Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 14:08:51 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Wymiary terrariów  (Przeczytany 10905 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Wymiary terrariów
« dnia: 22.12.2006, 15:40:03 pm »
Wiadomo terarium im większe tym lepsze, ale jakie są wymiary waszych terrariów? Długość, szerokość, wysokość.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Wymiary terrariów
« Odpowiedź #1 dnia: 22.12.2006, 19:45:19 pm »
Moje ma około metra na 55 centymetrów, wysokość około 35 cm. W ciepłe dni żółw przebywa na wybiegu w ogrodzie a terrarium służy jedynie do snu, gdyż zabieram go późnym popołudniem z wybiegu.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Wymiary terrariów
« Odpowiedź #2 dnia: 23.12.2006, 09:36:24 am »
No tak, ja tez wolał bym trzymać gada na wybiegu, ale gdy jest zimniej bo temperatura musi być wyższa niż 25 C prawda to trzymasz go w terrarium? Ja to bym chciał takie 2 m na 110 cm i 35 cm wysokości.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Wymiary terrariów
« Odpowiedź #3 dnia: 23.12.2006, 13:12:22 pm »
Tak w chłodne, deszczowe dni żółw zostaje w domu w terrarium, ale jednocześnie w takie dni nie zbyt jest aktywny i po prostu śpi. Sezon wybiegowy w zeszłym roku zaczął się u mnie z końcem kwietnia a skończył z końcem września. Temperatura powyżej 20 stopni przy samym gruncie wystarcza, żółwik zwykle rano wygrzewa się w Słońcu, po czym rusza w teren  ;D Podczas upalnych dni w lipcu noce były na tyle ciepłe że rano nie wygrzewał się już w ogóle.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Wymiary terrariów
« Odpowiedź #4 dnia: 23.12.2006, 15:45:43 pm »
A powiedz mi czy to dobry pomysł z tak duzym terrarium jak napsiałem? Wogóle jest taki przelicznik jakie powinny być wymiary terra, jeśli pamiętasz Betko to mozesz podać?

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Wymiary terrariów
« Odpowiedź #5 dnia: 23.12.2006, 22:05:32 pm »
Ogólnie różne źródła podają że dla żółwi z rodzaju testudo długość terrarium powinna wynosić 8-krotność długości ich pancerza zaś szerokość połowę z tego, inne źródła mówią o 6-krotnej długości i połowie  szerokości z tego. Niekiedy - tak ogólnie przyjmuje się wymiary 100 na 60 cm jako odpowiadające wymiarom standardowego żółwia. Są to wszystko oczywiście wymiary minimalne, nie ma terrarium "za dużego", no chyba, że będzie miało wymiary ogromnego wybiegu ale mam na myśli jakieś rozsądne wymiary.

Dlatego uważam że jeśli tylko masz warunki zrób żółwikowi terrarium jak największe, dla niego za duże nie będzie, jedyny problem będzie z tym że takie terra będziesz mieć problem przestawić, przenieść, będziesz potrzebował "tony" substratu aby je wypełnić, ale ogólnie byłoby super (dla żółwia).
Wspomniałam o wymiarach wybiegu, otóż z wybiegiem sprawa przedstawia się nieco inaczej. Mój standardowy i pierwszy wybieg wyglądał tak, że był to długi ale dość wąski pas terenu (tak się akurat złożyły warunki że nie dało się go zrobić bardziej proporcjonalnie), długość wynosiła około 7-8 m a szerokość tylko 1,5 m (około). Przebywając na nim żółw widział więc ściany i kiedy tylko na którąś natrafił wspinał się i wspinał. Wydaje mi się, że teren ten nie był mały ale przez to że miał taki kształt właśnie tak było, że żółw "czuł się otoczony ścianami". Gdyby te same metry zrobić w formie kwadratu jestem przekonana że zachowywał by się inaczej.
Miałam okazję sprawdzić i przekonać się sama. Późna wiosną zaczęłam przygotowywać mu ogromny wybieg w innej części ogródka. Jako, że terenik ten był nieużywany, rosły tam tylko różne drzewka postanowiłam wpuścić tam żółwia (wcześniej czasem wypuszczałam go tam na nadzorowane spacery). Chciałam żeby poznał nowe otoczenie i ogólnie żeby go poobserwować jak się zachowa w nowym otoczeniu. Wybieg był naprawdę olbrzymich rozmiarów, miał może z 30m kwadratowych i mogę śmiało powiedzieć że był poniekąd za duży. Owszem żółw chodził gdzie go łapki poniosły i czasem się przeszedł z jednego końca w drugi, ale na ogół kręcił się wokół swoich ulubionych miejsc i nie oddalał za bardzo, no i nigdy nie zdarzyło się żeby wspinał się na którąś ze ścianek. Ogólnie odniosłam więc bardzo silne wrażenie że żółw nie czuje się na tym wybiegu ograniczony, zamknięty, po prostu "nie widzi końca" przed sobą, a jak dojdzie na jeden koniec i tam się pokręci to już "nie pamięta" miejsca skąd przydreptał. Wszystko super ale nie byłam w stanie zapanować nad tym wybiegiem i myślę że mniejszy wybieg spokojnie by mu wystarczył, byleby nie był zbyt prostokątny. W przyszłym roku jeśli będzie wciąż na tym wybiegu to myślę że go nieco ograniczę z jednej strony i zmniejszę. Dla żółwia większej różnicy nie będzie, dla mnie zasadnicza.

