Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 09:21:37 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Dlaczego sałata nie nadaje się dla żółwi - dyskusja [scalony]  (Przeczytany 22466 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Sałata
« Odpowiedź #15 dnia: 10.12.2008, 08:23:39 am »
Jesli ta stronka nie chce sie otworzyc wpisz Tortoise Trust Web-Feeding your tortoise

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Sałata
« Odpowiedź #16 dnia: 10.12.2008, 08:52:54 am »
110-136 ppm czyli 0,0000011 ug/g- 0,00000136 ug/g PPM wyraża stężenie roztworu. Czy taką ilośc możemy brac pod uwagę? To jest tak samo gdybyśmy nie mogli jeśc mięsa bo zawierają azotany- które dla człowieka są rakotwórcze! Dalej uważam że jednak możemy żółwie karmic sałatą, nie jest to szkodliwe.

Nie zaprzeczysz jednak że kwas szczawiowy zawiera, a przed chwilą upierałeś się, że on tam nie występuje. Druga sprawa jest taka, że ogólnie opierając się na danych z ww bazy można zauważyć że roślin zawierających ten związek jest generalnie mało, około kilkadziesiąt, zatem kwas szczawiowy w sałaceie w ilości 136 ppm nie przeszkadza jej zająć miejsca gdzieś mniej więcej w połowie tego rankingu.

Żółw jak trafnie zauważa filipp_86 to nie to samo co człowiek, aczkolwiek zapewne wiesz że nawet człowiek nie powinien przymować zbyt dużych ilości tego kwasu i obiad w postaci zupy szczawiowej, szpinaku na drugie danie i deseru z rabarbarem może się odbić niekorzystnie na zdrowiu, ale jak było wspominane żółwie różnią się od nas bardzo. Przede wszytskim są to gady, mają zuepłenie inną budowę układu pokarmowego, ich ciało składa się z taknki kostnej w ogromnie większym stopniu niż u ssaków, do tego porównaj wagę żółwia z wagą człowieka (zapewne wiesz że ilość każdej substancji odnosić należy do wagi organizmu).

My tutaj nie odkrywamy Ameryki pisząc że nalezy unikać źródeł kwasu szczawiowego w diecie żółwia. Są naukowcy z odpowiednimi kwalifikacjami i wieloletnim doświadczeniem, na których badaniach opierają się te tezy. Poczytaj sobie artykuły na tortoisetrust, chelonia.org i wielu innych stronach, które na dziś dzień prezentują aktualną i rzetelną wiedzę na temat żółwi.

Zresztą nie wiem o co się tu spierać? Czyż nie ma dziesiątek, jak nie setek innych roślin które tego kwasu nie zawierają, które mają lepszą wartość odżywczą i są dostępne na wyciągnięcie ręki? Po co więc upierać się przy kiepskiej roślinie jakby nie istniało nic innego?

Mogłabym Ci również napisać o tym co oznacza Ca/P i dlaczego jest tak ważny dla żółwi i nie ma nic wspólnego z Ca/Mg czy stosunkiem do innych pierwiastków, bo to między Ca a P jest bardzo scisła zależność. Do tego wypadałoby opisać ogólnie o wartości odzywczej o zawartości błonnika itp., ale jak na razie w to w ogóle nie przyjmujesz pewnych rzeczy do wiadomości, więc w porządku - cenię ludzi dociekliwych, ale mam prośbę - poszukaj informacji na własną rękę i wtedy podyskutujemy. Polemikę zawsze witam z radością, bo a nuż i ja się dowiem czegoś nowego dowiem. Natomiast nie widzę sensu spierać się jeśli druga strona nie ma argumentów.
Są osoby które "zęby zjadły" zgłębiając pewne tamaty. Jeśli chcesz się z nimi spierać to ok, ale wpierw sam się wykaż determinacją i wysiłkiem w poszukiwaniu danej wiedzy. Polemika jest sztuką, pieniactwo nie.

Prośba do Beaty o usunięcie wypowiedzi Czaruś87, gdyż sprzeczne są z rzetelna wiedzą w kwestii żywienia żólwi.


