Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 17.06.2024, 18:10:05 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Terrarium dla żółwia stepowego  (Przeczytany 21929 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #15 dnia: 27.03.2011, 12:37:50 pm »
Rewelacyjnie i bardzo dla żółwia korzystny kształt, bo nie w prostokącie, a w kwadracie.
Pozdrawiam Jakub

Offline Spocco rocco

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 143
  • Reputacja: 0
  • 2x testudo horsfieldi, żółw stepowy
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #16 dnia: 27.03.2011, 17:58:11 pm »
Przepraszam, ja zapytam przy okazji, czy takie ścianki z OSB to czasem wilgoci i smrodu nie nabierają?
Pozdrawiam razem z moimi dwoma żółwikami stepowymi, Zuzią i Kapslem!

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #17 dnia: 27.03.2011, 18:04:28 pm »
Jeśli płyta nie ma kontaktu bezpośredniego z mokrą ziemią to nic się nie dzieje złego.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #18 dnia: 27.03.2011, 21:42:50 pm »
Dokładnie - wystarczy dobrze zabezpieczyć silikonem i folią lub lakierem i nie ma żadnych problemów.

Offline only4fun

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 90
  • Reputacja: 1
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #19 dnia: 27.03.2011, 23:27:20 pm »
Zastanawiam się czy nie pomalować lakierem jakichś 20cm płyty powyżej podłoża. Ziemię usypałem w ten sposób, że sięga górnej granicy obrzeża, ale kiedy spryskuję terrarium wodą to część z niej "odbija" się od podłoża i osadza na ściankach. Oczywiście wycieram to, aby nie wsiąkało, ale wiadomo, że po jakimś czasie i tak wystąpi problem wilgoci. Jak już zacznę wynosić żółwia na wybieg to chyba psiknę lakierem.
Impossible is nothing

Offline only4fun

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 90
  • Reputacja: 1
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #20 dnia: 12.04.2011, 22:45:48 pm »
W którą stronę powinno być skierowane wejście\wyjście do kryjówki? Do wewnątrz terrarium czy w stronę ścian? Obecnie jest ustawione w stronę ścian (aby było w niej ciemniej niż w reszcie terrarium) ale chyba to zmienię, bo zauważyłem, że żółw nie przepada za tym miejscem. Nigdy sam nie wchodzi do kryjówki, a jak już go tam włożę to po chwili wychodzi jak poparzony. Nie mam pojęcia dlaczego nie chce w niej siedzieć. Jest za wąska, za ciemna, czy może po prostu jest mu w niej za zimno? Może spodoba mu się bardziej jeśli będzie do niej wpadać trochę światła. Do zrobienia "jamy" użyłem przeciętej na pół glinianej donicy o średnicy 20cm (żółw ma 10cm szerokości więc raczej może się w niej swobodnie poruszać).

EDIT: zastanawiam się nad kupnem kabla grzewczego (15W 4m), aby zamontować go pod basenikiem do ogrzewania w wody. Obecny zlikwidowałem, bo był chyba za duży, woda w nim była zimna i żółw tak jak w przypadku kryjówki nigdy do niego nie wchodził. Co o tym sądzicie?
« Ostatnia zmiana: 12.04.2011, 22:56:54 pm wysłana przez only4fun »
Impossible is nothing

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #21 dnia: 12.04.2011, 23:36:54 pm »
Tak sobie myślę, może zamiast kabla spróbuj postawić basenik bardziej pod lampę, bo nie wiem czy taki kabelek da radę bezpiecznie zamontować, teoretycznie żółw może któregoś dnia nabrać ochoty na podkopanie basenu.. a co do tej kryjówki to może jest w niej za wilgotno? Co w niej masz, bo nie widać na zdjęciach.. Dobrym pomysłem jest wymoszczenie suchymi liśćmi, na forum polecano zdaje się brzozowe i dębowe. Ale jeśli to kwestia upodobań żółwiowych, to może po prostu nie pasuje mu dana strona świata do spania, wtedy może warto zaobserwować w której części lubi spać i spróbować przenieść tam kryjówkę.. a moja żółwica często zaśnie sobie pod lampą jak kamień i tak już do rana zostanie :)
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline only4fun

