Forum o żółwiach lądowych - żółw stepowy i grecki, hodowla, terrarium, nasze żółwie

Żółwie lądowe => Terrarium i wybieg => Wątek zaczęty przez: Beata w 04.04.2008, 19:21:55 pm

Tytuł: Terrarium z płyty meblowej z nadstawką
Wiadomość wysłana przez: Beata w 04.04.2008, 19:21:55 pm
Zgodnie z zapowiedzią prezentuję Wam moje nowe terra. Jego ukończenie zbiegło się w czasie z porą wybudzenia żółwia, dlatego pewne elementy są jeszcze niedopracowane, ale mniej więcej w tym kształcie będzie ono wyglądało.

Opiszę wszystko po kolei.

Wymiary: 141 x 75 x 50
Waga: strach pomyśleć, szczególnie po włożeniu ziemi
Materiały: płyta meblowa 18 mm, pleksi 4mm, wkręty, kołki, klej wikolowy do drewna, folia, pinezki, tektura, 2 uchwyty metalowe na pleksi, powinna być jeszcze prowadnica (na razie jej brakuje, ale będzie)
Narzędzia: wiertarko-wkrętarka, wiertła różnej szerokości, piła, miarka, suwmiarka, młotek, szpachla do kleju, śrubokręty, rękawiczki gumowe, łopatka, nożyce
Substraty: ziemia, suche liście, sadzonki roślin, kawałki darni, siano, nasiona, duże kamienie
Akcesoria: lampa na zaczep, żarówka grzewcza, kinkiet z przełącznikiem, świetlówka UVB, programator, trójnik, termo-higrometr z sondą, spryskiwacz, podstawka pod doniczkę na basenik, talerzyk, doniczka

Jakby ktoś chciał stworzyć sobie klona i interesują go wymiary wszystkich płyt to zamieszczę.

Wybór materiałów

Zdecydowałam się na płytę meblową gdyż bardziej mi się podobała niż OSB i jest też przyjemniejsza w użytkowaniu bo nie haczy np. przy wycieraniu. Płyta była cięta na wymiar przez pracowników hipermarketu budowlanego. Cięcie tak dużych płyt ręcznie byłoby praktycznie niemożliwe.
Z kolei zamiast szkło na szybę widokową wybrałam pleksi grubości 4mm. Materiał ten ma tę zaletę że jest lekki, nietłukący, bezpieczny (nie pozostawia ostrych krawędzi), łatwy w obróbce i demontażu. Wadą jest duża podatność na zarysowania, ale w wypadku mojego terra żółwiowe pazurki nie mają do niej dostępu.

Szyba widokowa

Zrezygnowałam z przeszklenia całej przedniej ściany terrarium, dlatego mniejsze kawałki płyty meblowej utworzyły wysoką do połowy wysokości terrarium ściankę poziomą i zakładki po bokach. Dzięki temu oraz ukształtowaniu podłoża opadająco ku przodowi żółw nie ma dostępu do łączeń i krawędzi (na czym mógłby się pokaleczyć), ani do przeszklenia, które by rysował  próbując sforsować, ale jednocześnie wnętrze terrarium jest dobrze widoczne a dostęp do niego bardzo dogodny. Pleksi się łatwo wyjmuje z uchwytów - nie jest zamocowana na stałe ale tylko lekko włożona. Na razie brakuje prowadnicy utrzymującej pleksi w pionie w momencie potrącenia, ale niebawem ją dorobię.

Widok od przodu


(http://images28.fotosik.pl/189/88edce815b79c291.jpg) (http://www.fotosik.pl)

Nadstawka

Istotnym elementem terrarium jest nadstawka. Dzięki temu możliwe jest dogodne rozmieszczenie oświetlenia i dowolne jego modyfikacje. Dodatkowo pomocniczo się przydaje jako pólka na termo-hirgometr, którego sondę można podwiesić w dowolnym miejscu nad terra bez konieczności stałego mocowania w terrarium.

Dno i podłoże

Po skręceniu wszystkich elementów dno wyłożyłam folią której rozmiar był większy niż rozmiar dna, dzięki czemu wystające poza dno fragmenty wywinęłam do góry i poprzypinałam pinezkami do boków, w rogach folię zagięłam.
Boki terrarium obłożyłam kawałkami grubej tektury, aby nie było widać wystającej folii oraz aby ziemia się nie dostawała za jej brzegi. Ta tektura to materiał raczej lichy i w niedługiej przyszłości będę musiała pomyśleć nad innym zabezpieczeniem.
Następnie na dno wyłożyłam naturalną (z lasu) ziemię podsuszoną uprzednio na Słońcu i ręcznie oczyszczoną z większych korzeni, patyków i robactwa. Ziemię uformowałam tak aby jej poziom był wyższy w tyle terra i obniżał się ku dołowi, ale również utworzyłam pagórki w tylnych rogach i mały pagórek mniej więcej pośrodku.

