Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 19.04.2024, 05:30:43 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Dlaczego sałata nie nadaje się dla żółwi - dyskusja [scalony]  (Przeczytany 22578 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kami-chan

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 31
  • Reputacja: 0
Zapytam odrazu tu. Dlaczego żółwi nie można karmić sałatą? I czy można kapustą pekinka i jabłkami? Moja skorupka to lubi mleczyki (liście kwiatkow nie dawalam)Dzika koniczyne ,babki itp. co zjadliwego znajde na polu, ale dostawal także sałate a nagle czytam że to "be"... Dlaczego?
Darmowe cukierki Haribo :D
http://www.tryfreecandysample.com?i=408835

Offline monika

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: 0
Odp: Dlaczego sałata nie nadaje się dla żółwi? [wydzielony]
« Odpowiedź #1 dnia: 25.03.2008, 00:33:25 am »
Jeżeli chodzi o salate nie mozna jej podawc zolwiom ze wzgledu na jej sklad chemiczny- zawiera ona duzo kwasow, w tym szczawiowy, ktory zmniejsza przyswajalnosc wapnia. Moze to w dluzszym okresie prowadzic do zmniejszenia twardosci pancerza, wiec lepiej jak najszybciej wyeliminuj salate z menu zolwika ;).
Na temat pekinki nie powiem Ci wiele bo slyszalam rozne opinie. Osobiscie podaje ja zolwiowi czasami zima, ale watpie zeby mozna bylo wprowadzic ja na stale do jego diety.
Jablka i wszystkie inne owoce sa w 100% nieodpowiednie przede wszystkim ze wzgledu na duza kalorycznosc i niestety po Twoim zolwiku widac, ze byl nimi karmiony :(, ma on otylosc a przerosniety dziob rowniez jest efektem karmienia owocami.

Zwroc tez uwage na dzial "zywienie" na tym forum, tam znajdziesz wiecej informacji dotyczacych pokarmow zalecanych i zakazanych zolwiom

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Dlaczego sałata nie nadaje się dla żółwi? [wydzielony]
« Odpowiedź #2 dnia: 26.03.2008, 12:43:58 pm »
Właściwie nie wiadomo dlaczego tak powszechnie żółw kojarzony jest z sałatą. Ani to roślina pochodząca z obszarów gdzie żółwie zamieszkują, ani specjalnie wartościowa... a jednak...

Główne zarzuty pod względem sałaty nie są nawet związane z niejednokrotnie spotykanym jej chemicznym nawożeniem (co też owszem jest ogromną wadą), bo nawet taka sałata własnej produkcji się dla żółwia nie nadaje, z uwagi na:

- zły stosunek wapnia do fosforu (za dużo fosforu kosztem wapnia)
- obecność kwasu szczawiowego
- małą zawartość błonnika
- ogólną niską wartość odżywczą

Pierwsze dwie właściwości prowadzą do tego że ma ona działanie odwapniające co w przypadku ogromnego zapotrzebowania na ten pierwiastek u żółwi kończy się problemami z formowaniem kośćca.
Niedobór błonnika zaburza perystaltykę jelit, powoduje że kał żółwia jest wodnisty.



Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Dlaczego sałata nie nadaje się dla żółwi? [wydzielony]
« Odpowiedź #3 dnia: 26.03.2008, 13:08:12 pm »
Sałata - be be be
TUPTUŚ

Offline nulus

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1218
  • Reputacja: 24
Odp: Dlaczego sałata nie nadaje się dla żółwi? [wydzielony]
« Odpowiedź #4 dnia: 28.03.2008, 16:33:00 pm »
Dodam jeszcze od siebie, że sałata jest niesamowicie faszerowana nawozami, bodajże azotowymi, co jest także niestety bardzo szkodliwe dla żółwia.

A czemu żółw powszechnie kojarzony jest z sałatą ? Bzdury utrwalane przez wiele lat, dzięki książkom, programom TV, i wizytom w ogrodach zoologicznych. Pewnie kreskówki też się do tego przyczyniły.
Pozdrawiam, Nulus!

Offline Cyryl

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Reputacja: 0
Odp: Dlaczego sałata nie nadaje się dla żółwi? [wydzielony]
« Odpowiedź #5 dnia: 28.07.2008, 22:31:15 pm »
Kwas szczawiowy wiaze w ukladzie pokarmowym wapn, przez co staje sie on [wapn] zupelnie nieprzyswajalny- nie jest wchlaniany z przewodu pokarmowego do krwioobiegu, jest marnowany- wydalany. Zdaje sie ze to o to chodzi:)

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Dlaczego sałata nie nadaje się dla żółwi? [wydzielony]
« Odpowiedź #6 dnia: 08.10.2008, 21:15:36 pm »
Czesc . Ja salate nazywam poprostu macdonaldem zolwie bardzo szybko nabieraja nie potrzebnej masy ktorej nie moga tak samo szybko spalic, skorupa niestety nie ma tedencji do szybkiego rosniecia a to wszysko moze spowodowac problemy z oddychaniem grubaska ,duzym stresem a nawet smiercia . Wiec salata fuj fuj. Co do owocow sporadycznie troszeczke(tyci tyci) sama czasami cos im daje ,ale owoce  zawieraja duzo cukru co tez nie jest dobre. Polecam duzo mieszanek koniczyny , mleczy, a nawet swiezej trawy nie martw sie jesli jest wybredny ciezko jest z nimi jak z dziecmi tak samo lubia slodycze jak i my. W warzywach staraj sie wybierac wiecej zielonego jak kolorow .

