Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 20:38:17 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Weterynarz warmińsko-mazurskie  (Przeczytany 11330 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline aniulka

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 58
  • Reputacja: 2
Weterynarz warmińsko-mazurskie
« dnia: 31.08.2010, 23:03:27 pm »
Witam, moje pytanie dotyczy dobrego weterynarza w województwie warmińsko-mazurskim. Niestety, mam problem ze znalezieniem takiego w mieście..
Dziś odwiedziłam miejskie lecznice,by zorientować się,czy jakiś weterynarz zna się na gadach. No i się dowiedziałam,że pani od zwierzątek sama ma żółwia stepowego, który żyje u niej już 10 lat, łazi po całym mieszkaniu ze swoim przyjacielem psem, ogrzewa się przy kominku,a lamp i odrobaczania na pewno nie potrzebuje. Powiedziałam jej o zamiarze hibernacji,więc stwierdziła,że żółw sam zaśnie, kiedy się zmęczy,a że swojego nie odrobaczała,a widzi jakim jest okazem zdrowia  :o Jedyna rzetelna informacja dotyczyła kwestii szkodliwości sałaty. Od razu mnie uprzedziła,że sanepid nie zbada mi kału żółwia..
No i zaczęły się schody. Drakuś jako kilkumiesięczny malec zimował już w tamtym roku. Chciałabym i ja zapewnić mu dobre warunki. Szukam więc weterynarza, który ma pojęcie o hodowli żółwi (co prawda pani mnie zapewniła,że może sprowadzić tabletki z hurtowni,ale jakoś nie potrafiłabym zaufać,że na pewno zrobi to fachowo).
Bardzo proszę o jakiekolwiek namiary. Do Olsztyna mam jakieś 100km, więc jestem w stanie dojechać właściwie w każdej chwili... Jeśli nie znajdę nikogo, będę zmuszona ruszyć dalej ;)
Pozdrawiam serdecznie, Ania.

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Weterynarz warmińsko-mazurskie
« Odpowiedź #1 dnia: 01.09.2010, 14:36:04 pm »
Aniulka - tak jak sama się przekonałaś - na fachowca od gadów to ciężko trafić. Taki z resztą najprędzej może Ci pomóc jeśli Twój żółw ma jakieś dolegliwości i wymaga leczenia, natomiast jeśli potrzebujesz jakichś kokretnych rad odnośnie prawidłowej opieki to różnie z tym bywa...

Dla przykładu powiem Ci, że sam znam osobiście kilku weterynarzy, którzy otwarcie przyznają, że sami nierzadko nie wiedzą jak prawidłowo zająć się danym zwierzęciem, bo ich na studiach po prostu tego nie uczą. Najważniejsza jest medycyna i na to kładziony jest nacisk, a nie to na przykład czym prawidłowo karmić takiego żółwia. Także większość weterynarzy doszkala się jeszcze potem na własną rękę i to tylko tak powierzchownie, czego efekty potem widać jak się takiego posłucha....  

Dlatego są między innymi takie miejsca jak to, gdzie możesz czytać i pytać, dzięki czemu uzyskasz wiele cennych wskazówek, jakie Tobie dałby mało który weterynarz  ;)
« Ostatnia zmiana: 01.09.2010, 14:37:38 pm wysłana przez witia »
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline aniulka

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 58
  • Reputacja: 2
Odp: Weterynarz warmińsko-mazurskie
« Odpowiedź #2 dnia: 01.09.2010, 16:56:54 pm »
gdzie możesz czytać i pytać, dzięki czemu uzyskasz wiele cennych wskazówek, jakie Tobie dałby mało który weterynarz  ;)
I chwała za to ;) Fakt,że gdyby nie Wy, pewnie nie potrafiłabym stworzyć żółwiowi właściwych warunków.
W takim razie, jeśli nie znajdzie się lekarz w moim rejonie, czy powinnam odrobaczyć żółwia profilaktycznie? I jakie leki wtedy powinnam "kazać" sprowadzić ? Jeśli stwierdzicie,że to zły pomysł, to będę kombinować dalej ;) To odrobaczanie wiąże się z moją myślą o hibernowaniu malucha,a przyznam,że boję się tego bardzo :o