(http://images34.fotosik.pl/204/e886adbc40202f3c.jpg) (http://www.fotosik.pl)

(http://images30.fotosik.pl/189/02f782226878c249.jpg) (http://www.fotosik.pl)

Po uformowaniu zasadziłam kilka sadzonek (jasnota, poziomka, prosienicznik, gwiazdnica) oraz kęp trawy. Kawałki darni z trawą zasadziłam w wysokich miejscach terra co spowodowało że przysłaniają nieco obszar za sobą i stanowią miejsce wspinaczek.

(http://images33.fotosik.pl/204/89b6f088d000886a.jpg) (http://www.fotosik.pl)

Widok od wewnątrz

(http://images23.fotosik.pl/188/47c1790df34d8d2d.jpg) (http://www.fotosik.pl)

W tylnym rogu zagłębiłam w ziemi doniczkę, którą ustawiłam pod lekkim kątem, tak że jej wlot był mocno pochylony ku dołowi. Fragment doniczki tworzący dno został zasypany warstwą ziemi, by nieco wyrównać spad a także kolistość doniczki, lepiej umiejscowić ją w ziemi i zapewnić naturalne podłoże dla żółwia. Na wierzch ułożyłam sporą garść suchych liści. Pochyłość powoduje, że kryjówka ma charakter zbliżony do naturalnej jamy i w dużym stopniu zapobiega rozwlekaniu liści przez żółwia po całym terrarium.

(http://images27.fotosik.pl/188/59658568a0f92b9f.jpg) (http://www.fotosik.pl)

(http://images33.fotosik.pl/204/0fa544bd88fc626b.jpg) (http://www.fotosik.pl)

Po bokach i na wierzchu od zewnątrz doniczkę mocno obsypałam ziemią, a na wierzchu ułożyłam dodatkową kępę trawy. Powstała estetycznie, bo naturalnie wyglądająca nora, która dodatkowo bardzo intryguje żółwia i zachęca do nieustannej ale jak na razie bezowocnej  wspinaczki :)

(http://images31.fotosik.pl/204/e581f3545d0116df.jpg) (http://www.fotosik.pl)

Wysiew nasion

Następnym krokiem było wysianie nasion. Wysiałam trawę, koniczynę, wykę i trochę ziół. Z czasem będę dosiewać lub dosadzać kolejne w miarę potrzeb. Na razie rośliny ładnie kiełkują.

(http://images32.fotosik.pl/204/99d792e3a4aeac57.jpg) (http://www.fotosik.pl)

Obie lampy są podpięte poprzez programator

(http://images25.fotosik.pl/188/475e8ad3c904bd75.jpg) (http://www.fotosik.pl)


 
Tytuł: Odp: Terrarium z płyty meblowej z nadstawką
Wiadomość wysłana przez: nulus w 05.04.2008, 10:39:36 am
Kapitalnie !

Ogromne terrarium, wspaniale urządzone. Brawo ! :D

Dla Tutpka jest to raj, nie ma co ukrywać.

Szacunek.
Tytuł: Odp: Terrarium z płyty meblowej z nadstawką
Wiadomość wysłana przez: Agnieszka w 05.04.2008, 12:11:01 pm
Beatko! Wyszło rewelacyjnie! Wyglada bardzo naturalnie. Będziesz je czymś przykrywać, przynajmniej troszkę?
Ciekawe jak długo wytrzymaja te sadzonki z czołgiem w środku ;)
Tytuł: Odp: Terrarium z płyty meblowej z nadstawką
Wiadomość wysłana przez: Bartek w 05.04.2008, 12:13:32 pm
Bardzo ładne, tylko brać przykład.

