Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 20:36:45 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Wielkość kryjówki  (Przeczytany 10727 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline pol@k

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 500
  • Reputacja: 1
  • Żółw stepowy Szkrabcio
Odp: Wielkość kryjówki
« Odpowiedź #15 dnia: 19.09.2007, 22:06:49 pm »
Nie no, bardzo fajna kryjówka, i widać, że Tusiek ją lubi :).

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Wielkość kryjówki
« Odpowiedź #16 dnia: 21.09.2007, 07:37:28 am »
daje radę się obrócić?

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Wielkość kryjówki
« Odpowiedź #17 dnia: 21.09.2007, 07:56:11 am »
Tak, bez problemów :D
TUPTUŚ

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Wielkość kryjówki
« Odpowiedź #18 dnia: 21.09.2007, 08:40:23 am »
a czy ten domek stoi czy jest tak trochę wkopany? Żadnej różnicy co prawda to nie robi bo widać, że jest funkcjonalny i tusiek ma własne M4

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Wielkość kryjówki
« Odpowiedź #19 dnia: 21.09.2007, 17:40:55 pm »
Domek stoi normalnie, nie jest wkopany.
TUPTUŚ

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Wielkość kryjówki
« Odpowiedź #20 dnia: 21.09.2007, 18:50:42 pm »
No to jak tusiek stwierdzi, że chce ciągnąć ze sobą jeszcze jeden dom na grzbiecie to może być zabawnie, ale chyba coś na daszku jest ciężkiego to nie da rady.

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Wielkość kryjówki
« Odpowiedź #21 dnia: 21.09.2007, 20:50:48 pm »
Na daszku lezy płaski kamień, domku napewno by nie podniósł, hehe  ;)
TUPTUŚ

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Wielkość kryjówki
« Odpowiedź #22 dnia: 22.09.2007, 08:07:24 am »
no to daleko nie zajedzie jak by chciał zdemolować.

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Wielkość kryjówki
« Odpowiedź #23 dnia: 22.09.2007, 15:32:01 pm »
Ostatnio jest zbyt spokojny na demolki,  ;)
TUPTUŚ

Offline raab70

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 260
  • Reputacja: 9
  • Warszawianka
Odp: Wielkość kryjówki
« Odpowiedź #24 dnia: 27.02.2008, 00:11:39 am »
Czy coś nowego pojawiło się w dziedzinie kryjówek?
Pewnie jest to indywidualna żółwiowa sprawa, ale zastanawia mnie fakt ,że moje stepki (2) choć proponowałem im i doniczki , i konstrukcje drewniane dalej wolą zakopywać się w podłożu. Na dzień dzisiejszy kryjówka służy im jako ścieżka zdrowia. Pani weterynarz wspomniała mi swego czasu ,że byłoby dobrze by chłopaki mogły się trochę zmęczyć nie tylko ostrą wspinaczką po kamieniach, ale także spacerami pod górkę. Młodszy ma teraz właśnie taką nasypaną z kory górkę , której szczytem jest daszek kryjówki. Z tego co widzę sił do spacerów pod górkę mu nie brakuje , ale innego wykorzystania kryjówki chyba nie planuje.
Z kolei grek śpi w kryjówce tylko pierwszej nocy po jakimś większym sprzątaniu w terra lub wymianie podłoża, po ustawieniu kryjówki wzdłuż ,używa jej do spacerów w tunelu , ale w normalnych warunkach dłużej w niej nie parkuje.
Czy zauważyliście u swoich żółwi jakieś specjalne preferencje co do lokalizacji i wykonania samych kryjówek? A może wystarczyłaby symboliczna ,,kupka'' siana? Nie da sie ukryć ,że sama kryjówka , choćby i nie wykorzystywana trochę miejsca zajmuje.

Ps. Z tego co widzę , można mnie spokojnie przenieść do wątku: pomysł na kryjówkę. Nie wykazałem dostatecznej czujności.
« Ostatnia zmiana: 27.02.2008, 00:21:42 am wysłana przez x »
Nie ma głupich pytań , są tylko głupie odpowiedzi...

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Wielkość kryjówki
« Odpowiedź #25 dnia: 28.02.2008, 12:40:55 pm »
Mój z kolei na odwrót  :) zawsze używa kryjówki zas nigy nie zakopuje się w podłozu. Nie wiem skąd takie a nie inne upodobanie u żółwia, być może dobiera sobie miejsce pod kątem temperatury albo gdzie jest wyższa wilgotność, a może po prostu ma takie preferencje.

W nowym terra planuję jako kryjówkę zrobić żółwiowi norę w darni. Żeby się nie zapadło w ziemię będzie wkopana ułamana ceramiczna doniczka. Jestem ciekawa jak się to żółwiowi spodoba. Na wybiegu zrobiłam swego czasu coś podobnego ale żółw z niej nie korzystał. Widziałam jak kiedyś wszedł do środka ja obadać ale coś mu nie pasowało i nagle zaczął się wycofywać. Możliwe że wejście było za wąskie i się bał że utknie. Dalej komora była szeroka ale żółw tam nie dotarł. Nora wymaga zatem poprawienia. Z drugiej strony dużą role odgrywa chyba przyzwyczajenie...

Ogólnie fajnie jest aby żółw miał jakiś zaciszny kącik w postaci kryjówki. Jeśli coś mu nie gra w tym co zostało dla niego przygotowane być może trzeba zmienić samą konstrukcję kryjówki (za duża, za mała) lub jej ustawienie (powinna stać w najchłodniejszym miejscu terra)... Jeśli żółw jako kryjówki uzywa podłoża to też dobrze. Ważne by miał sie gdzie schować.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline raab70

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 260
  • Reputacja: 9
  • Warszawianka
Odp: Wielkość kryjówki
« Odpowiedź #26 dnia: 28.02.2008, 23:33:13 pm »
Przy zakopywaniu w podłożu, myślę , że ważna jest jego głębokość (kora), kiedy zorientowałem się co się dzieje, zwiększyłem ją w pewnych miejscach do około 20 cm. (Przy okazji wręcz wypłynęła mi sprawa  przeciekającej miseczki z wodą , niby na oko ok , a pod miejscem miseczki mokro aż do dna.) Ciekawostką jest fakt , że stepki nie zakopują się w tych najgłębszych miejscach, wybierają z reguły inne , pewnie chodzi o wspomnianą temperaturę i wilgotność. Ostatniej niedzieli wprowadziłem im do terra kawałek darni ( nie da sie ukryć skąd wziął się ten pomysł- ale darń z ojcowizny! ,,ekologiczna") , jak do tej pory stepki zbytnio się do niej nie garną, pewnie sygnalizują mi  ,że nie lubią zbyt gwałtownych zmian i muszą się do tego novum przyzwyczaić.
Zobaczymy...lato blisko.
Nie ma głupich pytań , są tylko głupie odpowiedzi...

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Wielkość kryjówki
« Odpowiedź #27 dnia: 29.02.2008, 09:14:00 am »
A jak z wilgotnością i temperaturą w terrarium Twojego żółwia? Przypomniało mi się że czytałam niedawno, że żółwie zakopują się szczególnie wtedy gdy potrzebują ochrony przed przegrzaniem lub(i) nadmierną utratą wody poprzez parowanie skórne.

To dało mi do myślenia. Napisałam że mój żółw nie zakopuje się w podłożu, bo zasadniczo tak jest. Zdarzyło mu się to tylko raz. Pamietam jak kiedyś musiałam wyjechać na kilkanaście dni i zostawiłam żółwia pod opieką innych domowników, którzy chyba niezbyt wzieli sobie do serca moje zalecenia dotyczące spryskiwania podłoża i kontrolowania wilgotności, w dodatku rozpoczął się sezon grzewczy. W każdym razie wilgotność mocno spadła. Po powrocie zastałam w terrarium wyschniętą "pustynię" a żółwia ani śladu - spał zakopany na samym dnie mimo iż wcześniej nigdy tego nie robił!

To potwierdza jak ważne jest zapewnienie żółwiowi odpowiednio grubej i zdatnej do kopania warstwy podłoża. Tylko żółw wie najlepiej jakiego mikroklimatu potrzebuje i w razie potrzeby może w ten sposób zoptymalizować warunki, które ma w terrrarium.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Wielkość kryjówki
« Odpowiedź #28 dnia: 29.02.2008, 09:54:26 am »
To dało mi do myślenia.

Mi też, bo Tusiek też się nie zakopuje.
TUPTUŚ

Offline raab70

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 260
  • Reputacja: 9
  • Warszawianka
Odp: Wielkość kryjówki
« Odpowiedź #29 dnia: 29.02.2008, 23:47:25 pm »
No właśnie. Jak to dobrze jak Ktoś logicznie podejdzie do tematu.
Od czasu jak umieściłem darń w terra wilgotność rankiem jest na poziomie +- 68%, w ciągu dnia spada powoli do +-60% ( na mało profesjonalnym hydrometrze Exo) tak więc terra ostatnio zbyt mocno w ciągu dnia nie zraszałem. Ostatnio poczytałem trochę o grzybicy u żółwi lądowych i obawiam się , że zbyt duża wilgotność może   przynieść  też niespodziewane problemy trudne do wyleczenia- ale ekspertem nie jestem.
 Co do temperatury to rzeczywiście chłopaki miały dziś na wyspie ciepła 36 stopni a w strefie chłodu i kryjówek 25 , spróbuję jutro trochę inaczej ustawić reflektorki ,żeby ciepełko nie było tak bardzo skumulowane w jednym punkcie, może to chłopakom się spodoba. Pomyślę jeszcze nad wentylacją- być może trzeba będzie ją uzupełnić o kolejne odwierty.
  Ta temperatura to ciekawe spostrzeżenie bo oba żółwie stepowe , które do mnie trafiły, nigdy wcześniej nie mieszkały w terrarium , z tego co wiem żyły  na podłodze i być może takie cieplarniane warunki mogą być dla nich nieco trudne do zaakceptowania?
  Żeby zakończyć optymistycznie dodam ,że starszy z Nich , około 10 letni samiec Ozon ( prace nad imieniem wciąż trwają) na początku szorował po podłodze skorupką , a dziś po 4 miesięcznej kuracji i zmianie diety , potrafi w pięknym stylu maszerować na ,, wyprostowanych" nogach. Ukłony dla Pani Doktor , ja na to tak optymistycznie się nie zapatrywałem... spodziewałem się raczej ,że tego typu zmiany w większości przypadków mają charakter stały , a tu proszę...
Nie ma głupich pytań , są tylko głupie odpowiedzi...