, 21:28:30 pm »
Moja kotka nigdy żółwi nie ruszała, chodzące kamienie chyba nie są dla niej dość interesujące. Raz wlazła do terrarium (przy czym miałam terrarium typu zamkniętego, po prostu zostawiłam uchylone drzwiczki a żółwi w środku nie było), wysypała z niego łapami nieco ziemi i stwierdziła, że nic ciekawego tam nie znajdzie.

Off top. Kloss, nie przesadzaj mówiąc o "uwięzieniu" kota w mieszkaniu, bo to trochę za mocne określenie. Moja jest niewychodząca, boi się świata zewnętrznego i samo wyjście na balkon jest dla niej w zupełności wystarczające. Co kot to charakter, a te niewychodzące nieco dłużej żyją ;)