Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 00:26:47 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Terrarium podłogowe dla żółwi stepowych i sulcaty  (Przeczytany 6778 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline cardi

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Terrarium podłogowe dla żółwi stepowych i sulcaty
« dnia: 05.11.2018, 20:27:06 pm »
Witam. 
Zrobiłem wybieg wewnętrzny dla moich żółwi (4 żółwie stepowe i młody sulcata) wymiary to 2x2metry.
Podłoże to ziemia z gliną i piaskiem (ok 10 cm) za uv odpowiadają 3 spiralne świetlówki i dwie "tubowe" temperatura od 25 do 45C centralnie pod źródłem ciepła.
Wilgotność 30-80% zależnie od strefy (wilgotna/sucha) korkowe tuby (kryjówki) schodzące pod ziemie, gdzie mają większą wilgotność, same też kopią swoje norki.
Za wilgotność powietrza odpowiadają dwa duże nawilżacze powietrza.
Na górze terrarium stoi młody bananowiec ktOry przywiozłem z Afryki, gdzie podglądałem naturalne środowisko niektórych żółwi . 
Na wyposażeniu jest też kamerka wifi 360 i czujniki temperatury i wilgotności również wifi, dzięki czemu mam na nie podgląd przez telefon gdziekolwiek jestem.
Oczywiście jest to terrarium jedynie na zimę, w ciepłe miesiące mają duży wybieg zewnętrzny 
 
https://youtu.be/4WlHkE87fBU




























Offline Ludwiczek

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 0
Odp: Terrarium podłogowe dla żółwi stepowych i sulcaty
« Odpowiedź #1 dnia: 05.11.2018, 21:34:21 pm »
jestem pod wrażeniem, jak w profesjonalnej hodowli

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: Terrarium podłogowe dla żółwi stepowych i sulcaty
« Odpowiedź #2 dnia: 05.11.2018, 21:55:36 pm »
Normalnie zboczenie 😃 fajnie wyszło, można tylko przyczepić się lampek z biegiem czasu wywal spiralne i zwykle a daj dwa metahalogeny.
:)

Offline cardi

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Terrarium podłogowe dla żółwi stepowych i sulcaty
« Odpowiedź #3 dnia: 05.11.2018, 22:01:03 pm »
Dzięki :)
Co do spiralnych lampek czemu odradzasz? Słyszałem, że u niektórych były problemy z oczami, aczkolwiek ja stosuje takie rozwiązanie od 10 lat i u żadnego żółwia problemu nigdy żadnego nie było  ::)

Offline Ludwiczek

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 0
Odp: Terrarium podłogowe dla żółwi stepowych i sulcaty
« Odpowiedź #4 dnia: 05.11.2018, 22:25:34 pm »
może trochę wścibskie, ale ile kosztowało Cie to terrarium podzielone na komórki?

Offline cardi

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Terrarium podłogowe dla żółwi stepowych i sulcaty
« Odpowiedź #5 dnia: 05.11.2018, 22:37:24 pm »
może trochę wścibskie, ale ile kosztowało Cie to terrarium podzielone na komórki?


Sam "stelaż" to koszt 500-600zl.
Całość z pełnym wyposażeniem wyszlo łącznie ok 1200-1500zl nie wliczając nawilzaczy powietrza

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Terrarium podłogowe dla żółwi stepowych i sulcaty
« Odpowiedź #6 dnia: 06.11.2018, 13:39:14 pm »
Świetlówki kompaktowe nie nadają się dla żółwi, a szczególnie dla takich, które pochodzą z rejonów wysokiego nasłonecznienia. Za mała powierzchnia świecenia i za słaba emisja promieniowania UVB.
Temperatura 45 stopni pod lampą jest już temperaturą niebezpieczną, nie raz dane było się posiadaczom żółwi przekonać, że żółwie hodowane w niewoli nie mają tak silnego instynktu jak żyjące na wolności (a jak te na wolności nie mają, to działa selekcja naturalna). Chyba szkoda by było znaleźć któregoś dnia ugotowanego pod żarówką żółwia, nie? ;)
Skoro zajmujesz się terrarystyką od 10 lat, to jakieś doświadczenie masz - pomyśl więc o zimowaniu stepów, na dobre im to wyjdzie.

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: Terrarium podłogowe dla żółwi stepowych i sulcaty
« Odpowiedź #7 dnia: 06.11.2018, 13:56:12 pm »
może trochę wścibskie, ale ile kosztowało Cie to terrarium podzielone na komórki?


