Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 21:37:47 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Terrarium żółwia stepowego  (Przeczytany 4451 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kulak10

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: 0
Terrarium żółwia stepowego
« dnia: 03.07.2017, 22:07:31 pm »
Cześć,
Mego żółwia stepowego mam od dobrych 15 lat, jakieś 8 lat temu zdecydowałem się na urządzenie porządnego terrarium. Oczywiście wiem, że mógłbym wiele poprawić. Zamieszczam fotkę terrarium (100x40x45). Ścianki jak widać są obudowane korkiem, w terra znajduje się sztuczna roślinka, miska na jedzenie, brodzik oraz kryjówka w formie doniczki. Podłoże składa się z kory. W przeszłości testowałem wariant kora- ziemia, ale zauważyłem, że i tak kora miesza się z ziemią, ziemia wydaje intensywny zapach... Próbowałem sadzić trawę, ale zawsze po 2 tygodniach usychała mimo zraszania.
 Obecnie przymierzam się do jakiś ulepszeń terrarium. Może znowu poeksperymentuje z ziemią... Może macie jakieś sugestie odnośnie wystroju no bo tak... trochę łyso ;) Najchetniej bym zainstalował jakies roślinki, ale wiem, że żółw albo je zje albo niczym buldożer wbije je w podłoże. A może się mylę ? Będę wdzięczny za jakies porady! :)  Załączam foto z moim terrarium

PS. Aha zółwik ma tak na oko 12cm dł skorupy a z szyją z 17cm :)
« Ostatnia zmiana: 03.07.2017, 22:09:50 pm wysłana przez kulak10 »

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Terrarium żółwia stepowego
« Odpowiedź #1 dnia: 06.07.2017, 15:29:08 pm »
Powinieneś zacząć od zmiany terrarium, bo jest za małe. 40 cm to za mała głębokość nawet dla małego żółwia, a ten już maluszkiem nie jest. Generalnie im większe tym lepsze, ale tu nawet nie zbliżamy się do minimum.
Ziemia pachnie ziemią i tego się nie zmieni. Mając żółwia trzeba to zaakceptować. Najlepiej wyciąć kawałek darni, nawet jak uschnie jest dobrym podłożem. A nie rośnie, bo w terrarium jest strasznie ciemno.
Z roślinami masz słuszne podejrzenia, ale wsadzenie tam wykopanego z korzeniami np. mniszka ma sens właśnie dla celów pokarmowych. Możesz dorzucić jakiś korzeń, koniecznie jakąś kryjówkę.

Offline formelak

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: 0
    • lekkie i szybko się wchłania
Odp: Terrarium żółwia stepowego
« Odpowiedź #2 dnia: 07.07.2017, 09:55:47 am »
Właśnie tak oglądam te terrarium i stwierdzam, że ten żółw będzie miał za mało miejsca i to stanowczo tak jak pisze @doru.
. :)

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Terrarium żółwia stepowego
« Odpowiedź #3 dnia: 07.07.2017, 19:03:35 pm »
Spokojnie, zacznijmy od początku. Nieorze roku zolw robi w terrarium.Powinien mieć wybieg zewnetrzny albo balkonowy (nie wiem gdzie mieszkasz)
.Terrarium jest stanowczo za małe.Myśle.ze 120 x 50 wystarczy.
Nasyp duuużo podloza bo stepowe bardzo lubią kopać i niech tym podlozem bedzie ziemia z gliną wymieszana w stosunku2:1.
Rośliny to dobry pomysł ale na wybiegu zewnetrzny.Bardzo ładnie komponują sie rosliny sródziemnomorskie.Takie jak tymianek lawenda oliwka  ale także nasze fiołki czy bratki.

Offline kulak10

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: 0
Odp: Terrarium żółwia stepowego
« Odpowiedź #4 dnia: 09.07.2017, 23:20:53 pm »
Dziękuję za odpowiedzi, podpowiedzi... Niestety nie mam obecnie możliwości ani finansowych ani powierzchniowych na większe terrarium :< Choć może się to zmienić niedługo

Offline kulak10

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: 0
Odp: Terrarium żółwia stepowego
« Odpowiedź #5 dnia: 16.07.2017, 23:24:30 pm »
Niestety tak jak w przeszłości, tak i dziś, ziemia w terrarium nie zdaje egzaminu. Nie dość, że dość intensywnie pachnie, to żółw jej wcale nie lubi. Obecnie terrarium jest tak urządzone, że na części suchej są drewienka, a w części chłodniejszej ma ziemię i domek. Od kiedy zastąpiłem w części chłodniejszej drewienka na rzecz ziemi, żółw woli spać albo w części suchej, albo na domku tak jak na załączonym zdjęciu. Na ziemi spać nie lubi. Czy tylko mój jest taki francuski piesek czy wasze żółwie też ? Nie mogę go też przyzwyczaić do jedzenia suszu. Jak zachowują się wasze żółwie ?

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Terrarium żółwia stepowego
« Odpowiedź #6 dnia: 17.07.2017, 11:11:32 am »
A może by mu tak dać więcej czasu? Niech śpi gdzie chce. Drewienka to najgorsze podłoże jakie świat wymyślił, a w połączeniu z ziemią będą Ci pleśnieć. Są niestabilne, a nie daj Boże żeby żółw takie drewienko połknął... I to że do tej pory tego nie robił o niczym nie świadczy, czasem po latach coś żółwiowi do głowy przychodzi i mamy nieszczęście.
A ze ziemia ma zwój zapach... To normalne i krótko powiem - masz żółwia, to się do tego przyzwyczaj. To zwierzę żyjące na ziemi, kopiące w niej nory. Zachowuje się obecnie tak a nie inaczej, bo nie dano mu wcześniej takiej możliwości - to są po prostu zaburzenia behawioru.