Uff... chyba wyczerpałam temat na razie  ;D
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Wymiary terrariów
« Odpowiedź #6 dnia: 29.12.2006, 19:54:18 pm »
Moje terra ma wymiary 100x70x45 dla mojego 9-centymetrowego Tusia jest wystarczajace.
TUPTUŚ

Offline nulus

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1218
  • Reputacja: 24
Odp: Wymiary terrariów
« Odpowiedź #7 dnia: 02.01.2007, 15:19:49 pm »
Samica ma terrarium 120 cm na 70 cm a wys. 40 cm,
samcol 140 cm na 40 cm a wys.30 cm.


Wybieg na działce mają dosyć trudny do zmierzenia, bo ma bliżej nieokreślony kolisty kształt, ale po moich wyliczeniach ponad 2-2,5 mKw to tam będzie.
Pozdrawiam, Nulus!

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Wymiary terrariów
« Odpowiedź #8 dnia: 02.01.2007, 17:00:46 pm »
Czy przy tych wymiarach terariów Wasze żółwie nie wchodziły na ściany? Pytam tak z ciekawości, bo wymiary sa dość spore i częśto się słyszy, ze zólwie wspinają się na ścianki, czy u Was też tak jest i czy da się temu zaradzić?

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Wymiary terrariów
« Odpowiedź #9 dnia: 02.01.2007, 17:40:20 pm »
Mój Tusiek ogólnie mówiąc jest małym świrem i nawet jakby miał terra 200x100 to by na ściany właził! I nic nie można na to poradzić.
TUPTUŚ

Offline nulus

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1218
  • Reputacja: 24
Odp: Wymiary terrariów
« Odpowiedź #10 dnia: 02.01.2007, 21:09:38 pm »
Moje tak czy owak czasami wbijają się w kąty, niewiem po co. Wydaje mi się że tych gadów wogle nie da się udomowić.
Pozdrawiam, Nulus!

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Wymiary terrariów
« Odpowiedź #11 dnia: 02.01.2007, 21:10:39 pm »
Żółwie są różne i różnie się zachowują z biegiem czasu i zależnie od pory roku. Generalnie żywy, zdrowy żółw próbuje się zawsze wydostać, szczególnie w porze letniej i wiosennej. Mój tak miał na początku. Podejrzewam, że był typowo podłogowym żółwiem, stąd w terrarium czuł się ograniczony ale z reguły go wynosiłam na wybieg i nie było problemu. No i z czasem też przyzwyczaił się do terra, żółwie się przyzwyczajają w końcu, a nawet popadają w swoistą apatię, to że każde terra jest pod tym względem za małe to inna sprawa.
Jesienią staje się spokojniejszy i generalnie jest niezbyt ruchliwy, więc również nie drapie.
« Ostatnia zmiana: 02.01.2007, 21:12:47 pm wysłana przez Beata »
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Wymiary terrariów
« Odpowiedź #12 dnia: 02.01.2007, 21:19:48 pm »
Mój jest ruchliwy cały rok  ;D
TUPTUŚ

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Wymiary terrariów
« Odpowiedź #13 dnia: 02.01.2007, 21:42:39 pm »
Ja podejrzewam, że mój żółw tak ma dlatego że wiele miesięcy spędza na wybiegu, czuje po prostu zmiany pogody związane z cyklem rocznym, w dodatku to żółw który najprawdopodobniej został złowiony na stepie i ma przez to swoje uwarunkowania. Tak mi się wydaje, w ogóle psychologia żółwi ma wiele tajemnic.
A Twój żółwik Agnieszko to jeszcze młodziutki jest, z czasem się na pewno ustabilizuje  :) 
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Wymiary terrariów
« Odpowiedź #14 dnia: 03.01.2007, 11:05:09 am »
hehe, no tak  ;D, narazie zachowuje się jak gówniarz!
TUPTUŚ