Żółwie lądowe > Terrarium i wybieg

Warunki - żółw peloponeski

(1/1)

zolwhenio:
Witam :)
Mój żółw choruje na skórę od dłuższego czasu. Byłam u dwóch weterynarzy i każdy radzi podjąć zupełnie inne kroki w sprawie leczenia. Żółwik ma ranki na nóżkach dlatego podłoże jest zdecydowanie ważne. Problem pojawia się jednak w tym, że jeden weterynarz radzi trzymać żółwia na odkażonych bukowych drewienkach (takie mam obecnie), drugi - na ręcznikach papierowych, jednocześnie zdecydowanie odradzając drewienka nawet przy zdrowym żółwiu. Pierwszy weterynarz radził również spryskiwać owe podłoże wodą, drugi - stanowczo zabrania. Żółw ma lampkę grzewczą oraz UVB. Weterynarz drugi powiedział mi, że lampka UVB jest nieodpowiednia i należy kupić specjalną, przeznaczoną dla żółwi (?). Moja lampka jest ze sklepu zoologicznego, przystosowana dla gadów. Co powinnam zrobić z podłożem i lampką by zapewnić jak najlepsze warunki dla mojego żółwia? Proszę o pomoc.

Kenet:
Witaj na forum!
Bardzo ważne jest aby żółwia przyjmował specjalista od gadów, bo zwykły weterynarz może tylko zaszkodzić.

1. Drewienka bukowe są złym podłożem zarówno przy zdrowym jak i chorym żółwiu. Najlepsze podłoże to ziemia ekologiczna wymieszana z gliną wiążącą w proporcji 2:1. Natomiast jeśli żółw ma jakieś choroby skóry(nie wiem jaka to przypadłość) to do czasu zaleczenia powinno się to trzymać w warunkach sterylnych aby nie doszło do zakażenia np.  na ręcznikach papierowych.

2. Ziemię należy spryskiwać dosyć często, ale nie można robić tego z drewienkami bo mogą pleśnieć.

3. Odpowiednią lampą dla żółwia jest metahalogen. Jest to żarówka grzewczą i UV w jednym. Zwykła żarówka UV jest za słaba.
http://www.terrasklep.pl/zarowki-metahalogenowe-uvb/273-zarowka-metahalogen-hqi-bright-sun-desert-35w-lucky-reptile.html
Podsumowując: lekarz nr.2 zdecydowanie lepiej zna się na żółwiach i to do niego powinnaś chodzić.

zolwhenio:
Bardzo dziękuję za odpowiedź! Tego potrzebowałam :) na pewno poprawię warunki żółwia

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej