Żółwie lądowe > Terrarium i wybieg

Terrarium na "podłodze"

(1/5) > >>

wiktoria37:
Jestem w trakcie budowy domu. Jest w nim miejsce specjalnie dla moich podopiecznych - na piętrze, pod skosem przy ściance kolankowej. Planuję tam urządzić w przyszłym roku spore terrarium, które będzie zajmowało cały bok pokoju.
Mam pytanie techniczne: na chwilę obecną wylany jest strop, przygotowywane teraz będzie ogrzewanie podłogowe, na to wylewki. Planowałam część pod terra wyłączyć całkowicie z tych prac - tzn. nie dawać tam ogrzewania podłogowego, ani wylewki. Nie będzie wtedy ciepła od dołu, które gadzinom nie służy, a dzięki temu, że nie będzie styropianu i wylewki terra zyska na "głębokości" - nie będę musiała go za bardzo zabudować od frontu (będzie zabudowane po bokach i od góry - skosem sufitu), żeby gadziny miały odpowiednią grubość podłoża. Pomieszczenie pod tym pokojem będzie ogrzewane.
I tak się teraz zastanawiam - czy to dobre rozwiązanie? Czy jednak dać tam wylewki ze styropianem?

oppla:
jeśli nie dasz styropianu i wylewki będzie problem z wykończeniem podłogi na uskoku w dół. Będzie też pogorszona akustyka - styropian pod wylewką między poziomami stanowi barierę akustyczną. Ja dałabym jednak w całym pokoju równo wylewkę na styropianie. Można się zastanawiać nad rurkami ogrzewania... nasz hydraulik twierdzi, że podłoga nie może mieć więcej niż 27 stopni, wyższa temperatura podłogi jest niekomfortowa dla człowieka

doru:
Na wylewce i styropianie się nie znam ;) mogę tylko potwierdzić, że nie powinniście robić ogrzewania podłogowego - dla żółwi grzanie od dołu jest nienaturalne.

granatnikov:
Specjalistą od izolacji nie jestem ale ciepłe powietrze idzie do góry, i jeśli zostawisz kawałek stropu bez izolacji to powstanie "okno termiczne" (chyba tak to się nazywa) przez które ciepłe powietrze będzie uchodziło z pomieszczenia na dole, dodatkowo podgrzewając terrarium od spodu.
I w ten sposób moim zdaniem zwiększysz koszty ogrzewania, docieplisz terrarium od spodu uciekającym powietrzem oraz bedziesz mieć problemy z wykończeniem estetycznie wnętrza.
No i pozostaje kwestia ogrzewania podłogowego, spotkałem się z wieloma piniami że na pietrze nie powinno się go dawać , ale w tej kwestii lepiej się skonsultuj z kimś wykwalifikowanym.

wiktoria37:
Już wyjaśniam Wasze wątpliwości w tym temacie:
- wykończenia podłogi na uskoku się nie obawiam - w tym miejscu będzie przednia ścianka terra, od strony pokoju nie będzie widać uskoku
- jeżeli chodzi o akustykę - nie obawiam się przenoszenia dźwięków, bo cały dom jest otwarty, a piętro z parterem łączy antresola, no chyba, że nie chodzi o samo przenoszenie dźwięków a o jakieś pogłosy itp...
- przy prawidłowo wykonanym ogrzewaniu podłogowym podłoga nie może być odczuwalnie ciepła, co nie zmienia faktu, że nie daje się go pod zabudowane przestrzenie (np. szafa w zabudowie), meble muszą być na nóżkach, żeby pozwalać na swobodną wymianę powietrza
- ogrzewanie może być na piętrze, jeżeli zastosowana jest rekuperacja - wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Ogrzewania (rurek) na pewno tam nie dam. Zastanawiam się jedynie nad styropianem i wylewką:
- czy od samego stropu (na nim byłoby linoleum zabezpieczające przed wilgocią, na nim podłoże terra) nie będzie gadzinkom "ciągnąć" zimnem? choć pomieszczenie pod i obok będzie normalnie grzane...

--- Cytat: granatnikov w 11.09.2014, 21:45:39 pm ---Specjalistą od izolacji nie jestem ale ciepłe powietrze idzie do góry, i jeśli zostawisz kawałek stropu bez izolacji to powstanie "okno termiczne" (chyba tak to się nazywa) przez które ciepłe powietrze będzie uchodziło z pomieszczenia na dole, dodatkowo podgrzewając terrarium od spodu.
I w ten sposób moim zdaniem zwiększysz koszty ogrzewania, docieplisz terrarium od spodu uciekającym powietrzem
--- Koniec cytatu ---

To mnie właśnie zastanawia...

Może najbezpieczniej byłoby dać styropian i wylewkę, ale bez ogrzewania oczywiście...

Może się ktoś wypowiedzieć, kto ma doświadczenie w budowie terra np. w ogrodach zoologicznych? Moje mają być dwa i to dosyć sporych rozmiarów (gdzieś ok. 300cm x 80cm)

wege?

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej