Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 18.04.2024, 22:23:51 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Włókno kokosowe w terrarium  (Przeczytany 11007 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline anna-daria

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 390
  • Reputacja: 10
  • Geochelone pardalis
Włókno kokosowe w terrarium
« dnia: 07.02.2010, 18:25:28 pm »
Od czasu przeprowadzki bardzo spadła mi wilgotność w terrarium. Nie mam teraz możliwości wykopania darni, więc jako podłoże mam kostkę bukową i korę. Nie mogę znaleźć też nienawożonej ziemii więc żeby tą wilgotność nieco podnieść wrzuciłam garstkę zwykłej ziemi z ogrodniczego, ale nie za dużo bo boję się o to że w niej za dużo chemii. Spryskuję podłoże, nawet podlewam, ale i tak wilgotność mi potrafi spaść do 20-30 %. Oprócz tego mam dużo dużo siana w terrarium, ale moja lamparcica uwielbia się w nim zakopywać i nie mam serca jej go zabierać. Miałam kiedyś dla niej kryjówkę, ale omijała ją szerokim łukiem, więc zrezygnowałam i zostawiłam tylko dużą kupkę siana. Przeczytałam że dobrym rozwiązaniem może być dodanie włókna kokosowego, bo on utrzymuje dłużej wilgotność. No i tutaj zaczął się mój problem - kupiłam włókno kokosowe, ale znalazłam tylko takie w formie sprasowanej maty, ok 20x20 cm i ok 1cm grubości. Czy takie "coś" wkłada się do terrarium w całości czy powinnam to jakoś pociąć i rozsypać? I czy położyć to na części terrarium samodzielnie czy może z czymś zmieszać?
Stefanka

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Włókno kokosowe w terrarium
« Odpowiedź #1 dnia: 07.02.2010, 19:59:37 pm »
To wilgotność dramatyczna..:(
Nie wiem co kupiłaś? Mata kokosowa? To chyba bardziej się nadaje na rozłożenie jako "podściółka" i izolacja. Jedynie co mi na myśl przychodzi to położyć w terra tą matę i nalać na nią wodę.
Ja używam tzw. torfu kokosowego - wykonanego ze sprasowanych włókien kokosa. To jest taka "kostka", która się namacza, robi sie z tego z 6 litrów podłoża. Mieszam to nastepnie z ziemią terrarystyczną JBL Terra Basis. I trzyma wilgoć jak należy.
Ten mój kokos to cos takiego:
http://www.zoologiczny.sklep.pl/Tropical_Bioterra_Kokosowe_Podloze_650g__27_90___449
Tylko nie kupuję Tropicala bo śmierdzi, tylko JBL albo Terra Zoo.
Siano wywal - trudno, że lubi, ale siano "wciąga" wodę i jeszcze masz mniejszą wilgotność. Daj jej za to suche liście, moze dostaniesz w zoologiku np. liście brzozy dla gryzoni. 
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Włókno kokosowe w terrarium
« Odpowiedź #2 dnia: 07.02.2010, 20:29:02 pm »
A ja się zastanawiam, czy Twój higrometr dobrze działa?! 20-30 % to bardzo niewiele.... Ja u siebie w domu mam ok. 50 %. Może warto byłoby kupić jeszcze jakiś, żeby dla pewności obydwa porównać, bo urządzenie jak wiadomo może niekiedy zawodzić.

kupiłam włókno kokosowe, ale znalazłam tylko takie w formie sprasowanej maty, ok 20x20 cm i ok 1cm grubości. Czy takie "coś" wkłada się do terrarium w całości czy powinnam to jakoś pociąć i rozsypać? I czy położyć to na części terrarium samodzielnie czy może z czymś zmieszać?

A na opakowaniu nic nie jest napisane, jak się z tym należy obchodzić? Jeśli nie, to poszukaj gdzieś w internecie, nawet i na stronie producenta. Ja maty kokosowej nie widziałem, ale znam sprasowane kostki kokosowe, które namacza się w wodzie, żeby po kilkunastu minutach otrzymać gotowy substrat.
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline anna-daria

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 390
  • Reputacja: 10
  • Geochelone pardalis
Odp: Włókno kokosowe w terrarium
« Odpowiedź #3 dnia: 07.02.2010, 21:48:42 pm »
higrometr działa na pewno, bo w tej części gdzie jest chłodniej i gdzie jest sianko (tam ona zazwyczaj śpi) pokazuje ok 40-50. taka niska wilgotność jest w tej części pod lampkami. Na opakowaniu nic nie było napisane, bo to było tylko w folii bez żadnych nadruków, jedynie cena. Oderwałam kawałek i namoczyłam w wodzie. Zobaczę czy to "coś" nasiąknie.
« Ostatnia zmiana: 07.02.2010, 21:54:21 pm wysłana przez anna-daria »
Stefanka

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Włókno kokosowe w terrarium
« Odpowiedź #4 dnia: 07.02.2010, 22:16:31 pm »
Oderwałam kawałek i namoczyłam w wodzie. Zobaczę czy to "coś" nasiąknie.

Właśnie miałem Ci to samo zaproponować.... Tylko teraz - po obejrzeniu tej maty - zastanawiam się, czy przypadkiem jej zastosowanie nie jest jeszcze inne. U mnie w sklepie są podobne, a używa się ich nie jako podłoże, tylko jako ścianę do terrarium, np, żeby zasłonić szybkę, coś ala foto tapeta tylko właśnie z włókna kokosowego - bardzo chętnie wspinają się po tym np. żabki.  
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline anna-daria

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 390
  • Reputacja: 10
  • Geochelone pardalis
Odp: Włókno kokosowe w terrarium
« Odpowiedź #5 dnia: 07.02.2010, 22:48:17 pm »
Po namoczeniu i odczekaniu nic się nie zmieniło, nie nasiąkło ani nie powiększyło objętości, więc bardzo możliwe że to nawet nie jest podłoże ;) tak to jest w obcym kraju jak się nie zna zbyt dobrze języka. Zobaczyłam że coś z kokosem więc pomyślałam że to podłoże. Dzięki za podpowiedź, w takim razie nie kombinuję i nie daję tego do terrarium. Po wyłączeniu lampek i podlaniu podłoża wilgotność wzrosła do 45%. Najgorzej jest w dzień jak lampki są zapalone. Na szczęście żółwinia często korzysta z basenu, więc może jakoś tą niską wilgotność uzupełnia poprzez picie, bo z baseniku sporo wody ubywa i chyba zaczęła więcej sikać, bo zauważyłam że jak wchodzę do zamkniętego pokuju to czuję zapach "siuśków". Myślicie że to możliwe? Już zaczęłam podejrzewać że mi jakaś roślina śmierdzi, na razie cały pokój zastawiony doniczkami bo u mnie remont w domu i wszystkie rzeczy musiałam do jednego przenieść.
Stefanka

Offline rainok

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1388
  • Reputacja: 17
  • 2x Żółw stepowy
Odp: Włókno kokosowe w terrarium
« Odpowiedź #6 dnia: 07.02.2010, 23:30:11 pm »
A to dziwne .. Powinno nabrać objętości ;/

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Włókno kokosowe w terrarium
« Odpowiedź #7 dnia: 07.02.2010, 23:40:19 pm »
A to dziwne .. Powinno nabrać objętości ;/

Właśnie nie, bo - tak jak wspomniałem - to nie jest podłoże, tylko mata którą od wewnątrz można zasłonić szybę w terrarium.
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline rainok

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1388
  • Reputacja: 17
  • 2x Żółw stepowy
Odp: Włókno kokosowe w terrarium
« Odpowiedź #8 dnia: 07.02.2010, 23:45:05 pm »
Może ale słyszałem że to jest jako podłoże stosowane i to pęcznieje .. Ale mniejsza z tym :P

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Włókno kokosowe w terrarium
« Odpowiedź #9 dnia: 08.02.2010, 19:28:55 pm »
ja używam podłoża na bazie torfu i cocochips które wrzuca się do wody i z 1l robisię chyba 5 czy 6
Pozdrawiam Jakub

Offline rainok

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1388
  • Reputacja: 17
  • 2x Żółw stepowy
Odp: Włókno kokosowe w terrarium
« Odpowiedź #10 dnia: 08.02.2010, 20:00:01 pm »
No to  ja miałem na myśli to o czym mówi Jakub .

Offline Alicja

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: 9
  • żółw stepowy-Piękna
Odp: Włókno kokosowe w terrarium
« Odpowiedź #11 dnia: 09.02.2010, 19:06:31 pm »
Ja to kupiłam, bo takie mi dali do terrarium przed dezynfekcją.Chciałam pomieszać je z kostką bukową,część to, część to.Powiększyło objętość to włókno po namoczeniu-tak jak pisało w instrukcji.Ale jak jest bardziej nawilżone nie pachnie pięknie. Jednak zimę trzeba przetrwac narazie jakoś.
Nie zauważam żeby żółw je lubił.Woli kamienie i norkę z siankiem do spania.Jednakże w sklepie zoologicznym polecają i twierdzą ,że nie zaczopowuje.Ale czy Oni wiedzą??
Alicja

Offline Alicja

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: 9
  • żółw stepowy-Piękna
Odp: Włókno kokosowe w terrarium
« Odpowiedź #12 dnia: 13.02.2010, 06:09:11 am »
Pewno to wyrzucisz , no tak bywa. Trzeba zastosować coś innego , czyli szukać dalej. Albo nawilżacz.
Zobacz w sklepach internetowych jak wygląda ta bryła włókna.
Alicja