Forum o żółwiach lądowych - żółw stepowy i grecki, hodowla, terrarium, nasze żółwie
Żółwie lądowe => Terrarium i wybieg => Wątek zaczęty przez: oraju w 02.04.2008, 23:17:59 pm
-
UVB 10.0 lustrzanka 40W, darń + kamienie + kora.
Wymiar 100/45 male, ale żółwie to moi niespodziewani goście, w przyszlosci zrobimy cos wiekszego.
Wilgotnosc 60-70
Temp: 24 strefa chlodna
35 strefa ciepła
Wentylacja jedna strona + góra.
Obsada: T.Hermani (chyba)
Roslinki, zasadzone mlecze, itp chwasty, zobaczymy jak to bedzie, kompozycja jest swiwerza/nowa, czy sie przyjmie?
(http://i297.photobucket.com/albums/mm203/oraju/Terrarium.jpg)
(http://i297.photobucket.com/albums/mm203/oraju/terra2.jpg)
-
Niby na szybko a niczego sobie :) Cieszy mnie, że z takim zapałem i godnym naśladowania podejściem zaopiekowałaś się nimi. Z tego co pisałaś żółwie były nieplanowane a Ty z natury rzeczy niedoświadczona w ich hodowli, więc na podkreślenie zasługuje fakt że zdołałaś zebrać i wcielić w życie całkiem sporo wiedzy na ich temat. Dlatego nie kryję uznania :)
Duży ten grek. Podejrzewam że trzeba będzie w przyszłości zrobić coś większego ew. od biedy może być jeśli żółw będzie ciepłe dni spędzał na wybiegu.
Piękna darń - nie dziwota że masz taką wilgotność, u mnie na razie też wymiata :)
Brakuje tylko (albo nie widać) jakiegoś baseniku z wodą. Jak nie ma miejsca aby był cały czas to kąp żółwie raz na dwa, trzy dni; jeśli są odwodnione to codziennie.
Z tego co widzę trawa przyjmuje się i rośnie bez problemu, oczywiście przy lekkim podlewaniu/zraszaniu. Jeden nieduży fragment można zresztą śmiało ususzyć - najlepiej w okolicy lamp grzewczej.
Żółw tak na pierwszy rzut oka na pancerz wygląda nieźle. :)
-
:) Zdjecie tak wyolbrzymia gadzinke - żółw ma z 15cm(samczyk) i samiczka 13cm(ale ponoc szybko dogania samczyka) to wlasnie z samiczka na moje oko, jest wiecej nie tak. Chuda, jakas taka, lekko wklęsly plastron,karapaks z piramida, na szczescie jest ozywiona i ma sie ( chyba ) niezle, ogonek w tym momencie tez wyglada znacznie lepiej, no nic zobaczymy co bedzie dalej.
Basenik, raczej nie - szkoda mi im zabierac miejsce, za to miseczka z woda jak najbardziej jest w terra. Kapiele, jedna za nimi - wygladala, ze raczej stresujaca, wiec pokombinuje nad czym mnie stresogennym.
Robi sie cieplo, to zorganizuje im jakis wybieg, zainwestuje w siatke(boje sie o koty), mam jzu na oku dobre miejsce, po czesci mocno oslonecznione, zatrawione, pomysle podzialam, poki co staram sie ulepszyc Design tego terra.
Pytanko? Moge trzymac parke w tym niewielim terra? ???
Wybieg bedzie w ogrodzie, ale mam takie pytanie czy żółw nie ucieknie dolem - tzn nei zakopie sie zbyt mocno, myslalem zeby trzymac je we wczesniej DOBRZE przygotowanym wybiegu np przez okres lipiec - sierpien, non stop , ale pekam sie ze sobie czmychną..
-
Chuda, jakas taka, lekko wklęsly plastron
Chyba więc mówimy o samczyku :) Najlepiej umieść fotki ogonków, to się sprawa wyklaruje.
Kapiele, jedna za nimi - wygladala, ze raczej stresujaca, wiec pokombinuje nad czym mnie stresogennym.
To fakt. Stresujący może być tutaj nie sam kontakt z wodą (ciepłą płytką wodę żółwie na ogół lubią) ale fakt wyjęcia z terra, wzięcia do ręki i ułożenia w nowym nieznanym otoczeniu. Dlatego basenik w terra jest o tyle lepszy, że nie trzeba żółwia wyjmować i jest to miejsce, które ona zna i czuje się w nim bezpieczniej. Z moich takich śmiesznych żółwiowych obserwacji - czasem wkładałam żółwia do baseniku ustawionego w terra, z ciepłą wodą i po wypuszczeniu z rąk żółw momentalnie uciekał z niego ale... tak mniej więcej w połowie ucieczki poczuł przyjemne ciepełko (a może i też przyjemne środowisko wody) i zawrócił i wylegiwał się aż woda ostygła. Z tego wniosek taki mój właśnie a nie inny.
Robi sie cieplo, to zorganizuje im jakis wybieg, zainwestuje w siatke(boje sie o koty), mam jzu na oku dobre miejsce, po czesci mocno oslonecznione, zatrawione, pomysle podzialam, poki co staram sie ulepszyc Design tego terra.
O tak! Wybieg to wspaniała rzecz, najlepsza. Pobyt na nim na pewno wspomoże rehabilitację i leczenie tych żółwików. Siatka faktycznie jest godna polecenia jako ochrona wybiegu przed drapieżnikami oraz w pewnym stopniu zabezpiecza wybieg przed zanieczyszczaniem odchodami błąkających się kotów etc.
Pytanko? Moge trzymac parke w tym niewielim terra? ???