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Dlaczego sałata nie nadaje się dla żółwi? [wydzielony]
« Odpowiedź #7 dnia: 08.10.2008, 23:05:34 pm »
Ja niedawno gdzieś czytałam (zupełnie nie w związku z tematem żółwi), że sałata po zerwaniu bardzo szybko traci to trochę co jeszcze zgodnie z naturą wartościowego posiada, np. witaminę C. Nie wiem na ile to prawda ale faktem jest że niektóre witaminy są nietrwałe. Myślę, że w pewnym stopniu odnosi się to do wielu innych roślin, dlatego warto pamietać o tym że najlepsze pod względem ilości witamin są dla żółwia rośliny takie które od razu z ziemi na której rosną trafiają do żółwiowej paszczy. Rośliny polne zjadane przez żółwie wprost na wybiegu mają jeszcze tę przewagę, że niczym ich nie "dopalno" w szeroko rozumianym procesie "produkcji".
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Czaruś87

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: -1
Sałata - burzliwa dyskusja
« Odpowiedź #8 dnia: 09.12.2008, 19:47:57 pm »
Studiuje technologie żywności, realizuje taki przedmiot jak podstawy żywienia. Z ciekawości zapytałam mojego prowadzącego czy sałata zawiera kwas szczawiowy, który żółwiom nie robi zbyt dobrze. Wiec Pani doktor mnie zapewniła że tem kwas nie występuje w sałacie!Raczej w szczawiu, burakach, moczu... Przejrzałyśmy wszelkie normy i tablice...i nic! Wiec reasumując! Jaka w końcu jest prawda????

Offline filipp_86

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 227
  • Reputacja: 0
Odp: Sałata
« Odpowiedź #9 dnia: 09.12.2008, 20:56:45 pm »
Szczawiany szczawianami, ale stosunek wapna do fosforu jest tragicznie niski. Więc już wiesz dlaczego nie podaje się sałaty?
"nerki nie rosną na drzewach"
Wypełnij Oświadczenie Woli
http://www.poltransplant.org.pl/ow.html

Offline Czaruś87

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: -1
Odp: Sałata
« Odpowiedź #10 dnia: 09.12.2008, 21:30:53 pm »
o to chodzi ze na tym forum napisano, ze nie podaje sie sałaty ze wzgledu na szawiany...nie wiem kto jest taki kompetentny...piszesz o stosunku wapnia do fosforu...a co to ma do tego?w kazdym produkcie pochodzienia roslinnego( warzywa zielone) jest niewielka ilosc tych składników( w mg
) równie dobrze moge rzucic hasło, ze w mniszku ten stosunek jest równie  tragicznie niski!  relacja wapnia i fosforu nijak ma sie do siebie! Może dla człowieka zawartosc Mg i P w sałacie jest za niska, ale nie dla żółwia!!!!

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Sałata
« Odpowiedź #11 dnia: 09.12.2008, 21:36:58 pm »
Według danych z tej bazy sałata zawiera kwas szczawiowy (oxalic acid):

http://www.ars-grin.gov/cgi-bin/duke/farmacy2.pl?534
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Czaruś87

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: -1
Odp: Sałata
« Odpowiedź #12 dnia: 09.12.2008, 23:40:40 pm »
110-136 ppm czyli 0,0000011 ug/g- 0,00000136 ug/g PPM wyraża stężenie roztworu. Czy taką ilośc możemy brac pod uwagę? To jest tak samo gdybyśmy nie mogli jeśc mięsa bo zawierają azotany- które dla człowieka są rakotwórcze! Dalej uważam że jednak możemy żółwie karmic sałatą, nie jest to szkodliwe.

Offline filipp_86

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 227
  • Reputacja: 0
Odp: Sałata
« Odpowiedź #13 dnia: 10.12.2008, 01:14:27 am »
Jesteś niepoważny delikatnie mówiąc, bo inaczej nie mogę napisac jak czytam jakie Ty bzdury tu wpisujesz. Po co mam Tobie bardziej opisywać skalę problemu skoro Ty podstaw żywienia nie znasz, a chcesz żebym wyjaśnił Tobie co ma stosunek wapnia do fosforu w żywieniu żółwi. Opamiętaj się. Przyjmujesz wogóle do widomości że człowiek i żółw to nie to samo? Jak chcesz karmić żólwia sałata to karm i za 5 lat pochwal się swoim pięknym "jeżem" (jak wiesz wogóle o co chodzi)


Prośba do Beaty o usunięcie wypowiedzi Czaruś87, gdyż sprzeczne są z rzetelna wiedzą w kwestii żywienia żólwi.
"nerki nie rosną na drzewach"
Wypełnij Oświadczenie Woli
http://www.poltransplant.org.pl/ow.html

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Sałata
« Odpowiedź #14 dnia: 10.12.2008, 08:15:44 am »
Nie no salata to najgorsze co moze byc,ostatnia zecz ktora bys podal swojemu zolwiowi, po zabraknieciu trawy na swiecie. Zerkni na ostatnia fotke stepka , bo tak wlasnie wyglada zolw po zywieniu salata. www.tortoisetrust.org/articles/webdiet.htm-81k