Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 09.12.2024, 05:30:05 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Terrarium dla żółwia egipskiego  (Przeczytany 11140 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Waty

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Terrarium dla żółwia egipskiego
« dnia: 03.09.2021, 11:26:27 am »
Dzień dobry,
Przymierzam się do zorganizowania terrarium dla planowanego gdzieś w przyszłym roku żółwia egipskiego. Początkowo chciałem terrarium szklane ale po zastanowieniu skłaniam się do terra typu skrzynia. Poniżej krótki opis jak zamierzam się do tego zabrać. Proszę o weryfikację założeń, uwagi i pomysły zmian.

1. Wymiary ok 2x1m
2. Na podłogę myślałem wykorzystać płytę OSB 22mm. Pod płytę jakieś 3-4 "legary" 7-10 cm aby nie leżała bezpośrednio na podłodze i aby można było np mopem wjechać pod spód.
3. Nie jestem pewien, czy na moje poddasze (bo terrarium miałoby stać u góry) da się wnieść płytę 2x1 (wąskie schody i niewiele przestrzeni do manewrowania). Jak nie to trzeba by ją pociąć na dwie części. I tu pytanie czy tak można. W przypadku konieczności łączenia dwóch części płyty osb miejsce łączenia też musiałbym jakoś uszczelnić - czy silikon akwarystyczny będzie ok?
4. Na ściany płyty sosnowe (dla lepszej estetyki niż gołe osb) grubości 28mm takie np jak te: https://wyrobyzdrewna.sklepna5.pl/towar/166/plyta-sosnowa-28mm-x-400mm-x-2000mm.html.
5. Nie wiem czym to skręcać - czy zwykłymi wkrętami czy użyć konfirmaty. Zdaje się, że te konfirmaty bardziej nadają się do płyt OSB. Miejsca styku podłoże/ścianki jeszcze posmarować klejem do drewna.
6. W narożnikach musiałbym dać jakieś kantówki no i nie wiem czy na długości taka konstrukcja nie wymagałaby jeszcze jakiegoś dodatkowego usztywnienia np w postaci poziomych łączników dłuższych boków.
7. Pomalować całość jakimś lakierem. Może jachtowym?
8. Dno terrarium myślałem wyłożyć linoleum i tak samo dać to linoleum na wysokość ok 15-20 cm na ścianki. Przykleić je na klej a szczeliny/miejsca łączenia linoleum uszczelnić silikonem akwarystycznym.
9. Generalnie terrarium ma być prawie pustynne ale raz, że podłoże i tak należy zwilżać co jakiś czas aby było lekko wilgotne a dwa zrobię strefę z darnią, którą będę musiał pewnie trochę podlewać. Czy zabezpieczenie w postaci linoleum będzie wystarczające?
10. Kwestie montażu oświetlenia zostawiam na później ale wstępnie albo byłoby to na jakichś dedykowanych "ramionach" do zawieszania lamp albo zawieszone na zwykłej drewnianej kantówce biegnącej nad terrarium a montowanej do jego boków. 1x metahalogen i jakaś podłużna lampa doświetlająca pozostałą część terrarium.

Będę wdzięczny za pomoc.

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 835
  • Reputacja: 656
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Terrarium dla żółwia egipskiego
« Odpowiedź #1 dnia: 05.09.2021, 00:51:06 am »
Witaj na forum  :)
Uprzedzam, że żółw egipski to bardzo trudny w utrzymaniu gatunek i jeśli wcześniej nie zajmowałeś się żółwiami to lepiej wybrać np greckiego lub stepowego.

1. Bardzo dobre wymiary.
2. Dobry pomysł.
3. Tak, możesz pociąć a następnie połączyć. Silikon akwarystyczny jest ok.
4. Mogą być.
5. Sorka, ale nie znam się na tym kompletnie  ;)
6. Podobnie jak punkt 5
7. Tak jak 5 i 6.
8. Dobry pomysł.
9. Linoleum powinno wystarczyć.
10. Lampy są ok.

Offline Waty

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Odp: Terrarium dla żółwia egipskiego
« Odpowiedź #2 dnia: 06.09.2021, 12:11:35 pm »
Cześć, dzięki za odzew. Czyli z grubsza wszystko wygląda ok?

