Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 21:34:52 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Czy ogórek (nie kiszony) jest dobry dla żółwia stepowego?  (Przeczytany 15135 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline gosu

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: 0
Moja żółwica raczej nie chce jeść niczego oprócz sałaty( tylko w wakacje mlecz) ??? . Próbowałam różne polecone cykorie itd. ale ona ich nie chce jeść. Dziś do głowy wpadł mi ogórek, którego mam zawsze pod dostatkiem. Zrobiłam próbę - z chęcią zjadła plasterek   <angel> . Czy mogłabym podawać go jej choćby raz na jakiś czas?

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Czy ogórek (nie kiszony) jest dobry dla żółwia stepowego?
« Odpowiedź #1 dnia: 07.03.2010, 13:18:33 pm »
Ogórka świeżego od czasu do czasu możesz podać.
Natomiast sałata ewidentnie się nie nadaje. Poszukaj innego akceptowanego przez żółwia pokarmu - jesli nie cykoria, to może rukola, bazylia, trzykrotka...A jak będzie dalej wybrzydzać to przegłodź ją trochę - i tak to lepsze, niż podawanie sałaty.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Czy ogórek (nie kiszony) jest dobry dla żółwia stepowego?
« Odpowiedź #2 dnia: 07.03.2010, 13:20:46 pm »
Ale ogórek nie ma żadnych wartości odżywczych, chyba że żółw chce się napić.
TUPTUŚ

Offline gosu

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: 0
Odp: Czy ogórek (nie kiszony) jest dobry dla żółwia stepowego?
« Odpowiedź #3 dnia: 07.03.2010, 13:22:47 pm »
wiem że sałata jest szkodliwa. Ale nawet długie głodówki na nią nie działają. A mlecz mam tylko w wakacje ( u babci). Gdy się niedawno dowiedziałam, jak szkodliwa jest sałata, to poszukuję różnych rzeczy. Ale ona kusi się tylko na to, co troche ją przypomina... Jeszcze taki kłopot, że ona inne rzeczy niż sałata, to weźmie tylko z mojej ręki. Jak będzie w misce to nie ruszy.

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Czy ogórek (nie kiszony) jest dobry dla żółwia stepowego?
« Odpowiedź #4 dnia: 07.03.2010, 13:24:51 pm »
z tego co wiem to sałata rzymska jest nieszkodliwa
Pozdrawiam Jakub

Offline Alicja

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: 9
  • żółw stepowy-Piękna
Odp: Czy ogórek (nie kiszony) jest dobry dla żółwia stepowego?
« Odpowiedź #5 dnia: 07.03.2010, 13:29:27 pm »
Kiepsko.Nawet jeśli masz własne ogórki,nie pryskane,etc.To na sałacie i ogórku nie da rady.Musisz coś z tym zrobić.Kroiłaś inne rzeczy,mieszałaś?Najpierw pokroić na kęski średnie i wymieszać w naczynku jakimś dokładnie,a potem przełożyć do miseczki żółwia.Liść dokleja się do liścia i zjada.Tak strasznie sprawnych łapek nie mają,żeby wygrzebać tylko dokładnie to co chcą.
Moja Piękna to tylko cykorię,ale jak się Jej tymianek doklei,bazylia,rucola,roszponka,ciut selera liści,łodyżki to też wcina.
Wszystkie moje zwierzęta są rozkapryszone i rozpieszczone.Ale jak mus ,to mus.Idąc Im na rękę w żywieniu - szkodzimy Ich zdrowiu.Przemyśl i się uprzyj,postaw na swoim.
Alicja

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Czy ogórek (nie kiszony) jest dobry dla żółwia stepowego?
« Odpowiedź #6 dnia: 07.03.2010, 13:32:18 pm »
Podobno tak. Ale ja do salat zaufania nie mam - oprocz tego, że mają zly stosunek Ca do P, to jeszcze kumulują dużo metali ciężkich m.in. ołowiu.
Może spróbuj z rukolą albo roszponką - trochę przypominają sałatę. Dziwne, że tej cykorii nie chce.
Latem sam mlecz to też bardzo uboga dieta - musisz postarać się to zmienić, bo żółw na samej sałacie i mleczu to dlugo sie zdrowiem cieszyć nie będzie...:(
Jak go długo już masz?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline gosu