Terrarium odkryte, nei ma problemu z utrzymaniem temperatury i wilgotności?
Tytuł: Odp: Terrarium z płyty meblowej z nadstawką
Wiadomość wysłana przez: Beata w 05.04.2008, 15:08:36 pm
Dziękuję za wszystkie miłe uwagi.  :) Muszę jakoś rozwiązać jeszcze kwestię UVB, nie wiem czy ta 26W świetlówka doświetla odpowiednio większą część terra. Według danych producenta ma zasięg 50 cm. Planuję zrobić jeszcze odblaskowy klosz z ekranów zagrzejnikowych  :)

Nie przykrywam niczym. Na początku przykrywałam na noc częściowo ręcznikiem żeby światło zapalane od czasu do czasu w kuchni nie przeszkadzało żółwiowi, ale jest najczęściej tak zakopany i padnięty po całodziennym demolowaniu że śpi jak zabity. Od kilku dni nieźle demoluje wszytko co napotka.
Nie wiem czy zimowanie na niego tak wpłynęło ale żywotny jest tak bardzo, jak w okresach największej aktywności wybiegowej, a może nawet bardziej. Terrarium już całe zwiedził i wydaje mi się że zaczyna ono wydawać się jak dla niego całkiem małe.

Z utrzymywaniem temperatury i wilgotności nie ma problemu, owszem temperatura jest niższa niż w okolicach lampy ale w granicach jego optimum, od czasu do czasu się dogrzewa. Natomiast wilgotność się utrzymuje bardzo wysoka a spryskuje terra 2-3 razy dziennie po to aby kiełkujące rośliny miały wodę.

Sadzonki długo nie wytrzymały. Zdążyłam ocalić poziomkę (tę ze zdjęcia) montując osłonę, początkowo nie ruszał jasnoty ale i ona dziś padła jego łupem. Dopóki kiełki były bardzo małe nie interesował się nimi ale dziś już zaczął je podjadać.  :-\
Tytuł: Odp: Terrarium z płyty meblowej z nadstawką
Wiadomość wysłana przez: Agnieszka w 06.04.2008, 14:45:16 pm
.Planuję zrobić jeszcze odblaskowy klosz z ekranów zagrzejnikowych  :)



Ciekawe rozwiazanie.
Tytuł: Odp: Terrarium z płyty meblowej z nadstawką
Wiadomość wysłana przez: Bartek w 07.04.2008, 09:39:31 am
no pomysł ciekawy, zobaczymy jak wyjdzie, no i jak duży jest ten odblask, czy nie zapasuje efektu wizualnego terrarium.
Tytuł: Odp: Terrarium z płyty meblowej z nadstawką
Wiadomość wysłana przez: raab70 w 07.04.2008, 13:47:55 pm
Duży format! Chłopak pewnie zadowolony. Ciekawe co zmieni i udoskonali. Chętnie bym te poprawki zobaczył na zdjęciach, gratuluję konsekwencji.
Tytuł: Odp: Terrarium z płyty meblowej z nadstawką
Wiadomość wysłana przez: nulus w 11.04.2008, 21:01:22 pm
To jest samiczka ;)

Beatko, a tak z ciekawości, korzystałaś z mojego artu ? Co było najbardziej pomocne ?
Tytuł: Odp: Terrarium z płyty meblowej z nadstawką
Wiadomość wysłana przez: Beata w 22.04.2008, 11:36:16 am
Właściwie od początku do końca miałam swoją wizję, której jednak nie zrealizowałam w całości ale jestem zadowolona.

Dziś terrarium wygląda zupełnie inaczej - wszytko smutne, zdewastowane, po roślinach ani śladu... Liście w kryjówce od wiercenia się żółwia są bardzo pokruszone, nadają się więc do wymiany...
Tekturki osłaniające po bokach poszarpane żółwiowymi pazurami, w niektórych miejscach prawie zdarte do końca...

Na razie jednak nie dosadzam nowych roślin bo muszę zrobić porządek z ziemią. Brak jej dokładnego oczyszczenia się zemścił i denerwuje mnie wychodzące od czasu do czasu robactwo w dodatku pojawiły się muszki ziemiórki - sztuk kilka ale wystraszyłam się że zaczną się rozmnażać. Jedynym sposobem jaki widzę jest ponowne i tym razem dokładne obsuszenie ziemi tak aby wszytko wyzdychało. Dlatego na razie nie podlewam ani nie zraszam podłoża a jak zrobi się ciepło wyrzucę tę ziemię na Słońce i mocno ją dosuszę. Zastanawiam się też nad piekarnikiem...