Sam "stelaż" to koszt 500-600zl.
Całość z pełnym wyposażeniem wyszlo łącznie ok 1200-1500zl nie wliczając nawilzaczy powietrza

Coś tanio jak patrzę o stelażu nie mówię 😉
:)

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: Terrarium podłogowe dla żółwi stepowych i sulcaty
« Odpowiedź #8 dnia: 06.11.2018, 13:58:24 pm »
Dzięki :)
Co do spiralnych lampek czemu odradzasz? Słyszałem, że u niektórych były problemy z oczami, aczkolwiek ja stosuje takie rozwiązanie od 10 lat i u żadnego żółwia problemu nigdy żadnego nie było  ::)
Szczególnie sulcat potrzebuje sporo UV,  u mnie sprawdza się 35w metahalogen (robi za grzewcza i UV) tylko ja mam zamknięte terarium następne mocowo to 50w.
:)

Offline cardi

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Terrarium podłogowe dla żółwi stepowych i sulcaty
« Odpowiedź #9 dnia: 06.11.2018, 15:13:40 pm »
Dzięki :)
Co do spiralnych lampek czemu odradzasz? Słyszałem, że u niektórych były problemy z oczami, aczkolwiek ja stosuje takie rozwiązanie od 10 lat i u żadnego żółwia problemu nigdy żadnego nie było  ::)
Szczególnie sulcat potrzebuje sporo UV,  u mnie sprawdza się 35w metahalogen (robi za grzewcza i UV) tylko ja mam zamknięte terarium następne mocowo to 50w.


Człowiek uczy się całe życie. Dzięki Ci wielkie! Na pewno wprowadza wkrótce parę zmian ;)

Offline cardi

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Terrarium podłogowe dla żółwi stepowych i sulcaty
« Odpowiedź #10 dnia: 06.11.2018, 15:16:49 pm »
może trochę wścibskie, ale ile kosztowało Cie to terrarium podzielone na komórki?


Sam "stelaż" to koszt 500-600zl.
Całość z pełnym wyposażeniem wyszlo łącznie ok 1200-1500zl nie wliczając nawilzaczy powietrza

Coś tanio jak patrzę o stelażu nie mówię 😉


Możliwe, że jednak więcej. Szczerze to nigdy nie pamiętam cen, kosztów, zwłaszcza jeżeli chodzi o zwierzęta (a mam ich troche).  :D
Jak ma być im lepiej, to cena nie gra roli

Offline cardi

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Terrarium podłogowe dla żółwi stepowych i sulcaty
« Odpowiedź #11 dnia: 06.11.2018, 15:34:08 pm »
Świetlówki kompaktowe nie nadają się dla żółwi, a szczególnie dla takich, które pochodzą z rejonów wysokiego nasłonecznienia. Za mała powierzchnia świecenia i za słaba emisja promieniowania UVB.
Temperatura 45 stopni pod lampą jest już temperaturą niebezpieczną, nie raz dane było się posiadaczom żółwi przekonać, że żółwie hodowane w niewoli nie mają tak silnego instynktu jak żyjące na wolności (a jak te na wolności nie mają, to działa selekcja naturalna). Chyba szkoda by było znaleźć któregoś dnia ugotowanego pod żarówką żółwia, nie? ;)
Skoro zajmujesz się terrarystyką od 10 lat, to jakieś doświadczenie masz - pomyśl więc o zimowaniu stepów, na dobre im to wyjdzie.

Dzięki za słuszne rady. Co do temperatury to popełniłem literówkę pisząc posta. Temp pod źródłem ciepła to 35-37C, nie 45C.

Co do zimowanie, to dopiero od następnego roku będę miał na to warunki (już kiedyś zimowaly, ale życie jak to życie i obecnie nie mam warunków)

Ogólnie nigdy nie planowałem mieć tyle żółwi. Wszystkie to podrzutki od ludzi którzy chcieli wyrzucić zolwia np do lasu bo im się znudził, albo był w pudełku na trocinach całe życie, itd itp.

Offline F_lipa11

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 5
Odp: Terrarium podłogowe dla żółwi stepowych i sulcaty
« Odpowiedź #12 dnia: 06.11.2018, 16:21:53 pm »
bardzo ładne terrarium, naprawdę piękne. Gratulacje  ;)

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Terrarium podłogowe dla żółwi stepowych i sulcaty
« Odpowiedź #13 dnia: 06.11.2018, 17:51:28 pm »
No to trzymam kciuki, fajnie że dzięki Tobie te gady dostały drugą szansę od życia :)

Offline egonania

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 71
  • Reputacja: 1
Odp: Terrarium podłogowe dla żółwi stepowych i sulcaty
« Odpowiedź #14 dnia: 21.11.2018, 14:15:46 pm »
Terrarium klasa! Roslinki fajnie sie trzymaja moj to taranuje wszystko jak czolg