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 90
  • Reputacja: 1
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #22 dnia: 13.04.2011, 00:16:24 am »
Właśnie mój też zasypia często pod lampą, albo w okolicy lampy. Terrarium się zmieniło. Na zdjęciach jeszcze nie było kryjówki i wielu innych rzeczy. Obecnie w kryjówce prócz ziemi nie ma nic. Jutro je obrócę, i przy okazji odetnę dno od donicy. Tylko cholera szkoda mi trawy i żyta, bo zdążyło sporo tego na kryjówce urosnąć, ale niestety nie na tyle dużo, żeby utworzył się mocny system korzeniowy. Ale coś tam wykombinuję. Co do zbiornika z woda i kabla grzewczego to pomyślę nad tym jak to wszystko zmontować w całość, aby żółwiol niczego nie zniszczył i co gorsza nie zaplątał się podczas kopania. Myślę, że postawianie basenu bliżej oświetlenia raczej nie rozwiązałoby problemu
« Ostatnia zmiana: 13.04.2011, 00:17:57 am wysłana przez only4fun »
Impossible is nothing

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #23 dnia: 13.04.2011, 09:24:24 am »
kabel można było pod spodem przypiąć do drewna, a tak to wzdłuż po kablu płaskie kamienie poukładać :)
« Ostatnia zmiana: 13.04.2011, 09:26:22 am wysłana przez Basia »

Offline only4fun

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 90
  • Reputacja: 1
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #24 dnia: 13.04.2011, 16:27:32 pm »
Tak też myślałem, żeby przymocować go do drewna i kamieni i zrobić "płytę grzewczą" na której będzie stał basenik. Odwróciłem otwór kryjówki i dosiałem trawy, bo obecna jest strasznie zniszczona i połamana. Zamieszczam foty:







PS. listwa nad terrarium jest ruchoma dzięki czemu mogę ustawić oświetlenie w dowolnym miejscu. Zamontuję na niej świetlówkę UVB 90 albo 120cm. Obecnie czekam jeszcze aż przyjdzie lampa z klipsem.
« Ostatnia zmiana: 13.04.2011, 16:33:19 pm wysłana przez only4fun »
Impossible is nothing

Offline rainok

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1388
  • Reputacja: 17
  • 2x Żółw stepowy
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #25 dnia: 13.04.2011, 16:32:59 pm »
No no NO. . ;)

Ładnie ale zobaczysz za jakiś czas i tak nie utrzymasz porządku ... Jak bym Ci pokazał co u mnie robią w terrarium to byś myślał że przeszedł huragan

Offline only4fun

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 90
  • Reputacja: 1
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #26 dnia: 13.04.2011, 16:39:08 pm »
Niech tylko wzejdzie i ukorzeni się trawa to będzie git. Jak na razie nie rozwala wszystkiego dookoła, jedynie łamie i gniecie trawę :)
Jak często spryskiwać podłoże? Jak dotąd zraszam je codziennie rano. Nie za często? Z drugiej strony gdybym nawilżał rzadziej, byłoby strasznie sucho.
Impossible is nothing

Offline rainok

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1388
  • Reputacja: 17
  • 2x Żółw stepowy
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #27 dnia: 13.04.2011, 17:06:24 pm »
możesz dwa razy dziennie ..

Tak by zawsze było lekko wilgotno . Ale teraz gdy trawa kiełkuje potrzebuje ona dużo wody i światła .
Dlatego powinneś jeszcze częściej zraszać . Ale tak by nie przesadzić .

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #28 dnia: 13.04.2011, 19:14:36 pm »
Bardzo mi się podoba to terrarium :) A tak dumam i dumam, czemu ta kryjówka jest tak przez żółwia wzgardzana i może jest za płytka, w sensie tworzy za małą dziuplę? Chociaż to tylko domysł, bo moja czasem wystarczy że gdzieś głowę schowa i myśli, że jest cała ukryta :D ale jak kombinujesz ze zmianami to może warto i w tę stronę :)
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline only4fun

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 90
  • Reputacja: 1
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #29 dnia: 13.04.2011, 19:46:21 pm »
Pogłębić ją to żaden problem, trochę ziemi pod nią jest. Zobaczymy czy teraz mu się spodoba, bo jakby nie było jest już w niej jaśniej. Jak na razie spaceruje sobie po terrarium.
 

Dodano 13.04.2011, 23:35:29 pm
chyba jednak będę musiał zmienić położenie kryjówki. Żółwikowi najwidoczniej nie leży tamta strona terrarium, bo i tak nie jest zainteresowany domkiem. Wkopałem na próbę donicę w miejscu, w którym zasypia najczęściej i chodził, chodził, kręcił nosem, ale w końcu wszedł do niej i się zakopał. Zastanawiam się tylko co zrobić z tą drugą kryjówką. Pusto trochę będzie jak ją zlikwiduję.
Jutro coś wymyślę. Może zostawię dwie, żeby miał do wyboru. Czeka mnie chyba mały rema.. inwentaryzacja w terrarium.
« Ostatnia zmiana: 13.04.2011, 23:35:29 pm wysłana przez only4fun »
Impossible is nothing