Jeśli chodzi o gatunek to faktycznie spotkałem się tu i ówdzie z tą informacją, że jest trudny w utrzymaniu. Natomiast nie do końca rozumiem dlaczego. Patrząc na to opracowanie: https://www.terrarium.com.pl/testudo-kleinmanni-zolw-egipski/ to są tam konkretne warunki jakie trzeba zapewnić i zakładam, że skoro jestem w stanie dostarczyć mu dobrą dietę (większość chwastów jakie je mam w ogrodzie a nawet część roślin występujących w jego naturalnym środowisku), utrzymać odpowiednią temperaturę, wilgotność i mam możliwość zasymulowania mu zimy w ogrodzie (idąc za sugestią z artykułu) to wszystko powinno się udać.

Początkowo myślałem o greckim lub stepowym. Ale te wydają mi się znacznie trudniejsze w hodowli. Oczywiście przez konieczność ich zimowania i wszystkiego co się z tym wiąże.

Co jest najtrudniejsze w hodowli żółwia egipskiego?

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 835
  • Reputacja: 656
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Terrarium dla żółwia egipskiego
« Odpowiedź #3 dnia: 07.09.2021, 19:58:58 pm »
Trudności są przede wszystkim w braku wiedzy na temat tego żółwia w Internecie, trzeba mu idealnie odwzorować naturalny cykl, ponieważ w innym wypadku może pod upaść na zdrowiu. Nie są one odporne na nasz klimat i przy wahaniach pogodowych, których w tym roku nie brakowało będą chorowały.
Zimowanie wcale nie jest takie trudne jakie się wydaje. Moim zdaniem dużo łatwiejsze od naśladowania cyklu rocznego u żółwi egipskich. No i mnostwo jest informacji na ten temat czy tu na forum czy w internecie.

Offline Waty

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Odp: Terrarium dla żółwia egipskiego
« Odpowiedź #4 dnia: 10.09.2021, 08:45:05 am »
Hej. Jest też trochę materiałów w języku angielskim ale to opracowanie na terrarium jest wydaje mi się dosyć dobre.
Myślę, że warunki są tam opisane dosyć konkretnie i że przy zastosowaniu odpowiedniej lampy będę zimą w stanie symulować lato a latem zimę w ogrodzie. Być może noce symulowaną zimą żółw i tak będzie musiał spędzać w terrarium więc pojawi się konieczność codziennego przenoszenia go z wybiegu do terra i odwrotnie. Ale myślę, że to nie problem.

Jeśli chodzi o zimowanie to nawet jeśli wydaje się to trudniejsze niż jest w rzeczywistości to dochodzi jeszcze ten element, że przez 3-4 miesiące praktycznie nie ma zwierzaka. Raczej wolałbym go mieć na 100% i móc obserwować także zimą.

Co do tego, że jeśli wcześniej nie miałem żółwia to lepiej grecki lub stepowy - chcę zacząć od docelowego żółwia z tego powodu, że one żyją długo i jeśli zacznę (z powodzeniem) od innego to do docelowego już nie dociągnę ;) A oddawanie bez jakiejś poważnej konieczności nie wchodzi w grę.

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 835
  • Reputacja: 656
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Terrarium dla żółwia egipskiego
« Odpowiedź #5 dnia: 12.09.2021, 21:37:59 pm »
Ok, to Twoja decyzja. Trzymam kciuki aby chował się zdrowo!

Offline Lipton

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: 0
  • Nietuzinkowy Testudo horsfieldii Hodowla od 2012r.
Odp: Terrarium dla żółwia egipskiego
« Odpowiedź #6 dnia: 02.06.2022, 00:54:06 am »
2mx1m terrarium dla jednego Egipcjanina ?
Faktycznie brak wyobraźni co do wielkości żółwia i porównania z innymi gatunkami jak do greckiego i stepowego . Jeśli zaczniesz zabawę z tym gatunkiem naucz się opiekować gatunkiem sucholubnym ,dlatego odradzam Greckiego na pierwszym miejscu. Stepowy wytrzymuje wyższe temperatury niż egipski i wilgotność nawet niższą (o wiele niższą) egipski w naturze występuje w takich stronach ,że rankiem unosi się wilgotne powietrze a u stepowca nie. Egipski jest wrażliwym żółwiem co do temperatury a wilgotność nie powinna być niska (tak nie powinna być niska ) ,ale żółw nie może być mokry. Egipski najlepszy żółw , który może być popsuty przez hodowców . Znam jedną osobę z którą wymieniałem się e-maila mi , która zastosowała wyższą wilgotność u tego gatunku i nie zauważyła piramidowania. PODŁOŻE najlepsze to ostrygi z domieszką (czegoś) co sobie zostawię dla siebie. W PL ciężko kupić ostrygi (podłoże) to znalazłem coś lepszego i do tej pory stosuje zamiast piasku i gliny . Co najfajniejsze trzyma niższą wilgotność ,bo ziemia ,piasek ,glina nie bardzo sie nadaje .A wilgotność sterowana jest u mnie automatycznie teraz na pompie Trixie ,bo z generatorem mgły jest za dużo czyszczenia miałem taki zwykły zanurzeniowy ( najlepiej co TYD czyścić  lub używać wodę destylowaną ,dlatego nie kupiłem zewn generator mgły.)jeden generator mgły wylądował na gwarancji zew generator po tyg - miała być zimna mgiełka była ciepła i panel dotykowy działał a raz nie . Wcześniej z filtra akwariowego przerobiłem pompę podłączając do dyszy 2x , która wytwarza mgiełkę wraz ze sterownikiem działa super.

