Żółwie lądowe > Terrarium i wybieg

Terrarium dla żółwia egipskiego

(1/2) > >>

Waty:
Dzień dobry,
Przymierzam się do zorganizowania terrarium dla planowanego gdzieś w przyszłym roku żółwia egipskiego. Początkowo chciałem terrarium szklane ale po zastanowieniu skłaniam się do terra typu skrzynia. Poniżej krótki opis jak zamierzam się do tego zabrać. Proszę o weryfikację założeń, uwagi i pomysły zmian.

1. Wymiary ok 2x1m
2. Na podłogę myślałem wykorzystać płytę OSB 22mm. Pod płytę jakieś 3-4 "legary" 7-10 cm aby nie leżała bezpośrednio na podłodze i aby można było np mopem wjechać pod spód.
3. Nie jestem pewien, czy na moje poddasze (bo terrarium miałoby stać u góry) da się wnieść płytę 2x1 (wąskie schody i niewiele przestrzeni do manewrowania). Jak nie to trzeba by ją pociąć na dwie części. I tu pytanie czy tak można. W przypadku konieczności łączenia dwóch części płyty osb miejsce łączenia też musiałbym jakoś uszczelnić - czy silikon akwarystyczny będzie ok?
4. Na ściany płyty sosnowe (dla lepszej estetyki niż gołe osb) grubości 28mm takie np jak te: https://wyrobyzdrewna.sklepna5.pl/towar/166/plyta-sosnowa-28mm-x-400mm-x-2000mm.html.
5. Nie wiem czym to skręcać - czy zwykłymi wkrętami czy użyć konfirmaty. Zdaje się, że te konfirmaty bardziej nadają się do płyt OSB. Miejsca styku podłoże/ścianki jeszcze posmarować klejem do drewna.
6. W narożnikach musiałbym dać jakieś kantówki no i nie wiem czy na długości taka konstrukcja nie wymagałaby jeszcze jakiegoś dodatkowego usztywnienia np w postaci poziomych łączników dłuższych boków.
7. Pomalować całość jakimś lakierem. Może jachtowym?
8. Dno terrarium myślałem wyłożyć linoleum i tak samo dać to linoleum na wysokość ok 15-20 cm na ścianki. Przykleić je na klej a szczeliny/miejsca łączenia linoleum uszczelnić silikonem akwarystycznym.
9. Generalnie terrarium ma być prawie pustynne ale raz, że podłoże i tak należy zwilżać co jakiś czas aby było lekko wilgotne a dwa zrobię strefę z darnią, którą będę musiał pewnie trochę podlewać. Czy zabezpieczenie w postaci linoleum będzie wystarczające?
10. Kwestie montażu oświetlenia zostawiam na później ale wstępnie albo byłoby to na jakichś dedykowanych "ramionach" do zawieszania lamp albo zawieszone na zwykłej drewnianej kantówce biegnącej nad terrarium a montowanej do jego boków. 1x metahalogen i jakaś podłużna lampa doświetlająca pozostałą część terrarium.

Będę wdzięczny za pomoc.

Kenet:
Witaj na forum  :)
Uprzedzam, że żółw egipski to bardzo trudny w utrzymaniu gatunek i jeśli wcześniej nie zajmowałeś się żółwiami to lepiej wybrać np greckiego lub stepowego.

1. Bardzo dobre wymiary.
2. Dobry pomysł.
3. Tak, możesz pociąć a następnie połączyć. Silikon akwarystyczny jest ok.
4. Mogą być.
5. Sorka, ale nie znam się na tym kompletnie  ;)
6. Podobnie jak punkt 5
7. Tak jak 5 i 6.
8. Dobry pomysł.
9. Linoleum powinno wystarczyć.
10. Lampy są ok.

Waty:
Cześć, dzięki za odzew. Czyli z grubsza wszystko wygląda ok?

Jeśli chodzi o gatunek to faktycznie spotkałem się tu i ówdzie z tą informacją, że jest trudny w utrzymaniu. Natomiast nie do końca rozumiem dlaczego. Patrząc na to opracowanie: https://www.terrarium.com.pl/testudo-kleinmanni-zolw-egipski/ to są tam konkretne warunki jakie trzeba zapewnić i zakładam, że skoro jestem w stanie dostarczyć mu dobrą dietę (większość chwastów jakie je mam w ogrodzie a nawet część roślin występujących w jego naturalnym środowisku), utrzymać odpowiednią temperaturę, wilgotność i mam możliwość zasymulowania mu zimy w ogrodzie (idąc za sugestią z artykułu) to wszystko powinno się udać.

Początkowo myślałem o greckim lub stepowym. Ale te wydają mi się znacznie trudniejsze w hodowli. Oczywiście przez konieczność ich zimowania i wszystkiego co się z tym wiąże.

Co jest najtrudniejsze w hodowli żółwia egipskiego?

Kenet:
Trudności są przede wszystkim w braku wiedzy na temat tego żółwia w Internecie, trzeba mu idealnie odwzorować naturalny cykl, ponieważ w innym wypadku może pod upaść na zdrowiu. Nie są one odporne na nasz klimat i przy wahaniach pogodowych, których w tym roku nie brakowało będą chorowały.
Zimowanie wcale nie jest takie trudne jakie się wydaje. Moim zdaniem dużo łatwiejsze od naśladowania cyklu rocznego u żółwi egipskich. No i mnostwo jest informacji na ten temat czy tu na forum czy w internecie.

Waty:
Hej. Jest też trochę materiałów w języku angielskim ale to opracowanie na terrarium jest wydaje mi się dosyć dobre.
Myślę, że warunki są tam opisane dosyć konkretnie i że przy zastosowaniu odpowiedniej lampy będę zimą w stanie symulować lato a latem zimę w ogrodzie. Być może noce symulowaną zimą żółw i tak będzie musiał spędzać w terrarium więc pojawi się konieczność codziennego przenoszenia go z wybiegu do terra i odwrotnie. Ale myślę, że to nie problem.

Jeśli chodzi o zimowanie to nawet jeśli wydaje się to trudniejsze niż jest w rzeczywistości to dochodzi jeszcze ten element, że przez 3-4 miesiące praktycznie nie ma zwierzaka. Raczej wolałbym go mieć na 100% i móc obserwować także zimą.

Co do tego, że jeśli wcześniej nie miałem żółwia to lepiej grecki lub stepowy - chcę zacząć od docelowego żółwia z tego powodu, że one żyją długo i jeśli zacznę (z powodzeniem) od innego to do docelowego już nie dociągnę ;) A oddawanie bez jakiejś poważnej konieczności nie wchodzi w grę.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej