Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 22:30:32 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Terrarium z płyty meblowej z nadstawką  (Przeczytany 21032 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Terrarium z płyty meblowej z nadstawką
« dnia: 04.04.2008, 19:21:55 pm »
Zgodnie z zapowiedzią prezentuję Wam moje nowe terra. Jego ukończenie zbiegło się w czasie z porą wybudzenia żółwia, dlatego pewne elementy są jeszcze niedopracowane, ale mniej więcej w tym kształcie będzie ono wyglądało.

Opiszę wszystko po kolei.

Wymiary: 141 x 75 x 50
Waga: strach pomyśleć, szczególnie po włożeniu ziemi
Materiały: płyta meblowa 18 mm, pleksi 4mm, wkręty, kołki, klej wikolowy do drewna, folia, pinezki, tektura, 2 uchwyty metalowe na pleksi, powinna być jeszcze prowadnica (na razie jej brakuje, ale będzie)
Narzędzia: wiertarko-wkrętarka, wiertła różnej szerokości, piła, miarka, suwmiarka, młotek, szpachla do kleju, śrubokręty, rękawiczki gumowe, łopatka, nożyce
Substraty: ziemia, suche liście, sadzonki roślin, kawałki darni, siano, nasiona, duże kamienie
Akcesoria: lampa na zaczep, żarówka grzewcza, kinkiet z przełącznikiem, świetlówka UVB, programator, trójnik, termo-higrometr z sondą, spryskiwacz, podstawka pod doniczkę na basenik, talerzyk, doniczka

Jakby ktoś chciał stworzyć sobie klona i interesują go wymiary wszystkich płyt to zamieszczę.

Wybór materiałów

Zdecydowałam się na płytę meblową gdyż bardziej mi się podobała niż OSB i jest też przyjemniejsza w użytkowaniu bo nie haczy np. przy wycieraniu. Płyta była cięta na wymiar przez pracowników hipermarketu budowlanego. Cięcie tak dużych płyt ręcznie byłoby praktycznie niemożliwe.
Z kolei zamiast szkło na szybę widokową wybrałam pleksi grubości 4mm. Materiał ten ma tę zaletę że jest lekki, nietłukący, bezpieczny (nie pozostawia ostrych krawędzi), łatwy w obróbce i demontażu. Wadą jest duża podatność na zarysowania, ale w wypadku mojego terra żółwiowe pazurki nie mają do niej dostępu.

Szyba widokowa

Zrezygnowałam z przeszklenia całej przedniej ściany terrarium, dlatego mniejsze kawałki płyty meblowej utworzyły wysoką do połowy wysokości terrarium ściankę poziomą i zakładki po bokach. Dzięki temu oraz ukształtowaniu podłoża opadająco ku przodowi żółw nie ma dostępu do łączeń i krawędzi (na czym mógłby się pokaleczyć), ani do przeszklenia, które by rysował  próbując sforsować, ale jednocześnie wnętrze terrarium jest dobrze widoczne a dostęp do niego bardzo dogodny. Pleksi się łatwo wyjmuje z uchwytów - nie jest zamocowana na stałe ale tylko lekko włożona. Na razie brakuje prowadnicy utrzymującej pleksi w pionie w momencie potrącenia, ale niebawem ją dorobię.

Widok od przodu




Nadstawka

Istotnym elementem terrarium jest nadstawka. Dzięki temu możliwe jest dogodne rozmieszczenie oświetlenia i dowolne jego modyfikacje. Dodatkowo pomocniczo się przydaje jako pólka na termo-hirgometr, którego sondę można podwiesić w dowolnym miejscu nad terra bez konieczności stałego mocowania w terrarium.

Dno i podłoże

Po skręceniu wszystkich elementów dno wyłożyłam folią której rozmiar był większy niż rozmiar dna, dzięki czemu wystające poza dno fragmenty wywinęłam do góry i poprzypinałam pinezkami do boków, w rogach folię zagięłam.
Boki terrarium obłożyłam kawałkami grubej tektury, aby nie było widać wystającej folii oraz aby ziemia się nie dostawała za jej brzegi. Ta tektura to materiał raczej lichy i w niedługiej przyszłości będę musiała pomyśleć nad innym zabezpieczeniem.
Następnie na dno wyłożyłam naturalną (z lasu) ziemię podsuszoną uprzednio na Słońcu i ręcznie oczyszczoną z większych korzeni, patyków i robactwa. Ziemię uformowałam tak aby jej poziom był wyższy w tyle terra i obniżał się ku dołowi, ale również utworzyłam pagórki w tylnych rogach i mały pagórek mniej więcej pośrodku.





Po uformowaniu zasadziłam kilka sadzonek (jasnota, poziomka, prosienicznik, gwiazdnica) oraz kęp trawy. Kawałki darni z trawą zasadziłam w wysokich miejscach terra co spowodowało że przysłaniają nieco obszar za sobą i stanowią miejsce wspinaczek.



Widok od wewnątrz



W tylnym rogu zagłębiłam w ziemi doniczkę, którą ustawiłam pod lekkim kątem, tak że jej wlot był mocno pochylony ku dołowi. Fragment doniczki tworzący dno został zasypany warstwą ziemi, by nieco wyrównać spad a także kolistość doniczki, lepiej umiejscowić ją w ziemi i zapewnić naturalne podłoże dla żółwia. Na wierzch ułożyłam sporą garść suchych liści. Pochyłość powoduje, że kryjówka ma charakter zbliżony do naturalnej jamy i w dużym stopniu zapobiega rozwlekaniu liści przez żółwia po całym terrarium.





Po bokach i na wierzchu od zewnątrz doniczkę mocno obsypałam ziemią, a na wierzchu ułożyłam dodatkową kępę trawy. Powstała estetycznie, bo naturalnie wyglądająca nora, która dodatkowo bardzo intryguje żółwia i zachęca do nieustannej ale jak na razie bezowocnej  wspinaczki :)



Wysiew nasion

Następnym krokiem było wysianie nasion. Wysiałam trawę, koniczynę, wykę i trochę ziół. Z czasem będę dosiewać lub dosadzać kolejne w miarę potrzeb. Na razie rośliny ładnie kiełkują.



Obie lampy są podpięte poprzez programator




 
« Ostatnia zmiana: 05.04.2008, 09:19:07 am wysłana przez Beata »
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline nulus

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1218
  • Reputacja: 24
Odp: Terrarium z płyty meblowej z nadstawką
« Odpowiedź #1 dnia: 05.04.2008, 10:39:36 am »
Kapitalnie !

Ogromne terrarium, wspaniale urządzone. Brawo ! :D

Dla Tutpka jest to raj, nie ma co ukrywać.

Szacunek.
Pozdrawiam, Nulus!

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Terrarium z płyty meblowej z nadstawką
« Odpowiedź #2 dnia: 05.04.2008, 12:11:01 pm »
Beatko! Wyszło rewelacyjnie! Wyglada bardzo naturalnie. Będziesz je czymś przykrywać, przynajmniej troszkę?
Ciekawe jak długo wytrzymaja te sadzonki z czołgiem w środku ;)
TUPTUŚ

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Terrarium z płyty meblowej z nadstawką
« Odpowiedź #3 dnia: 05.04.2008, 12:13:32 pm »
Bardzo ładne, tylko brać przykład.

Terrarium odkryte, nei ma problemu z utrzymaniem temperatury i wilgotności?

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Terrarium z płyty meblowej z nadstawką
« Odpowiedź #4 dnia: 05.04.2008, 15:08:36 pm »
Dziękuję za wszystkie miłe uwagi.  :) Muszę jakoś rozwiązać jeszcze kwestię UVB, nie wiem czy ta 26W świetlówka doświetla odpowiednio większą część terra. Według danych producenta ma zasięg 50 cm. Planuję zrobić jeszcze odblaskowy klosz z ekranów zagrzejnikowych  :)

Nie przykrywam niczym. Na początku przykrywałam na noc częściowo ręcznikiem żeby światło zapalane od czasu do czasu w kuchni nie przeszkadzało żółwiowi, ale jest najczęściej tak zakopany i padnięty po całodziennym demolowaniu że śpi jak zabity. Od kilku dni nieźle demoluje wszytko co napotka.
Nie wiem czy zimowanie na niego tak wpłynęło ale żywotny jest tak bardzo, jak w okresach największej aktywności wybiegowej, a może nawet bardziej. Terrarium już całe zwiedził i wydaje mi się że zaczyna ono wydawać się jak dla niego całkiem małe.

Z utrzymywaniem temperatury i wilgotności nie ma problemu, owszem temperatura jest niższa niż w okolicach lampy ale w granicach jego optimum, od czasu do czasu się dogrzewa. Natomiast wilgotność się utrzymuje bardzo wysoka a spryskuje terra 2-3 razy dziennie po to aby kiełkujące rośliny miały wodę.