Wymiar dla dorosłego egipskiego żółwia to może być 1m lub 3 stopy ,poczytaj lub szukaj ludzi którzy posiadają duże hodowle zagraniczne i pytaj się czy coś zdradzą tajemnicy (osobiście poznałem wiele hodowców w taki sposób i poświęciłem wiele czasu pisząc z nimi ,aby hodować nowocześnie i prawidłowo ) o hodowli tego gatunku . Jedna właścicielka hodowli w Niemczech ,napisała najpierw cenę (i zaproponował swoją książkę do zakup w formie pdf) i dopiero miałaby czas na konwersację.  Ten gatunek jest ciężki ,tylko z piramidowaniem i temperaturą w danym miesiącu .   
Jeśli takie Terrarium będziesz miał - to jedna lampa nie wystarczy dla tego żółwia ( temp musi być jednakowa po całym terrarium - moja rada ). I nie kupuje się bardzo małych tych żółwi . Najlepiej 1.5-2 lata po wykluciu . Zapomnij o innym żółwiu trzymając razem lub trzymając inny gatunek blisko z tymi .(zwłaszcza stepowy)
Sam żółw i opis żółwia to kilka stron A4 a gdzie do opisania terrarium , wyposażenie, podłoże ,jak ustawiać sterowniki w danym miesiącu ,ile grzać terrarium a ile nie . Masa informacji a to trzeba wszystko wiedzieć.   
Małe zaskoczenie - w PL przyjęło się ,że stepowiec jest najłatwiejszym żółwiem ,ponieważ poradzi sobie w ogrodzie sam przez 7/24/365 ,ale już USA kilka hodowców uznają ,że jest trudniejszy w hodowli stepowiec niż grecki. Dużo stepowych żółwi musiało się zaaklimatyzować w nowym środowisku (wiele i to bardzo wiele żółwi umarło) ,aby mogły się w USA rozmnażać i przetrwać w środowisku . Ciężki gatunek w hodowli tam a u nas jest przyjęty jako zabawka domowa ,jak zdechnie to zdechnie i każdy ma to gdzieś ,boo to stepowy i najtańszy żółw . (Tylko ,że ten żółw jest najlepiej przystosowany do różnych warunków atmosferycznych i dzięki temu jest taki odporny na głupotę nowym hodowców lub wybroni hodowcę od błędów hodowlanych . A żółw egipski kosztuje swoje i bardzo dobrze ,ponieważ ciężko się rozmnaża i jest delikatny (i piramidki) i czuły na temperatury. Lepiej przemyśleć ten zakup ,bo terrarium otwarte dla młodego żółwia to bardzo zły pomysł .
A do dużych hodowców napisać o pomoc 😆 to można czekać latami  a jak odpiszą to tak ,aby nie odpowiedzieć na żadne pytanie. Starałem  dowiedzieć się jak hodują stepowca ,aby porównać . Dostałem odp -trzymać żółwia na dworze ,bo koledzy nie przenoszą ten gatunek do domu a terrarium to zło! A sami trzymają Greckiego w domu i w terrarium , które jest małe (Ale to hodowcy znani w tym kraju sprzedają książki a według mnie brak wiedzy , mogli wspomnieć o hibernacji w ogrodzie o szklarniach itd wtedy można zrozumieć dlatego nie mają Terrarium w domu) (hodowcy ze Szwecji nie pamiętam dokładnie ,ale chyba gdzieś tam )  dostałem adres email ,bo używałem stron na zagranicznych forach.