Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 23:49:03 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: PROSZĘ POMÓŻCIE!!!  (Przeczytany 1246 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Patsom

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
PROSZĘ POMÓŻCIE!!!
« dnia: 18.10.2022, 18:22:55 pm »
Czesc to dziwnie zabrzmi ale wczoraj przeplakalam cala noc bo balam sie ze nie spelniam dobrych warunkow mojemu zolwiowi. Chce sie zapytac o cos bo czegos nie rozumiem. Wskazane jest aby zolw mial lampe grzewcza i lampe uvb, wytlumaczy mi to ktos? Chodzi mi o to ze moj zolw ma lampe uvb ktora go grzeje codziennie gdzies tak o 15/16 ale nie ma lampy grzewczej :(
Chcialam sie zapytac czy lampa grzewcza jest bardzo potrzebna i czy musiala by byc wlaczona caly dzien i cala noc czy tylko przez jakis czas. (Jakby co moj zolw ma jeszcze druga lampe ale nie grzewcza, taka ktora po prostu swieci w terrarium) prosze o odpowiedz!!! Jeszcze jedno pytanie. Ile stopni celsjusza powinien miec zolw w lampie grzewczej i lampie uvb, bo slyszalam ze lampa grzewcza powinna byc wlaczona ciagle i w dzien grzac okolo 30 stopniami celsjusza a w nocy 20-25 stopniami celsjusza czy to prawda??? Prosze pomozcie :(

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: PROSZĘ POMÓŻCIE!!!
« Odpowiedź #1 dnia: 18.10.2022, 23:50:45 pm »
Witaj na forum :)
Tak, żółw powinien mieć lampę grzewczą jak i UV. Chyba, że masz metahalogen(to nawet lepiej). Metahalogen to zarówno lampa grzewcza jak i UV w jednym.
Powinny się one palić razem ok. 10-12 godzin na dobę( w nocy wyłączasz). W okresie zimowym może to być 8-10 godzin.
Trochę nie rozumiem co to znaczy, że żólw ma lampę uvb która go grzej tak o 15/16. Czyli co? Tylko godzinę go grzeje?
Pod lampą grzewczą powinno być ok 32-35 stopni Celsjusza. W nocy wystarczy temperatura pokojowa czyli jakieś 22 stopnie. Nie trzeba wtedy dogrzewać. Na noc wyłączasz obie lampy. Lampa uvb jak sama nazwa wskazuje nie jest od dawania ciepła tylko aby wytworzyć niezbędne promienie UVB- zamiennik promieni słonecznych.

Offline Patsom

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Odp: PROSZĘ POMÓŻCIE!!!
« Odpowiedź #2 dnia: 21.10.2022, 19:28:52 pm »
Czesc ogolnie to z tym swiatlem uvb o 15/16 to chodzilo mi o to ze wlaczam to uvb zolwiowi zeby sie ogrzal gdzies tak o 15 lub 16, nie wiem to jest niby lampka uvb ale jednoczesnie jest lampka grzewcza, grzewcza to na pewno jest ale czy uvb to nie wiem (przynajmniej na stronie na jakiej zamawialam ta lampke pisalo ze jest uvb) a jako zwykle swiatlo do terrarium ma swietlowke. Sama nie wiem czy swietlkowka jest uvb czy nie, swieci sie bardziej na bialo a swiatlo uvb powinno byc bardziej pomaranczowe niz biale wiec niestety watpie  :(
I jeszcze o cos chce sie spytac osobe ktora odpowiedziala "na noc wylaczasz" czyli jak? Wylaczam je wtedy kiedy zolw/ja ide spac?
Ok wiec wszystko co wywnioskowalam z twojej odpowiedzi: Zolw powinien miec wlaczona lampke uvb jako oswietlenie do terrarium (nie grzejaca) i lampke grzewcza zeby mial cieplo w terrarium? Zadnych wiecej lamp nie potrzeba? I jeszcze jedno pytanie: moge zrobic tak, ze jedna strone terrarium bedzie mial ogrzana lampka grzewcza a druga strone terrarium nieco chlodniejsza? (Bez lampki grzewczej) zeby mogl wybrac czy chce siedziec w miejscu cieplym czy w chlodnym?
« Ostatnia zmiana: 21.10.2022, 19:31:00 pm wysłana przez Patsom »

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: PROSZĘ POMÓŻCIE!!!
« Odpowiedź #3 dnia: 21.10.2022, 20:04:44 pm »
Nie wiem jaka jest ta twoja lampa. Jak wspomniałem są takie metahalogeny, który jest zarówno grzewczy jak i UVB. Wtedy wystarczy tylko ta jedna lampa.
Jeżeli masz tylko UVB to musisz dokupić grzewczą. Po prostu wyłączasz je np. o godzinie 16 i włączasz o 9. Nie musisz patrzeć czy zolw idzie spać czy nie :).
Po prostu zawsze włączaj i wyłączaj o konkretnej godzinie.
Wystarczą tylko te dwie lampy(grzewcza i UVB) lub jedna(jeżeli to metahalogen) więcej lamp nie potrzeba.
Co do tych stref to tak, jak najbardziej jest to potrzebne. Jedna strefa powinna być ciepła i sucha, gdzie będą lampy, jakieś płaskie kamienie, gdzie zolw będzie się wygrzewał, a w strefie chłodnej i wilgotnej powinien mieć kryjówkę i ziemię ogrodniczą zmieszaną z gliną wędkarską(1:1) jako podłoże.
« Ostatnia zmiana: 21.10.2022, 20:07:42 pm wysłana przez Kenet »

Offline Patsom

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Odp: PROSZĘ POMÓŻCIE!!!
« Odpowiedź #4 dnia: 22.10.2022, 14:59:55 pm »
Ok wiec jesli wiesz (lub ktos inny wie) to mozesz powiedziec czy ta swietlowka jest uvb czy nie.

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: PROSZĘ POMÓŻCIE!!!
« Odpowiedź #5 dnia: 22.10.2022, 20:38:40 pm »
Nie da rady powiedzieć. Masz opakowanie? Albo gdzie ją kupiłeś?