Nie widzę potrzeby usuwania wypowiedzi Czaruś87. Forum jest po to by dyskutować i jak wspominałam lubię rzetelną konstruktywną polemikę i wciąż na nią liczę ze strony tego forumowicza. Forum jak wiadomo jest zlepkiem różnych wypowiedzi, ale każdy ma swój rozum i jak sądzę potrafi go użyć, więc jak poczyta ten wątek to zobaczy wszystkie wypowiedzi nie tylko wypowiedź Czaruś87 i sam się opowie za tym do czego się przekona albo sobie posprawdza. Nikogo nie namawiam do ślepej wiary w cokolwiek, w ogóle do jakiejkolwiek wiary. Opierajmy się na WIEDZY, na weryfikowalności wtedy do czegoś sensownego dojdziemy. 
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Czaruś87

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: -1
Odp: Sałata
« Odpowiedź #17 dnia: 10.12.2008, 13:38:05 pm »
Nie upierałam sie przy swoim zdaniu, po to zaczęłam ten temat, aby roztrzygnąc wątpliwości w mojej głowie! gdybym była pewna na 100% swojego to małabym gdzies wasze argumenty! Jednak jak napisała Beata "polemika jest sztuka, pienactwo nie" Tak jak pisałam wcześniej...w pierwszym poscie..."jaka jest w koncu prawda???" moje pytanie do całej rozmowy! Filipp troche za ostro napisał! Nie odpowiedział sensownie a póżniej wybuchł! ...czy nie możemy jej dawac wraz z innymi roślinkami?Nie twierdze zeby tylko sałate mu podawac, przeciez jego pokarm ma byc zróżnicowany...Może i nie zmam sie na żywieniu! Chociaż jestem po szkole żywieniowej! Owszem żółwie to nie ludzie, jednak zauważmy fakt w jaki sposób my sie odżywiamy, spożywamy przecież tyle chemii! O opinie zapytałam dr żywienia z uniwersytetu warminsko mazurskiego! Stad mój post!   i tym samym wątpliwości!

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Sałata
« Odpowiedź #18 dnia: 10.12.2008, 14:18:30 pm »
Zerknelas chociaz na ta stronke co tobie podalam? Tam mozesz zobaczyc fotke stepka zywionego salata.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Sałata
« Odpowiedź #19 dnia: 10.12.2008, 14:43:12 pm »
Nie upierałam sie przy swoim zdaniu, po to zaczęłam ten temat, aby roztrzygnąc wątpliwości w mojej głowie! gdybym była pewna na 100% swojego to małabym gdzies wasze argumenty! Jednak jak napisała Beata "polemika jest sztuka, pienactwo nie" Tak jak pisałam wcześniej...w pierwszym poscie..."jaka jest w koncu prawda???" moje pytanie do całej rozmowy! Filipp troche za ostro napisał! Nie odpowiedział sensownie a póżniej wybuchł! ...czy nie możemy jej dawac wraz z innymi roślinkami?Nie twierdze zeby tylko sałate mu podawac, przeciez jego pokarm ma byc zróżnicowany...Może i nie zmam sie na żywieniu! Chociaż jestem po szkole żywieniowej! Owszem żółwie to nie ludzie, jednak zauważmy fakt w jaki sposób my sie odżywiamy, spożywamy przecież tyle chemii! O opinie zapytałam dr żywienia z uniwersytetu warminsko mazurskiego! Stad mój post!   i tym samym wątpliwości!

No wiesz... niezupełnie tak to brzmiało. Owszem pytałaś ale zaraz sobie sama odpowiadałaś na pytanie, szczególnie w drugim poscie.
Zwróć uwagę na takie cytaty: "czytałam na tym forum .... kto jest taki niekompetentny", "co to ma do tego?" (to jest pyt. retoryczne), "dalej uważam, że możemy karmić sałatą" "może dla człowieka jest za niska... ale nie dla żółwia".

Język pisany ma to do siebie ze trzeba staranniej dobierać słowa, nie wypada też tak "wyskakiwać" na innych i nie należy się dziwić gdy jest to niemile przyjete (mam na myśli odpowiedź fillipa_86).

Większość już napisałam i powtarzać się nie będę, więc podsumuję: kwas szczawiowy zawiera, ilość ta dla żółwia jest znacząca, do tego ma dość niski Ca/P, i mało błonnika. Ta kupiona w sklepie jest mocno podejrzana (chemia). Łatwo można zdobyć dla żółwia o wiele lepsze pożywienie w postaci szeregu ziół i roślin polnych.