Sadzonki długo nie wytrzymały. Zdążyłam ocalić poziomkę (tę ze zdjęcia) montując osłonę, początkowo nie ruszał jasnoty ale i ona dziś padła jego łupem. Dopóki kiełki były bardzo małe nie interesował się nimi ale dziś już zaczął je podjadać.  :-\
« Ostatnia zmiana: 05.04.2008, 15:12:49 pm wysłana przez Beata »
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Terrarium z płyty meblowej z nadstawką
« Odpowiedź #5 dnia: 06.04.2008, 14:45:16 pm »
.Planuję zrobić jeszcze odblaskowy klosz z ekranów zagrzejnikowych  :)



Ciekawe rozwiazanie.
TUPTUŚ

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Terrarium z płyty meblowej z nadstawką
« Odpowiedź #6 dnia: 07.04.2008, 09:39:31 am »
no pomysł ciekawy, zobaczymy jak wyjdzie, no i jak duży jest ten odblask, czy nie zapasuje efektu wizualnego terrarium.

Offline raab70

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 260
  • Reputacja: 9
  • Warszawianka
Odp: Terrarium z płyty meblowej z nadstawką
« Odpowiedź #7 dnia: 07.04.2008, 13:47:55 pm »
Duży format! Chłopak pewnie zadowolony. Ciekawe co zmieni i udoskonali. Chętnie bym te poprawki zobaczył na zdjęciach, gratuluję konsekwencji.
Nie ma głupich pytań , są tylko głupie odpowiedzi...

Offline nulus

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1218
  • Reputacja: 24
Odp: Terrarium z płyty meblowej z nadstawką
« Odpowiedź #8 dnia: 11.04.2008, 21:01:22 pm »
To jest samiczka ;)

Beatko, a tak z ciekawości, korzystałaś z mojego artu ? Co było najbardziej pomocne ?
Pozdrawiam, Nulus!

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Terrarium z płyty meblowej z nadstawką
« Odpowiedź #9 dnia: 22.04.2008, 11:36:16 am »
Właściwie od początku do końca miałam swoją wizję, której jednak nie zrealizowałam w całości ale jestem zadowolona.

Dziś terrarium wygląda zupełnie inaczej - wszytko smutne, zdewastowane, po roślinach ani śladu... Liście w kryjówce od wiercenia się żółwia są bardzo pokruszone, nadają się więc do wymiany...
Tekturki osłaniające po bokach poszarpane żółwiowymi pazurami, w niektórych miejscach prawie zdarte do końca...

Na razie jednak nie dosadzam nowych roślin bo muszę zrobić porządek z ziemią. Brak jej dokładnego oczyszczenia się zemścił i denerwuje mnie wychodzące od czasu do czasu robactwo w dodatku pojawiły się muszki ziemiórki - sztuk kilka ale wystraszyłam się że zaczną się rozmnażać. Jedynym sposobem jaki widzę jest ponowne i tym razem dokładne obsuszenie ziemi tak aby wszytko wyzdychało. Dlatego na razie nie podlewam ani nie zraszam podłoża a jak zrobi się ciepło wyrzucę tę ziemię na Słońce i mocno ją dosuszę. Zastanawiam się też nad piekarnikiem...

Ziemia też mocno "siadła" dlatego przy przeróbce zrobię znacznie wyższe wzniesienia, biorąc na to poprawkę...
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Paweł

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 62
  • Reputacja: 0
Odp: Terrarium z płyty meblowej z nadstawką
« Odpowiedź #10 dnia: 07.05.2008, 17:14:34 pm »
Ja mam pytanie do Beaty: Czy lakierowałaś płyty meblowe przed skręceniem terrarium?
Pozdrawiam Paweł

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Terrarium z płyty meblowej z nadstawką
« Odpowiedź #11 dnia: 08.05.2008, 09:38:16 am »
Nie było takiej potrzeby. Płyty meblowe posiadają trwałą, solidną okleinę.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Remek

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 167
  • Reputacja: 0
  • żółw stepowy, Kuba, 4 lata?
Odp: Terrarium z płyty meblowej z nadstawką
« Odpowiedź #12 dnia: 08.05.2008, 15:00:27 pm »
fajne terrarium ..

masz wyłożone tylko piaskiem czy wymieszałaś go z czymś jeszcze?
Każdy człowiek ma jakieś dobre strony,
trzeba tylko przekartkować te złe

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Terrarium z płyty meblowej z nadstawką
« Odpowiedź #13 dnia: 08.05.2008, 17:12:58 pm »
Piaskiem? Co Ty? Przecież tam nie ma piasku.
TUPTUŚ

Offline Paweł

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 62
  • Reputacja: 0
Odp: Terrarium z płyty meblowej z nadstawką
« Odpowiedź #14 dnia: 08.05.2008, 17:35:15 pm »
To jest ziemia tylko pewnie raz jest bardziej piaszczysta a raz bardziej gliniasta.
Pozdrawiam Paweł