Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 17:43:43 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Pomidory i stokrotki  (Przeczytany 12788 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Pomidory i stokrotki
« dnia: 20.05.2011, 23:33:46 pm »
Nie wiem, czy była gdzieś informacja o pomidorach jako owocach, znalazłam tylko wątek o liściach.
Wiem już teraz, że należy unikać warzyw w diecie żółwi, ale wiem też, że moja żółwica Emilka uwielbia pomidory. Zresztą latami była tak karmiona. Koleżanka, która mi ją oddała, mówiła właśnie, że żółw przepada za pomidorami, więc ja też starałam się zawsze, żeby w domu był jakiś pomidor "dla żółwia". No i co teraz? Czy odstawić całkowicie, czy dać jednak od czasu do czasu? Toksyczny chyba nie jest, bo już dawno byłoby po Emilce.

TomaszW

  • Gość
Odp: Pomidory
« Odpowiedź #1 dnia: 20.05.2011, 23:49:03 pm »
Stopniowo odzwyczajać. ;)

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Pomidory
« Odpowiedź #2 dnia: 21.05.2011, 00:40:38 am »
Odstawić całkowicie. Jak zgłodnieje to będzie jadła zdrowo. :)
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Pomidory
« Odpowiedź #3 dnia: 21.05.2011, 03:05:36 am »
O owocach pomidora przeplatały się negatywne wypowiedzi tu i tam --> http://forum.zolw.info/warzywa-i-ich-zielone-czesci/rucola/msg1055/#msg1055, --> http://forum.zolw.info/zywienie/jedzenie/msg24617/#msg24617, --> http://forum.zolw.info/choroby/biegunka-2436/msg31002/#msg31002, --> http://forum.zolw.info/choroby/cos-jak-zajady-u-lamparciego-pomocy!!!/msg38865/#msg38865, dobrze że kontrowersyjna jagódka będzie mieć własny temat ;) Z mojej strony dodam jeszcze linka na TTT --> http://www.thetortoisetable.org.uk/site/plants_19.asp?catID=448 i informacyjnie: pomidorki mają za mało wapnia i błonnika, a za dużo fosforu i cukru, wszystko dla żółwia na opak. Podpisuję się pod radą wege.
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Pomidory
« Odpowiedź #4 dnia: 21.05.2011, 07:22:27 am »
Dziękuję!
Trudno, Emilka, nie dostaniesz pomidorów. Za to będziesz zdrowa i silna, i mnie przeżyjesz.  :)

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Pomidory
« Odpowiedź #5 dnia: 21.05.2011, 11:22:11 am »
Przeciez mówisz o deserach, a nie o menu tradycyjnym. Desery zaś zawsze szkodzą, ale zawsze się na nie czeka i ...pożąda.


Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Pomidory
« Odpowiedź #6 dnia: 21.05.2011, 14:47:06 pm »
Basiu, u nas rolę deserków spełniają kwiatki stokrotki :) Tak zdrowiej.  ;D
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Pomidory
« Odpowiedź #7 dnia: 21.05.2011, 15:03:02 pm »
Stokrotki chyba też nie są wielce zdrowe, na TTT -->  http://www.thetortoisetable.org.uk/site/plants_19.asp?catID=364 wręcz radzą ich unikać w diecie (saponiny, taniny).
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

TomaszW

  • Gość
Odp: Pomidory
« Odpowiedź #8 dnia: 21.05.2011, 19:03:03 pm »
Łatwo pisać - ODSTAWIĆ POMIDORY, ale wiecie jak to z żółwiami jest.Jak coś lubią to potrafią dniami czekać na ulubiony pokarm.... :D

Ale macie rację - nie dawać i już.
Jak zgłodnieje to zje coś odpowiedniego. :D
« Ostatnia zmiana: 21.05.2011, 19:08:04 pm wysłana przez tomaszw »

Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Pomidory
« Odpowiedź #9 dnia: 22.05.2011, 07:13:22 am »
Dziękuję Wam wszystkim gorąco. Chyba problem przestał istnieć, bo Emilka na wybiegu nie czeka na żadne pomidory, tylko wcina aż miło wszystko, co tam rośnie. Poza tym odstaje przynoszone ze spaceru mniszki, wiesiołki, wyki, koniczyny, więc wybór ma naprawdę duży. Liczę na to, że po prostu zapomni.
Na wybiegu rosną też dwie spore kępy stokrotek, widziałam, jak zjada ze smakiem ich kwiatki. Mam nadzieję, że wie, co robi, bo trochę szkoda mi te kwiatki usuwać. Co radzicie?

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Pomidory
« Odpowiedź #10 dnia: 22.05.2011, 10:51:21 am »
Ja pierwszy raz spotykam się z teorią na temat szkodliwości stokrotek... a moje żółwie też je lubią. Może jak po troszku będą jadły to nie zaszkodzi. Jak np jaskry :)

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Pomidory
« Odpowiedź #11 dnia: 22.05.2011, 11:28:31 am »
Tomek, łatwo pisać- łatwo zrobić. Głód czyni cuda  ;D Ja mojego adopcyjnego samca przegłodziłem mocno i jak dostał zielsko to jadł jak opętany.  :laugh: Co do stokrotek- ja bym je na wybiegu zostawił. Podobnie jak Viktoria, nigdy nie spotkałem się jeszcze z teorią szkodliwości tej rolinki...
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Pomidory
« Odpowiedź #12 dnia: 22.05.2011, 17:42:52 pm »
Też radzę zostawić te stokrotki, szkodliwe związki które poniekąd zawierają zaszkodzą jedynie w dużych ilościach. Nawet za dużo mlecza szkodzi więc w paranoję nie będziemy wpadać :) Warto tylko wiedzieć jaki skład mają roślinki.
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Pomidory
« Odpowiedź #13 dnia: 22.05.2011, 22:18:15 pm »
W ten sposób z wątku o pomidorach zrobił nam się wątek o stokrotkach. Ale dziękuję, cieszę się, że wiem teraz, że inne żółwie też jedzą stokrotki i nie chorują po nich.