Nie bardzo, samiec będzie męczył samicę, ale wpierw ustalmy czy to aby na pewno parka... :)
Wybieg bedzie w ogrodzie, ale mam takie pytanie czy żółw nie ucieknie dolem - tzn nei zakopie sie zbyt mocno, myslalem zeby trzymac je we wczesniej DOBRZE przygotowanym wybiegu np przez okres lipiec - sierpien, non stop , ale pekam sie ze sobie czmychną..
Jeśli możesz i pogoda pozwoli (min. ok. 20 stopni) daj je na wybieg jak najwcześniej i trzymaj je też na nim "do oporu". Początkowo możesz spróbować wynosić żółwie tylko na dzień a na noc zabierać do domu, ewentualnie później przygotować specjalną budkę.
Ogrodzenie powinno być odpowiednio wysokie, odizolowane od kamieni, krzewów itp. i zagłębione sporo w ziemię. Jeśli ziemia jest mocno ubita, obrośnięta szczelnie nie ma raczej szans by się podkopały. Z moich obserwacji powiem Ci że żółw nigdy nie próbował nawet tej drogi, za to murki interesowały go zawsze. :) Niektórzy zalecają wkopać pod wybieg siatkę - można ale w pewnych sytuacjach nie ma takiej potrzeby. Poczytaj trochę o wybiegach na stronce głównej - pisałam tam "na gorąco" sporo rzeczy, których w tej chwili nawet pewnie nie pamiętam. :)
-
Chyba więc mówimy o samczyku Smiley Najlepiej umieść fotki ogonków, to się sprawa wyklaruje.
Wlasnie po malutkim ogonku, jaki i o samym "nosze4niu" go doszedlem do wniosku, ze to babeczka, a jesli chodzi o plastron, to on nie jest wklesly tak, hmm sexualnie ;) tylko jakby taki powyginany.
Z reszta zdjecia weczorkeim :D
Nie bardzo, samiec będzie męczył samicę, ale wpierw ustalmy czy to aby na pewno parka...
No wlasnie, jak na moje juz mu sie to zdarza..
Nie wiem, czy nie offtopuje w galerii, ale ...
-
No terrarium ładne żółwika trochę słabiej widać, ale też ładny.
Miejmy nadzieję, ż euda się w przyszłości zrobić większe terrarium.
A co do ucieknięcia żółwi na wybiegu to możesz ogrodzić, od góry siatka i też możesz zakopać siatkę na jakiejś głębokości.
-
Witam
Jakoz ucze sie powoli obslugi cyfrowki, dorzucam nowe zdjecia, mam nadzieje, ze pomozecie mi upewnic sie w płci, rozwiac moje watpliwosci itp.
Na poczatek profil mojej samieczki, ktoirej skorupka jest przerosnieta i nierowna:
(http://i297.photobucket.com/albums/mm203/oraju/samiczka-zprzodu.jpg)
(http://i297.photobucket.com/albums/mm203/oraju/samiczkazprzodu2.jpg)
Co do plci, sfociłem oba ogonki, najpierw samczyk pozniej samiczka:
(http://i297.photobucket.com/albums/mm203/oraju/ogonek-samczyk.jpg)
(http://i297.photobucket.com/albums/mm203/oraju/ogonek-samiczka.jpg)
NA koniec pare fotek Jego mościa - profil, z dziobem ewidentnie do przyteperowania, i skorupka, lepsza jakos niz samiczki, nie ma takich piramid, lecz sa widoczne pekniecia, jakby sie luszczyla.
(http://i297.photobucket.com/albums/mm203/oraju/dziob-samczyk.jpg)
(http://i297.photobucket.com/albums/mm203/oraju/samczykzboku.jpg)
-
fajnie że się starasz, to plus dla Ciebie;)
Korekty dzioba i może trochę pazurków.
Nie wiem czy wszystko wporządku jest z kloaka samicy:/ Wydaje mi się trochę jest za duża:/
Trzeba było by się nad tym zastanowić, bo z tego co piszesz że samiczka jakaś słaba to może miec tez problemy wewnetrzne z organami co może przekładać się na opuchnięą kloakę.
-
Tak, pisalem w osobnym watku o opuchnietej kloace - z dnia na dzien opuchlizna schodzi, wiec chyba jest coraz lepiej. Co do zachowania samiczki - jest bardzo zywa, chetnie zjada susz jak i liscie/rosliny (wczesniej jadla biorept i salate) wiec jestem dobrej mysli. Zwierzaki sa bardzo wychudzone jak na moje, jak dotykam lapki czuje kosci..
No nic zbliza sie lato, wiec majstruje dwa wybiegi, jeden na dworze, jeden na tarasie. Moze cos z nich bedzie :P
Tak z ciekawosci zmierzylem im dzis pancerzyki - sa wieksze niz myslalem On 17cm Ona 14cm.
-
Samicy ewidentnie wypada kloaka, teraz to widać.
-
Czy wypada czy nie, ale źle to wygląda :(
Radzę szybko skonsultować to z dobrym wetem od gadów.
-
Wyślij mejla do dr. Piaseckiego i dr. Maluty, i ich o tym poinformuj telefonicznie jeżeli masz do nich daleko.
-
Witam moglbym prosic o jakis kontakt do w/w weterynarzy, jestem z Gdyni, wiec jak cos podjade, pilne.
-
Kontakt z Lek. wet. Aleksandrą Malutą:
Telefon: 603 39 54 04
Tel. (22) 842 95 06
E-mail: amaluta@wp.pl
-
wszystkie info masz w dziale Zdrowie, tam masz podklejony spis wetów.