Ziemia też mocno "siadła" dlatego przy przeróbce zrobię znacznie wyższe wzniesienia, biorąc na to poprawkę...
Tytuł: Odp: Terrarium z płyty meblowej z nadstawką
Wiadomość wysłana przez: Paweł w 07.05.2008, 17:14:34 pm
Ja mam pytanie do Beaty: Czy lakierowałaś płyty meblowe przed skręceniem terrarium?
Tytuł: Odp: Terrarium z płyty meblowej z nadstawką
Wiadomość wysłana przez: Beata w 08.05.2008, 09:38:16 am
Nie było takiej potrzeby. Płyty meblowe posiadają trwałą, solidną okleinę.
Tytuł: Odp: Terrarium z płyty meblowej z nadstawką
Wiadomość wysłana przez: Remek w 08.05.2008, 15:00:27 pm
fajne terrarium ..

masz wyłożone tylko piaskiem czy wymieszałaś go z czymś jeszcze?
Tytuł: Odp: Terrarium z płyty meblowej z nadstawką
Wiadomość wysłana przez: Agnieszka w 08.05.2008, 17:12:58 pm
Piaskiem? Co Ty? Przecież tam nie ma piasku.
Tytuł: Odp: Terrarium z płyty meblowej z nadstawką
Wiadomość wysłana przez: Paweł w 08.05.2008, 17:35:15 pm
To jest ziemia tylko pewnie raz jest bardziej piaszczysta a raz bardziej gliniasta.
Tytuł: Odp: Terrarium z płyty meblowej z nadstawką
Wiadomość wysłana przez: Remek w 08.05.2008, 18:15:34 pm
dla mnie ziemia i piasek to to samo :):):)
Tytuł: Odp: Terrarium z płyty meblowej z nadstawką
Wiadomość wysłana przez: Jakub w 28.04.2009, 12:06:55 pm
Witam :)
Bardzo podoba mi się twoje tero i chciałbym sobie zrobić klona i w związku z tym mam kilka pytań:
1. Czy mogłabyś podać koszt?
2. Czy w otwartym terra można utrzymać stabilną temperaturę i wilgotność?
3. Jak zamontować UVB?
4. jakie roślinki polecasz do terra?
PZDR :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)
Tytuł: Odp: Terrarium z płyty meblowej z nadstawką
Wiadomość wysłana przez: Beata w 04.05.2009, 10:15:31 am
Zwyczajna skrzynia ale dzięki.

Ad.1) Trudno określić mi dokładnie koszt bo nie wszystkie ceny pamiętam, a rzeczy do terrarium kupowałam w różnym czasie ale mniej więcej wyszło to tak:

- płyta meblowa 18mm - ok 100 zł
- pleksa 79 zł
- wkręty 3,38 zł
- kołki 4,78 zł
- klej wikolowy 5,98 zł
- pinezki 4,05 zł
- listwy 6,88
- kantówka 23,08 zł + 4,50 cięcie (ale nie wykorzystana)
- okucia 4,50
- kiniekiet na uvb nie pamietam ceny ale wraz z kablem i przełącznikiem chyba kilkanaście zł
- uvka ok 60 zł
- termo-higro 100 zł
- programator ok 45-50 zł
- oprawa na żarówkę ok 40 zł
- lustrzanka ok 10 zł
- doniczka (aktualna 25 zł w promocji, normalnie chodzą po ok 50 zł)
- nasiona traw i ziół 31 zł
- folię na dno miałam w domu
- ziemia z lasu

Ad.2) Można. Wilgotność zależy w dużej mierze od wilgotności samego pomieszczenia (w blokach jest kiepsko) i od podłoża. Ziemia/darń utrzymuje dość dobrze wilgotność i stopniowo ją uwalnia. Terraria otwarte są godne polecenia.

Ad.3) U mnie nie ma jak widac żadnych cudów. Mam zwyczajny kilkiet zmontowany z elementów dostępnych w casto itp. na dziale elektrycznym. Miał w zestawie taki haczyk, u nie jest on podwieszony za ten haczyk na grubym sznurku, ew. można w nadstawkę zamocować od spodu metalowy hak. Ja wolałam takie bardziej mobilne rozwiązanie.

Ad.4) Najlepsza jest chyba gotowa wykopana darń. Aby spokjonie wyhodować coś w terra trzeba miesięcy a żółw musiałby w tym czasie być gdzie indziej bo bardzo niszczy sadzonki i młode kiełki. Nawet młoda , podrośnieta trwa po kilku dniach jest sprasowana, zadepatana. W każdym razie tak było u mnie. Gotowa darń jest już mocno ukorzeniona więc pozyje dłużej ale też z czasem się zniszczy.

Tutaj moje paragony z dokładnymi cenami niektórych z ww. rzeczy:

   (http://www.imagic.pl/files/10208/dsc_8523.jpg)

http://www.imagic.pl/files/view/10208/dsc_8523.jpg
Tytuł: Odp: Terrarium z płyty meblowej z nadstawką
Wiadomość wysłana przez: Jakub w 04.05.2009, 18:49:20 pm
Dzięki jak już stworzę tego klona to na pewno wstawię fotki :)