Witia..masz rację,że nie muszą się znać, bo wierzę,że nie tego ich tam uczą,ale jeśli młoda pani weterynarz (koło 35 lat :P) ma żółwia w domu od lat 10 i  nie ma on zapewnionych podstawowych warunków: biega po podłodze,a śpi w szafie, pod łóżkiem lub z psem, to wydaje mi się,że to już zupełna ignorancja..ale może mi się wydaje ;)


Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Weterynarz warmińsko-mazurskie
« Odpowiedź #3 dnia: 01.09.2010, 20:52:10 pm »
Witia..masz rację,że nie muszą się znać, bo wierzę,że nie tego ich tam uczą...

Ja napisałem, że się nie znają, ale znać się powinni, nawet jeśli wszystkiego ich nie uczą. W końcu weterynaria nie tylko na medycynie się zaczyna i na niej kończy, bo jako weterynarz pasowałoby się jeszcze znać i na innych rzeczach, np. na warunkach bytowych zwierząt. No ale rzeczywistość jest taka jaka jest i póki co na zmiany się nie zapowiada :(

W takim razie, jeśli nie znajdzie się lekarz w moim rejonie, czy powinnam odrobaczyć żółwia profilaktycznie? I jakie leki wtedy powinnam "kazać" sprowadzić ?

Ja uważam, że odrobaczanie profilaktyczne nie jest dobre, bo jeśli by się okazało, że żółw nie był zarobaczony, to szkoda byłoby "faszerować" go jakimiś lekami, które niszczą naturalną florę bakteryjną. Dlatego dobrze jednak byłoby, przeprowadzić badanie kału. Jednakże jeśli Twoje poszukiwania co do weterynarza nie przyniosą rezultatu, a mimo to będziesz bardzo chciała zazimować żółwia to odrobaczanie profilaktyczne uważam za "usprawiedliwione". Chodzi o to, że wybrałabyś wtedy mniejsze zło, bo zimowanie żółwia wraz z pasożytami jest moim zdaniem o wiele bardziej szkodliwe niż właśnie odrobaczanie profilaktyczne.

Jeśli chodzi o leki do odrobaczania to ja znam Panacur i sam też go używam. Z resztą już coś kiedyś wspominałem na ten temat na forum - zerknij tutaj http://forum.zolw.info/choroby/odrobaczanie-2507/msg31436/#msg31436
« Ostatnia zmiana: 01.09.2010, 20:54:11 pm wysłana przez witia »
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline aniulka

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 58
  • Reputacja: 2
Odp: Weterynarz warmińsko-mazurskie
« Odpowiedź #4 dnia: 01.09.2010, 21:37:00 pm »

Ja napisałem, że się nie znają, ale znać się powinni, nawet jeśli wszystkiego ich nie uczą. W końcu weterynaria nie tylko na medycynie się zaczyna i na niej kończy, bo jako weterynarz pasowałoby się jeszcze znać i na innych rzeczach, np. na warunkach bytowych zwierząt. No ale rzeczywistość jest taka jaka jest i póki co na zmiany się nie zapowiada :(



Gapa ze mnie  :P Przepraszam za niechlujne odczytanie tekstu (o zgrozo uczę tego innych :-X )
Dziś się dowiedziałam,że na UWM mogą zbadać kał żółwia,więc tam podjadę,a potem spróbuję może się wyrwać w wolniejszej chwili do Warszawy (choć już po urlopie :'( ),więc wtedy się zgłoszę do któregoś z tu wspomnianych lekarzy. Bardzo chciałabym zimować Drakusia, bo w sumie skoro się powiedziało A, to trzeba powiedzieć B ;)
Pozdrawiam i dzięki:)

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Weterynarz warmińsko-mazurskie
« Odpowiedź #5 dnia: 03.09.2010, 07:14:12 am »
Trzymam za Ciebie i żółwia kciuki ;)
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline becia89

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Weterynarz Olsztyn [wydzielony]
« Odpowiedź #6 dnia: 01.01.2013, 14:32:42 pm »
A może ktoś polecić weterynarza z Olsztyna?