Owszem zjadamy wiele chemii, jak myślisz skąd biorą się choroby cywilizacyjne? Trzeba zauważyć różnicę między zatruciem się a podtruwaniem. Nie twierdzę że żółw padnie od liścia czy nawet główki sałaty, podobnie jak człowiek nie padnie od paczki papierosów, ale co do reszty wnioski wydają się oczywiste.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Czaruś87

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: -1
Odp: Sałata
« Odpowiedź #20 dnia: 10.12.2008, 18:14:42 pm »
Niestety nie mogę otworzyc tej stronki, wyskakuje mi jakis błąd. Nie było moim zamiarem kogos obrazic, skoro tak to brzmiało to trudno...ale nie ma sensu spierac sie o to jak mogły zabrzmiec słowa napisane na forum...W każdym razie jestem wdzieczna za wszystkie wypowiedzi! Jedne sensowne inne nie...Beata Ty jako jedyna potrafiłas mnie przekonac, używając mocnych argumentów.  pozdrwaiam

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Sałata
« Odpowiedź #21 dnia: 10.12.2008, 19:50:46 pm »
Powinno chodzić - http://tortoisetrust.org/

Beata Ty jako jedyna potrafiłas mnie przekonac, używając mocnych argumentów.  pozdrwaiam

No cóż, jestem niełatwym przeciwnikiem  ;)
Ale cieszę się że mamy konsens. Mimo wszystko uważam że dyskusja była ciekawa.

Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline poca1982

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: 0
Odp: Sałata
« Odpowiedź #22 dnia: 11.12.2008, 11:05:58 am »
Ciągnąc wątwk sałąty, gdzieś czytałam o sałaci greckiej. Jaka jest wasza opinia o podawaniu jej ?

Offline poca1982

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Reputacja: 0
Odp: Sałata
« Odpowiedź #23 dnia: 11.12.2008, 11:16:56 am »
oj wycofuję pytanie o sałątę rzymską. Wyczerpującą odpowiedź można znaleźć w spisie treści przygotowanym przez Beatę na forum żywienia. Sałąty rzymskiej nie ma co ryzykować.

Offline powermouse

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Odp: Sałata
« Odpowiedź #24 dnia: 03.01.2009, 17:55:38 pm »
co do karmienia sałatą to mnie w sumie zaskoczył fakt że sałata jest szkodliwa dla żółwi; mam od prawie 9,5 lat żółwia stepowego i karmię go sałatą, jak dotąd nie zauważyłam niepokojących zmian. ale skoro tak to czym go mogę karmić teraz w zimie? czytałam że można suszonymi roślinami ale takowych nie posiadam, więc póki co dostaje sałatę, no ale skoro szkodzi...

Offline filipp_86

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 227
  • Reputacja: 0
Odp: Sałata
« Odpowiedź #25 dnia: 03.01.2009, 18:40:49 pm »
mam od prawie 9,5 lat żółwia stepowego i karmię go sałatą, jak dotąd nie zauważyłam niepokojących zmian. [...]czytałam że można suszonymi roślinami ale takowych nie posiadam, więc póki co dostaje sałatę, no ale skoro szkodzi...

no to tak na oko 9,5 lat żółw sobie spokojnie cierpi na coraz większe problemy z nerkami, wątrobą, brakiem witamin, krzywicą, no ale przecież jak nie mówi że mu źle to jest dobrze, prawda. Ironia, ironią ale solidnie poczytaj tematy w FAQ, wogóle wszystko co możesz tutaj i gdzie indziej znależć nt żywienia, i utrzymania żółwi.
"nerki nie rosną na drzewach"
Wypełnij Oświadczenie Woli
http://www.poltransplant.org.pl/ow.html

Offline powermouse

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Odp: Sałata
« Odpowiedź #26 dnia: 03.01.2009, 20:04:58 pm »
zadnej ironii, ja nie wiedziałam że sałata szkodzi, dowiedziałam sie tego dopiero niedawno. czym go żywić w zimie?

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Sałata
« Odpowiedź #27 dnia: 03.01.2009, 20:32:29 pm »
W zimie żółw powinien zimować ale jeśli nie zimujesz to podajesz zółwikowi suszki lub świeże,dostepne zioła. Poczytaj o żywieniu i będziesz wiedział.
TUPTUŚ

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Sałata
« Odpowiedź #28 dnia: 04.01.2009, 10:22:35 am »
Hejka , czy mozesz wkleic fotki tego zolwia , umieram z ciekawosci.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Sałata
« Odpowiedź #29 dnia: 04.01.2009, 11:59:52 am »
Ja mam znajomą która od 10 lat trzyma żółwia na podłodze karmi sałata i owocami (banany jabłka itd) żółwia stepowego. Dość spory samiec, lekko tylko pokrzywiony. Nie widać po nim aż tak bardzo że cała opieka nad nim jest całkowicie zła. Ale właścicielki nie potrafie w żaden sposób przekonać :( :(
"Bo on sie już przyzwyczaił do takiego życia"
Co gorsze, to chyba żółw z odłowu, biedak.

Jak możesz, to faktycznie wklej fotki.