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: 0
Odp: Czy ogórek (nie kiszony) jest dobry dla żółwia stepowego?
« Odpowiedź #7 dnia: 07.03.2010, 13:34:52 pm »
mam ją chyba 4 lata. Już po przywiezieniu nie chciała nic jeść. Aż do czasu gdy trafiliśmy na sałatę. Ale weterynarz wtedy powiedział nam, że sałata może być.
 

Dodano 07.03.2010, 13:35:29 pm
a bym zapomniała! W wakacje czasem z ogródka babkę wyjada.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Czy ogórek (nie kiszony) jest dobry dla żółwia stepowego?
« Odpowiedź #8 dnia: 07.03.2010, 13:39:54 pm »
wiesz, ja też stosowałam kiedyś coś takiego, że podsuwasz żółwiowi pod pyszczek sałatę i coś jeszcze innego, on chce dziabnąć sałatę, a Ty ją odsuwasz i wkładasz mu do pyszczka to drugie. i jeżeli nie będzie wypluwał to trochę cierpliwości i poświęconego czasu a się przestawi. poza tym możesz go przegłodzić kilka dni, może nawet tydzień i podać prawidłowe jedzenie, albo wymieszać je z sałatą, tak jak już wcześniej wspomnieli i z czasem coraz mniej sałaty w tych sałatkach.
a to że weterynarz powiedział Ci że sałata jest ok, to nie dziwne, bo wielu weterynarzy nie zna się po prostu na gadach, dlatego z takimi pacjentami najlepiej chodzić do specjalistów od gadów
powodzenia

Offline helix2

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 81
  • Reputacja: -4
  • Mam żółwia stepowego.
Odp: Czy ogórek (nie kiszony) jest dobry dla żółwia stepowego?
« Odpowiedź #9 dnia: 28.06.2010, 09:13:55 am »
Weź dużo mlecza uzbieraj i zamroź na zimę ;)
Dajesz żółwiowi sałatę? - ty jedz wodnisty papier.

Offline Ewka226

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: 0
Odp: Czy ogórek (nie kiszony) jest dobry dla żółwia stepowego?
« Odpowiedź #10 dnia: 28.06.2010, 09:48:12 am »
Miałam ten sam problem.Mój żółw nie chciał nic oprócz sałaty i jabłka, które też mi kiedyś polecono jako odpowiednie jedzonko dla żółwi z tym że w sklepie zoologicznym.Gdzie jak już wiem nie koniecznie znawcy zwierząt pracują >:(. Ten sposób o którym pisała Ci Viktoria, z oszukiwaniem ;)żółwika podkładaniem pod pyszczek sałaty a kiedy otwiera dziobek wkładaniem czegoś innego, jest skuteczny ja mojego też tak uczyłam teraz je bardzo ładni.Musisz jednak uzbroi się w cierpliwość bo żółwiki to straszne uparciuchy :D

Offline grabson

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 39
  • Reputacja: 0
  • Testudo hermanni boettgeri
Odp: Czy ogórek (nie kiszony) jest dobry dla żółwia stepowego?
« Odpowiedź #11 dnia: 28.06.2010, 15:23:06 pm »
Jak to dobrze ze nasza mala nie jest taka wybredna, w zoologiku karmiona salata i jablkiem (tyle widzialem), ale czym jeszcze ja tam truli niewiadomo. Teraz po 3 tygodniach na diecie kwiatowo/mleczowo/babkowo/koniczynowej jak raz dostala troche tartej marchewki w celach esperymentalnych to jednynie sie po niej przespacerowala :) Madre zolwiatko :)